Jollain täytyy olla mahdollisesti tietoa näistä naapurimaan kameroista, vanhoista pokkareista? Sain kaksi kappaletta toinen Chema ja toisesta ei tietoa sillä nimi venäjänkielellä. Chemasta en ymmärrä tätä filmin asettamista lainkaan toista taas en saa muuten vaan toimimaan (laukaisin) niin jos jollain tietoa esim. vaikkapa liikkeestä josta voisin näistä tiedustella tai sitten omakohtaisia neuvoja? muutenkin ottaisin vastaan mielipiteitä hyvistä pokkareista rajan takaa sillä sellaisen ostaminen/omistaminen kiehtoo jos nyt noista en saa itselleni kameraa käyttööni. kiitos!
"Neuvosto" kamerat
7
1671
Vastaukset
- kokeilisin
kysyä venäjänkielisen henkilön neuvoa, mieluiten venäläisen. Kääntäisi ainakin tekstit, jos sellasia kamerassa on.
Itsekin olen tuollaisia katsonut, asiallisen näköisiä ja melko edullisia. Eivät välttämättä venäläisiä vaan esimerkiksi Koreasta (toisesta).
Jos ei kamera laukea niin tsekkaa patteri ja jokin vipu, mistä kameran saa päälle/pois. Filminpujotus ei voi olla ylivoimanen homma, joku logiikka siinäkin. Filmin pää johonkin rakoon ja laukaset kameran ja/tai käännät filminsiirrintä.
Saisin varmaan molemmat toimimaan mutta emme taida asustella lähinaapureina. - mihoz
Tässä toisessa filmin asettaminen onnistuu normaalisti, mutta laukaisin ei toimi.
Toisessa taas sisällä on ns. kaksi filmirullan näköistä, toisesta filmi kulkee toiseen joten tästä minulla ei ole mitään tietoa miten saan filmin laitettua.
Saan tuon toisen nimen käännettyä varmasti jotenkin selkokielelle mutta se ei juuri auta, sillä kameran toiminnnoista ei ole mitään tietoa. Itselläni on ollut vain perusjärjestelmä kameroita pentaxia ja canonia käytössä.
Luulisi, että jollain olisi noita vanhempia naapurimaan kameroita/ niistä jotain tietoa?- ratkaista tehtävän
"kaksi filmirullan näköistä", onko siis kyseessä rullafilmikamera? Laitat uuden rullan paikalleen niin että filminsiirrin nykii sitä filmiä eteen päin ja toiselle puolelle jää tyhjä puola(kasetti) johon filmi menee sitä mukaa. Voit sormilla tällätä filmin pään puolan alkuun sillä ei siinä mene kuin pikkupätkä hukkaan.
Kun filmi kuvattu, niin nyt tyhjentynyt rulla menee vastaanottavaksi puolaksi. Kuulostaisi kyllä rullafilmikameralta.
Kääntäminen selkokielelle, jos kirjoitit CMEHO niin meidän kirjaimilla se on SMENA. Kopio jostain länsimaisesta kamerasta. - tarkentaa
ratkaista tehtävän kirjoitti:
"kaksi filmirullan näköistä", onko siis kyseessä rullafilmikamera? Laitat uuden rullan paikalleen niin että filminsiirrin nykii sitä filmiä eteen päin ja toiselle puolelle jää tyhjä puola(kasetti) johon filmi menee sitä mukaa. Voit sormilla tällätä filmin pään puolan alkuun sillä ei siinä mene kuin pikkupätkä hukkaan.
Kun filmi kuvattu, niin nyt tyhjentynyt rulla menee vastaanottavaksi puolaksi. Kuulostaisi kyllä rullafilmikameralta.
Kääntäminen selkokielelle, jos kirjoitit CMEHO niin meidän kirjaimilla se on SMENA. Kopio jostain länsimaisesta kamerasta.se olikin Chema, eli voi olla Snema "suomeksi."
Onko paikkakunnallasi kameran huoltoliikettä, siellähän logiikka pelaa vaikka minkälaisen härpättimen kanssa.
- rus-camera
- kyrilisti
kysyjä kirjoitti kameransa hieman väärin, Smena on Cmeho po-russki. Kovin simppelin näkösiä härpättimiä mutta toki venäläinen ajattelu voi olla joskus hieman vaikeampi vaikkapa filmin latauksessa. Noista isot rullafilmikamerat vois kiinnostaa, samoin kun ne, joihin kävisi vaikkapa Praktican-bajonetti, joihinkin vanhat Pentaxin jengatkin.
- Commiecameras.com
niin saat vastauksia. Smenasta ja monesta muustakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2412608Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka122162Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3231880- 1031639
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois861546Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001250- 671200
- 251131
- 501083
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731016