Selailin vuosia sitten jotain lehteä, jossa neuvottiin tekemään jonkinlainen lava tai "ruuhi" ja siihen päälle tuli jotenkin vanhoja ikkunoita, se oli oikein soma. Silloin asia ei ollut ajankohtainen, joten ohitin jutun silmäillen. Nyt tahtoisin omaan pikkuruiseen ja kivikkoiseen puutarhaani kurkkumaan. Kokonainen kasvihuone ei tule kysymykseen, joten tämä kasvihuoneen korvike olisi nyt tarpeen. Onko kenelläkään mitään havaintoa miten se tehdään? Empä tullut silloin pistäneeksi merkille edes lehden nimeä ja uusimmissa puutarhalehdissä en ole nähnyt mitään sen tapaistakaan.
Vastaukset 2
- Nipsutiiniliini
Lämpölava, jos mullan alla on muutamakymmenen senttiä palavaa lantaa, sähkökaapelit tai muu lämmönlähde. Kylmälava, jos lämmönlähteenä on "pelkkä" aurinko.
Kylmälavan teet helposti esim kuormalavojen kauluksista.
Näiden puisten kuormalavojen (Fin ja Euro) valmiista lavankauluksista saa hyvän lavan. Lavankaulusten koot ovat esim. 120 cm x100 cm tai 60 cm x 80 cm. Laitat lavankauluksia päällekkäin niin monta kuin tarvitset.
Kaulukset istuvat hyvin toinen toistensa päälle, niissä on valmiit kulmaraudat tätä varten. Ylimpään kaulukseen voit nitoa muovin tai harson kanneksi. Kannen voit tehdä myös puurimoista joiden väliin pingoitat muovin tai harson. Kansi voi olla harjakattoinen tai vaakatasossa. Lavakauluksia saatat saada ilmaiseksi kaupoista.
Lisäksi mieheni teki minulle lavoja olemassa olevien ikkunalasien mittojen mukaan laudasta. Lautalavojeni mitat ovat muistaakseni 108 cm X 209 cm ja korkeus etureunassa kaksi lautaa ja takareunassa kolme lautaa.
Kaikissa nurkissa on vahvikkeina kakkosneloset, joihin laudat on naulattu kiinni. Lisäksi kummallakin pitkällä sivulla on kahdessa kohdassa pystylauta vahvikeena. Ikkunalasien reunojen kohtaan on laitettu pienen sivun suuntaiset poikkilaudat tukemaan lasia. Ikkunoita on neljä per lava.
Minusta tuo metri kertaa kaksi on ollut hyvä koko. Valmis lava on helppo siirtää yksinkin haluamaani paikkaan, kun astuu lavan sisälle ja kantaa reunoista.
Hoitotoimet taimille on ollut helppo tehdä kun lava ei ole liian syvä.
Lava kannattaa mitoittaa ikkunalasien tai muun kansirakenteen perusteella, jos sellaiset on valmiina. Käy kysymässä, joltain purkutyömaalta saisitko ottaa kaatopaikkakuormasta laseja.
Jos valmiita laseja ei ole teetä ne lasimestarilla tai tee itse muovista. UV-suojattu muovi pingotetaan rimojen väliin. Muovin kanssa on huolehdittava jostain lukitussysteemistä muutoin tuulivie kantesi.
Multa eli kasvualusta lavan kannattaa perata kunnolla rikkaruohojen juurista tai sitten ostaa pussimultaa.
Lavan hoito on vaan keväisin aikaa vievää. Yleisohjeena on: aamulla lavan kansi raolleen, päivällä pois, illaksi raolleen ja yöksi päälle. Jos kansion koko päivän päällä saattaa kasvit paahtua hengiltä. Itse olen kyllä yleensä laiska hoitamaan lavaa aivan ohjeiden mukaan, mutta satoa olen saanut kuitenkin.
Vanhoista puutarhakirjoista saat hyviä ohjeita lisää.
Lavasta saat soman kun käytät harmantuneita, hieman jäkälöityneitä ladon lautoja tai maalaat sen turvallisilla maaleilla haluamasi väriseksi.
Googleta sanoilla kasvilava, kylmälava, lämpölava ehkäpä jotain lisätietoa löytyy. - Cavalleria
Hei kurkkuja kaipaava!
Hyvät viisaat neuvot olivat varmaankin noissa monissa vastauksissa. Laiskana lukijan en siis niihi kaikkiin tutustunut.
Anteeksi te kaikki kurkkuasiantuntijat!
Kerron omasta kokemuksestani. Kurkkuja on piisannut! Puhutaanhan me niistä pitkistä kasvihuonekurkuista? Niitä on tullut todella runsaasti.
Toiminta:
Tyhjennä kompostisi valmismulta muualle tarvittaviin kohteisiin. (Älä ihan kaikkea levitä!)
A. Laita tyhjentyneeseen tilan
pilkottuja risuja n. 50 cm
B. Painavia jätteitä (esim. juurakoita, auringonkukat) Ompa sopiva hetki siivota kasvimaa! Syksyllä on paras hetki tehdä tämä lämminpenkki odotamaan seuraavaa viljelykautta. Onnistuu kyllä keväälläkin. Kokemusta on!!
D. Haravoi nurmikot, kerää vanhat lehdet yms. ja lisää penkkiin. Käy tallilla ja ota mukaan lantaa, ei valmiiksi palanutta (n. 20 cm)
E. Sinulla varmaankin on jossain puutarhasi kulmalla puoliski palanutta kompostisa? Peitä sillä tämä kasa, n. 15-20cm.
F. Äskenhän veit sivuun valmista kompostia. Nyt joudut kärräämään osan takaisin!
Peitä tuo tekemäsi rakennelma tällä valmiilla kompostilla.
Kasvata taimet tai osta ne. Istuta sopivaan aikaan. Ja sitten ei muuta kun omien maukkaiden kurkkujen odotteluun.
PS: Tämän kaiken minä teen aina peruskompostiini. On samalla kasvimaani komistus. Mutta Kurkkupenkin voi toki perustaa ihan mihin vaan paikkaan,mikä kunkin puutarhassa on sopiva; kurkuille.
Että kurkkuja viljelemään!
Terveisin ja iloista viljelykautta toivottaen
Cavalleria
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 66744
- 113712
- 37686
- 121629
- 67579
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40579Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142449Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35448- 24447
- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa28369- 29364
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks57362- 32351
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24349- 23347
- 27346