Joulukuusessa "kennoja"

Moi

Ostettiin Plantagenista joulukuusi. Osassa kuusen oksia on ruskeita mönttejä, joka on täynnä kennon näköisiä "reikiä". Mikähän elukka kuusessa pesii/mieluummin pesi? Ja jos pesii, niin auttaisiko esim. Raid torjumaan ko. ötökän esiin tulon?
3349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kerkän aiheita. Jos ne ovat aivan oksan päässä, veikkaan sellaista. Kerkän aihe on pudonnut pois ja jäänyt kolo jäljelle. Et ehkä Raidia tarvitse.
Hyvää Joulua itsellesi ja läheisillesi.

Äänestä
  • tulisi jakaa luontotietoutta, ettei kaikkea outoa ja tuntematonta heti raid-suihkeella toivotettaisi tervetulleeksi.

    Äänestä

  • kannalle. Kyseessä lienevät paleltuneiden tai kuivaneiden vuosikasvainten "kannat". Luonnossa niitä näkee kevätpakkasten jäljiltä. Vuosikasvain muuttuu ruskeaksi, ja jos puuta liikutellaan, ne putoavat pois, ja kolo jää jäljelle. Näitä "kennoja" on sitten oksan päässä 3-8 kpl. Puu korjaa tilanteen seuraavana keväänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


julgubbe kirjoitti:

Moi

Ostettiin Plantagenista joulukuusi. Osassa kuusen oksia on ruskeita mönttejä, joka on täynnä kennon näköisiä "reikiä". Mikähän elukka kuusessa pesii/mieluummin pesi? Ja jos pesii, niin auttaisiko esim. Raid torjumaan ko. ötökän esiin tulon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu