Kääpiö- ja hunajarihmakaloista

raijaaa

Akvaari on 350L. Kalasto on :

- 5 nuorta lehtikalaa (myöhemmin erotellaan)
- n.20 sitruunatetraa
- 8 nuolimonnia
- 1 iso monni ja yksi ihan pieni

Lämpötila on n. 26 astetta.

Niin ja kysymys oli, kun toisella palstalla kysyin voisiko tuonne ottaa rihmakaloja, niin miulle sanottiin, että ei ainakaan kaikista isoimpia rihmakaloja. Ajattelin sitten hunajarihmakalaa tai kääpiörihmakalaa. Itse tykkään enemmän hunajarihmakaloista, mutta mites sen virtauksen kanssa, kun minulla on juwelin akvaario ja siinä tulee sellainen ns. 'laatikkosuodatin', joka ei ole kovin tehokas. Sitten siellä on sen suodattimen lisäksi Eheimin aquaball. Onko virtausta liikaa? Kiitos.

4

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Hankkisin sinne akvaas rihmakaloja vasta sitten kun oot saanut pariskunnan selville lehtikaloista!!!

      Helmirihmakala mahtuu akvaarioosi taatusti, ota koiras ensin ja pitäydy siinä uskossa että jos saat agressiivisen yksilön voit vaihtaa sen toiseen vaihtoehtoon liikkeestä joka on...

      Sinirihmakala samoin vaihtoehdoin ja vaatimuksin!

      Tuossa linkki josta voit lukea lisää rihmakaloista .. http://www.leka-airsoft.fi//laura/kalat.php?nayta=76 .. sitten voit hankkia koiraalle seuraa.

      Missä palstalla tollasta väitettiin .. laitatko juttusi linkin niin käyn hieman oikasemassa, jos tarpeellista!

      AquaBalloo voit kääntää takalasiin päin niin että sen voimakkuus hieman kuolee ja virtaus vähenee mutta kyllä rihmat siellä siltikin pärjäilee.

      Mutta kaikkea tätä ennen!

      Kannattaisi harkita kunnollisen ja tarpeeksi suuren suodatus/virtaus tehoiltaan olevaa ulkosuodatinta!
      Sillä saa jo säädettyä portaattomasti virtauksen voimakkuuttakin.

      • raijaaa

        En tiedä miksi laitoin edes 'iso' monni. Siis se on ihan tavallinen maatiaspartamonni, nykyään sitä kutsutaan kai täpläpartamonniksi, tai joku vastaava.
        Pidän kyllä erityisesti hunajarihmakaloista, ja niitä haluaisin sinne mielelläni (: Ja toki voin odottaa noiden lehtikalojen pariutumista. Ja jos ei tule kiistoja saatan jättää kaksikin pariskuntaa noista, jos niitä tulee edes sen verran. Halusin vain kysyä hiukan etukäteen VOIKO sinne missään tapauksessa ottaa mitään rihmakaloja. Ja siellä palstalla sanottiin, että isojen rihmakalojen ja lehtikalojen välillä saattaa tulla reviirikiistoja, ja sen uskon hyvinkin. Ja tarkoituksena olikin PIENIÄ rihmakaloja hankkia, jos suinkin mahdollista.
        Tässä minun Eheimin suodattimessa on myös säätö, yritän säätää sen sitten mahdollisimman pienelle. Kiitos suodatin neuvosta ynnä muusta.


    • Rihma

      En ottais myöskään mitään suureksikasvavia rihmakaloja lehtikalojen kanssa samaan altaaseen.

      Mutta mielestäni sinne mahtuu runsas haaremi noita hunajarihmakaloja. Kääpiörihmakala on kuulemma kiukkuisempi, joten en välttämättä sitä laittais.

      Mikä monni tuo "iso monni" on?
      Jos se on joku puolenmetriseksi kasvava yksilö, luovuttaisin sen suurempaan altaaseen. Ota siis selvää. ;)

      • raijaaa

        Mites sitten olisi paras, yksi rihmakala, pari vai haaremi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2394
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      246
      2118
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1812
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1461
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1386
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1327
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      185
      1204
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1130
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1005
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      941
    Aihe