Kinkkuviini?

Neuvosta kiitollinen

Hyvät ihmiset, mikä viini hintaluokassa 8-10 euroa kävisi perinteisen kinkun ja asiaan kuuluvien sörsseleiden kanssa?

4

860

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viivi70000

      Jos teillä on perinteinen suomalainen joulupöytä kinkkuineen, laatikoineen ja rosolleineen niin minä en tarjoaisi viiniä laisinkaan. Enemmin olutta (esim. jokin jouluolut) sopii paremmin ja on alkuperäinen joulujuomakin.

    • Nyt se alko

      Kyllä punaviiniäkin voi aivan hyvin juoda joulupöydässä ainakin kinkun ja muiden liharuokien kera. Olut sitten sillin, lohen ja etikkaisten kera.
      Mutta parhaan viinineuvon saat Alkon myyjältä. Täältä saat ihan minkä tahansa hyvän tai huonon neuvon, etkä pysty päättelemään mikä on mitäkin. Tämä on viimeinen paikka, josta kannattaa kysyä vihjeitä "hyvästä viinistä". Yhtä hyvin voit valita jotain täysin umpimähkään Alkosta. Eikä siellä huonoja viinejä olekaan, paitsi yksi makea espanjalainen punaviini, jokin Correro tai Carpero tai sen suuntainen nimi.

      • alkossa

        on niiden viinien lapuissa melko tarkat selitykset miltä ne maistuu. Jos yhtään on älliä niin pystyy kyllä helposti valitsemaan viinin hommaan kuin hommaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      28
      5702
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      33
      5100
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      29
      2924
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2414
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2098
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      2048
    7. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      28
      1730
    8. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1667
    9. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1661
    10. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1579
    Aihe