Ulkomaankauppaministeri Paula Lehtomäki (KEPU) nostaa eduskunnalta korotettuja kulukorvauksia väittäen asuvansa Kuhmossa. Todellisuudessa hän asuu miehensä ja vuoden ikäisen esikoispoikansa luona Helsingin Kivihaassa.
Eipä ole eka päivärahahuijauksista kärähtänyt kepuli.
Paavo "jalasmökki" Väyrysen tapaus on laajalti tunnettu. Samoin muutenkin surullisen kuuluisan Anneli Jäätteenmäen tiedetään syyllistyneen samanlaiseen huijaukseen kuin Lehtomäki nyt.
Ei mitään uutta auringon alla: KEPU PETTÄÄ AINA
Lehtomäki kärähti päivärahahuijauksesta
9
516
Vastaukset
- kanssa takautuvasti...
väärin nostetut korvaukset 2000-luvun alusta?
- Oikein maksettu
Eduskunnan kansliatoimikunnan mukaan Jäätteenmäki on saanut kulukorvauksensa sääntöjen mukaan.
Kansliatoimikuntaan kuuluivat vuoden 2000 alussa seuraavat henkilöt:
Antti Kalliomäki /sd
Ben Zyskowicz /kok
Ulla-Maj Wideroos /r
Raimo Vistbacka /ps
Sulo Aittoniemi /alk
Mauri Pekkarinen /kesk
Outi Ojala /vas
Rauha-Maria Mertjärvi /vihr
Risto Kuisma /rem
- blackmagictiger
EN OLE KOSKAAN LUOTTANUT KEPULAISIIN EN EDES NAISIIN
- opiskelijalipulla
Brysseliin, mutta nosti ykkösluokan korvaukset.
- tuo tieto
on peräisin. En ole nähnyt mitään ns.virallista juttua asiasta? Jos näin, täytyy sanoa, että kyllä Kepulla mättää ja pahasti. Pääministeriä myöten kaikki pihalla kuin lumiukot tai -akat.
- oivahärkönen
... mihinkään väärään. On olemassa vanha lainvoimainen päätös, että ministerin ei tarvitse ilmoittaa asuinpaikkaansa. Onhan itsestään selvä, että ministerin posti on niin epävarma ja lyhytaikainen, ettei voida heitä velvoittaa muuttamaan "kirjojaan" kotipikkakunnaltaan, vaikka käytännössä joutuvat asumaan Helsingissä.
Muutenkin minusta on turha vaatia maakunnista valittuja kansanedustajiakaan muuttamaan virallista kotiseutuaan Helsingin seudulle, vaikka joutuvatkin siellä pääasiassa asumaan.- päivärahoja
Jos asuu pääsääntöisesti Helsingissä.
päivärahoja kirjoitti:
Jos asuu pääsääntöisesti Helsingissä.
... mutta ensin eduskunnan pitää tehdä asiasta haluamasi päätös ja lisäksi kansliatoimikunnan pitää tulkita asia samoin kuin itse teet.
Ylin päivärahojen tulkitsija on verottaja. Kuten metallialan reppumiesten päivärahojen osalta nähtiin, Eero Heinäluomaltakin oli mennä vetelät housuihin verottajan tulkinnan kuullessaan.
No pitihän se arvata. Samaa pettäjäporukkaa se on Lehtomäki kuin muutkin KEPUlaiset.
KEPUssa taitaa olla oikein jäsenvaatimuksissa, että pitää olla vähintään rikosepäily, että jäseneksi pääsee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?972008- 981468
- 1121177
- 761067
- 1211062
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 51867
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58836- 36812
- 33723