joka ei antanut puolustaa armejan kansaansa Israelin hyökköystä vastaan ja nyt otta 500 mijl dollarin velasta israelilta omalle tililleen sveitsissä 10 milj.. jolla jo ennestään on 17 milj.
Kuinka mikään kansa voi katsella tuollaista paskakasaa!
Kuinka mikään kansa voi katsella tuollaista paskakasaa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vähissä taitavat olla päättäjät, jotka eivät ensitöikseen turvaa omaa törkeän suurta ansiotasoaan.
Edeltäjällään sanottiin olevan jopa 6 miljardia euroa, sijoituksissaan ja tileillään maailmalla. Eli ei liene vaikea arvata, mihin avustusrahat enimmäkseen meni.
kun monet vasta nyt tajuavat, että monien palestiinalaisten arabi-johtajien suurin intressi ei suinkaan ole auttaa omaa kansaansa, vaan pistää rahat omiin säilöihin ja juutalaisvaltiota vastaan tehtäviin terrori-iskuihin. (Vuodesta 2000 tähän päivään Israelissa on ollut ennennäkemätön arabien terroriaalto, yli 22.000 terrori-iskua tai sen yritystä, joissa on vammautunut ja kuollut tuhansia israelilaisia siviilejä; lapsia, naisia ja miehiä).
Oman kansan ahdinko on palestiinalaisjohtajille vain väline saada
a) otollisia militantti-terroristeja ja itsemurha-iskijöitä israelilaisia vastaan,
b) länsimaiset sinisilmäiset johtajat antamaan sympatia-pisteitä rahan muodossa tämän "sorretun" kansan auttamiseksi.
On olemassa todisteita siitä, kuinka EU:n, YK:n ja rikkaiden arabaimaiden antamat rahat palestiinalaishallinnolle menevät tosiaan osaksi jonnekin aivan muualle kuin itse apua tarvitseville kansalaisille.
ps. Mitähän "hyökkäystä" ajoit tekstissäsi takaa, mutta Israel ei sinne noin vaan huvikseeen hyökkäile, vaan Israelin tulo esim. Gazan alueelle on yleensä SEURAUS jostain hyökkäyksestä jonka militantit ovat sieltä ENSIN tehneet Israeliin. Tietysti eurooppalainen media (mm. tyyppiesimerkkinä suomen Yle) usein kääntää uutisoinnissaan asiat päälaelleen, jossa katsojalle annetaan lievästi harhauttava kuva tapahtumista (niin että juutalaiset saadaan aina tavalla tai toisella näyttämään syyllisiltä). Mutta se onkin jo toinen juttu. ;)
Tuollainen äärimmäisen naivi Usa ja Israel vastaisuus. Venäjä murhaa kansalaisiaan ja käy laittomia sotia mutta mitäs siitä.
Ihailen Israelia, vietettyäni useita vuosia pohjois- afrikassa ja lähi- idässä en voi kuin ihmetellä tietämättömien ihmisten asenteita.
Varjele Luoja suomalaista lasta pakolaiseks joutumasta..