Palstalaisten Greatest Hits

Kävin katsastelemassa tuolla Metsästys-puolella loppuvuoden juttujani. Ajattelin sitten koostaa sieltä tänne parhaita turautteluja.

Toivon muidenkin vakikeskustelijoiden listaavan tähän parhaita täräytyksiään.

Sitten voimme vaikka kailottaa ilmoille Miss Julkkis24 -äänestyksen.

Kaksimieliset kunniaan!

1 - Tappajille omistettu
Kirjoittanut: Tietävä, 6.10.2002 klo 16.54

Boffins release 'world's best joke'
October 03, 2002

SCIENTISTS in Britain unveiled the world's funniest joke today at the end of the largest study of humour ever.

Scientists in Britain unveiled the world's funniest joke today at the end of the largest study of humour ever.

For the past year, people around the globe were invited to judge jokes using a five-point "Giggleometer" on the internet, as well as to contribute quips of their own.

The LaughLab experiment conducted by psychologist Richard Wiseman, from the University of Hertfordshire, attracted more than 40,000 jokes and almost two million ratings.

As well as identifying the joke that appealed most to people around the world, the experiment - not surprisingly - revealed wide humour differences between nations.

Scans conducted on people being told jokes also identified the brain's laughter centre - a region near the back of the frontal lobes.

The joke that received the highest global ratings was submitted by psychiatrist Gurpal Gosall from Manchester in northern England.

Here it is:

Two hunters are out in the woods when one of them collapses. He doesn't seem to be breathing and his eyes are glazed. The other guy whips out his cellphone and calls the emergency services. He gasps: "My friend is dead! What can I do?" The operator says: "Calm down, I can help. First, let's make sure he's dead."

There is a silence, then a shot is heard. Back on the phone, the guy says: "OK, now what?"

"Many of the jokes submitted received higher ratings from certain groups of people," Wiseman said. "But this one had real universal appeal."

2 - Totuus metsästäjistä
Kirjoittanut: Tietävä, 6.10.2002 klo 19.01

Mies ammuttiin hirvijahdissa Kuusankoskella
Yksi metsästäjä on kuollut hirvijahdissa Kuusankoskella. Metsästäjistä kuoli aseen lauettua vahingossa.

Metsästyskerho Paukku oli siirtämässä kaadettua hirveä Kuusankosken Inginmaalla, kun yhden seurueen jäsenen ase laukesi. Luoti osui metsästystoveria selkään, ja mies kuoli heti.

Onnettomuus sattui kello 11:n aikaan. Metsästysseurueen jäsenille on järjestetty kriisiapua. Kouvolan poliisi tutkii asiaa ja vahingossa lauennutta asetta.

STT

3 - Järkevä ja varova toimiminen
Kirjoittanut: Tietävä, 6.10.2002 klo 18.45

Hirvien alle jääminen on vältettävissä ajamalla varovasti, noudattamalla varoitusmerkkejä, ja ennakoimalla riskit.

Kuten myös toisen metsästäjän haulisateen voi väistää, tai reagoida vaaraan etukäteen eliminoimalla uhkaavasti käyttäytyvän kohteen. Esimerkiksi tussauttamalla pesällisen sinua kohti osoittelevan ylle. Niin eiköhän lopeta peeloilun.

Mistä herääkin kysymys miksi hirvenmetsästäjät eivät käytä nukutuspiikkiammuksia? Jos se osuu hirveen, niin sitten voi käydä sahaamassa siltä pään irti. Ja nukutusaine ei aiheuta lihaan yhtä suuria haittoja kuin ammukset.

Jos taas nukutuspiikki osuukin kanssametsästäjään, niin hajusuola ja kylmä vesisanko ajavat asian, ja pian hän on taas jalkeilla.

Miksi helvetissä metsästäjät käyttävät tappavia aseita eivätkä nukutus- ja muita kemiallisia aseita?

Koska he ovat machoja ja tuntevat suurta ylpeyttä kantaessaan käsissään voimaa jolla voi tappaa vaikka 1000 hirveä ja 100 metsästäjää, kertalaakilla. Riskittömät vaihtoehdot on nynnyille, lukee heidän banderolleissaan.

4 - Kysymys metsästäjille
Kirjoittanut: Tietävä, 7.10.2002 klo 01.12

Miksi ette käydä nukutuspistooleja kun tapatte hirviä? Eli metsästätte nukutusaseilla.

Tapatte sitten hirvet ja muut siinä maassa kun ne nukkuu sikeesti, vaikka kirveellä, tai miten vaan haluatte, paitsi ei ainakaan ampumalla, koska voitte vahingossa ampua jotain vierellä seisovaa metsästäjää nuppiin.

Jos metsästäisitte nukutusaseilla, niin ei tulisi henkilövahinkoja. Koska jos ampuisitte vahingossa nukutusaseella ihmishenkilöön, ette tietenkään silloin mestaisi siltä nirriä pois kirveellä, vaan tunkisitte sen nokkaan vaan hiukan hajusuolaa, niin johan pomppais.

Kysymys johon odotan innolla teidän arvon metsästäjien vastausta: miksi ette harvenna Suomen luonnosta ylimääräisiä eläimiä niin, että ensin pysäytätte nukutusaseella, ja tappamisen hoidatte vaikka kirveellä tai lekalla, miksi, oi arvon metsästäjät?

Onko nukutusaseiden käyttö metsästyksessä kiellettyä? Vai onko oikeiden aseiden käytöllä niin kovat perinteet, ja ne on halvempia? Ja silloin tuntee olevansa kunnon jätkä, kun käppäilee metsää pitkin poikin kourissaan jotain jolla ei tarvitse edes kunnon osumaa niin toinen delaa niin että rymisee, oli sitten näätä tai miljoonakiloinen karhu.

5 - Pieniä annoksia
Kirjoittanut: Tietävä, 7.10.2002 klo 16.01

Yhden uninuolen annos olisi niin pieni että ihmiseen osuessaan vaikutus olisi se että vähän rupeis nukuttamaan ja ehkä tunnin koisis. Tällaisia nuolia pitäisi hirveen osua 10-20 ennenkuin pöllähtäis. Joka osumasta hiukan hidastuisi. Eli olisi mukavampaa metsästäjille, kun ei kaatuisi tylsästi yhdestä osumasta. Ne jotka tällaisesta nauttii metsästäkööt jatkossakin singoilla.

Jos taas uninuolen annoksen halutaan olla niin kova että hirvi tipahtaa suurin piirtein siltä seisomalta, niin metsästäjillä voisi olla nuolen läpäisemättömät liivit ja kypärät, ja housuissakin vaikka mitä suojusteita. Vaikka jääkiekkoilijoilta lainattuja.

Voisi myös tehdä nuolet X ja Y, jotka eivät tee mitään osuessaan ihmiseen/hirveen YKSINÄÄN, mutta sitten kun molemmat on päästäneet ainetta vereen, vaikutus olisi hyvinkin letaali. Tässä saataisiin samalla kaupan päälle Suomi nousuun, kun tiedemiehet rupeisivat kehittelemään noita aineita X ja Y.

Tai voisivatpa vaikka kehittää rohdon joka hirveen osuessaan tipauttaa sen sammaleelle, mutta ihmiseen osuessaan reagoi aivoissa kuin Viagra. Näin saataisiin täysi teho irti hutiosumista, eli ihan HELVETIN paljon tehoa.

Metsästäjäthän ovat kovien hutiloitsijoiden maineessa. Ja mielikuvitusta heillä on sen verran että heidän nettinikki on joko Metsästäjä tai metsästäjä tai METSÄMIES.

Mites nyt haulikon suu pannaan?

6 - I'll be back sano Rollinator kun metsässä rulas
Kirjoittanut: Tietävä, 7.10.2002 klo 19.28

Hirvi johon on ammuttu 5 nukutusnuolta (yhdyssana) ja jolla heittää päässä ja jonka etujalat on paskana ja joka tokkuroi pitkin ojia ja allikoita, niin minkäläinen on sellainen eränkävijä joka ei tuota saa kiinni...? Ja eihän sitä tarvitse kiinni saada, ampuu vaikka 300 metrin päästä. Ottakaa mallia vaikka siltä Washingtonin tähtääjältä. Voisi olla ihan hyvä saada häneltä konsultointiapua. Paitsi pitäisi ensin saada kiinni se jostain. Voi olla hankalaa koska siihen ei ole vielä osunut yhtäkään nukutusnuolta. Voi johtua siitä että nukutusnuolet eivät ole käytössä. Ja siitä että tuo rapakontakainen metsästäjä ei käytä rollaattoria huvireissuillaan. Vaan pakettiautoa. Eikä se sitäkään työntele edessään ja nilkuta hilkuta pari senttiä eteenpäin tai ehkä kolme parhaimmilla askelilla. Joten unohtakaa tekin papparaiset ne rollaattorit niillä metsäreissuillanne. Vois olla hiukan helpompaa. Tai jos ihan pakko on rollaattori olla mukana niin kiivetkää sen avulla vaikka puuhun ja tussauttakaa sieltä singolla heti kun hirvi on siinä alhaalla 3 metrin päässä.

Onhan näitä kehitelty kaikenlaisia lamauttimia, että ammutaan joku sähkölanka ja sitten napista painamalla menee siihen kohteeseen sähköiskuja. Ihmisiin toimii mutta hirvi ei tajua "kädet ylös" komentoja joten vois hiukan ottaa jalat alleen paniikin kourissa.

Suomessa on 200 000 metsästäjää, ja vuodessa niistä saa kuulan naamaan keskimäärin 1-2. Joten laskutoimituksesta saadaan että 1/2000 metsästäjistä kuolee metsästäjän luotiin. Eli puoli promillea. 0,05 %. Heittäkää vaikka noppaa 11 kertaa ja jos tulee pariton silmäluku 11 kertaa niin voitte miettiä että saattaisipa teidänkin kohdalle sattua kiva ylläri metsän siimeksessä... Tästäpä saammekin uuden hymiön, joka ristitään nimeltään Ohoksi.

*:( *:( *:( *:( - tässä uhrit vuoteen 2005 saakka.

Hirvestäjien vuoden tapposaldo voisi näyttää vaikka tältä:

hirviä 3727
koiria 152
traktoreita 7
metsoja 15
epäonnekkaita 1½
kumiankka 1
sinappipurkki 1
patsaita 3
ulkohuusseja 6
kirkkovene 1
kivenmurikkoja 7
siili 1
piruperkeleitä 4
mörköjä 27

May the Force be with you, oi metsiemme Jedit.

Loppukevari: "Älä luota satakieleen joka livertelee korvaasi. Pian se istahtaa otsallesi ja paskantaa."

7 - Kunnes toisin todistetaan
Kirjoittanut: Tietävä, 8.10.2002 klo 21.39

Iltalehdessä jaksavat läpistä tästä katastrofista.

Otsikko: Kaverinsa ampunut oli juuri kaatanut ensimmäisen hirvensä

"Miehen kuolemaan johtaneen sunnuntaisen hirvijahdin takaa on paljastumassa inhimillisiä piirteitä. Metsästäjä, jonka ase laukesi vahingossa, oli juuri hetkeä aiemmin kaatanut ensimmäisen hirvensä."

Bonusta...? Muuten, mistä Iltalehti tietää että ase laukesi VAHINGOSSA? Lauseen pitäisi mennä näin: Metsästäjä jonka aseen epäillään lauenneen vahingossa, oli juuri hetkeä aiemmin saanut tililleen ensimmäisen hirvitapon.

"Kenelläkään ei tunnu olevan käsitystä siitä, mikä sai metsästäjän aseen laukeamaan. Kaatunutta hirveä oltiin juuri miehissä raahaamassa metsässä, kun onnettomuus sattui."

Huomasiko kukaan miten hirven käpälä kohosi salaa mättäästä, vähin äänin, ja ojentui viimeisillä hengenvedoillaan uhmakkaasti kohti liipaisinta?

Miten raahaat hirveä niin että ase laukeaa? Juuttuiko selässä olevan haulikon liipaisin kuusen oksaan, ja pati lensi huonolla säkällä juuri sakin johtajan selkään. Vai raahasiko nuo muut hirveä, ja tämä eräs käveli vierellä, sormi liipasimella, ollen valppaana ja varuillaan antamaan suojatulta jos puskista hyökkää hirviä puolustamaan uljasta toveriaan? Missä ase oli kun se laukesi? Miksi lipasta ei ollut tyhjennetty? En usko että siksi että se oli juuri kaatanut ekan hirvensä, ja hurmiossa unohti. Epäilen oliko kukaan kertonut tälle tuosta lippaantyhjennysmääräyksestä. Tuskin. Ja tuskin herra oli tällaisesta kuullutkaan. Varmaan oli ensimmäistä kertaa metsällä. Ja muut luottivat että ei se nyt ala paukuttelemaan enää hirven kaaduttua, vaikka ne panokset siinä aseessa olisikin.

Ei niidenkään kohdalla ketkä ajavat päin punaisia, ja siihen jää joku alle, niin kyse ole unohduksesta. Suomessa ajetaan vuodessa kymmeniä miljoonia kertoja päin punaista. Montako kaatunutta tulee? Varmaan alle 10. Jo jos joku delaa kolarissa, ja ei ois delannu jos ois ollu turvavyö, niin ei se turvavyö siks ollut olematta että unohti.

"Poliisi tutkii tapausta kuolemantuottamuksena. Mikään ei viittaa tahallisuuteen."

Teoria:
Jos ase laukeaa vahingossa, niin siitä tulee sellainen vaikutelma että ase oli ampujan käsissä. Jos sanotaan että ase laukesi itsestään, silloin voisi olettaa että ase oli selässä.

8 - al-Qaida sponssaamaan?
Kirjoittanut: Tietävä, 8.10.2002 klo 21.46

Suomen metsän eläinten sponsoriksi pitäisi saada tuo maankuulu järjestö: al-Qaida.

Olisi muullakin järeää tavaraa kuin haalariherroilla.

Hockey Nightin tilalle pitäisi saada Hunting Night. Tämä olisi ehkä ainoa urheilulaji jonka televisiointi ei välttämättä tarvitsisi selostajia tai kommentaattoreita. Tai olisihan se mukava jos kuultaisiin Bubin tokaisevan että voi voi nyt tuli Hannulta hirveä hehtaarilaukaus ja karhu pääsi tykittämään puun takaa oikein kunnolla, ja eläimet menee vakuuttavasti johtoon 1-0.

9 - Jättäkää edes tyttölapset rauhaan!
Kirjoittanut: Tietävä, 11.10.2002 klo 15.51

PERKELE!!!

Iltasanomista jouduimme taas lukemaan metsästäjä-äijänkäppänöiden piittaamattomasta tunaroinnista!

"KOIRAN TUTKAPANNAN RÄJÄHDYS AIHEUTTI TYTÖLLE KUULOVAMMAN

Koiran tutkapannan räjähdys aiheutti 14-vuotiaalle tytölle pysyvän kuulovamman Jämsässä. Nuori tyttö istui vain metrin päässä paikasta, jossa tutkapanta räjähti kohtalokkain seurauksin.

Tytön oikeasta korvasta hävisi vähitellen kuulo kokonaan. Myös vasemman korvan kuulo on heikentynyt.

Tutkapannan räjähdys sattui viime syksynä, kun tyttö oli isänsä mukana hirvimetsällä. Metsästysseurue oli juuri aloittelemassa makkaranpaistoa, kun yksi seurueen jäsenistä heitti nuotioon koiransa rikkinäisen tutkapannan.

14-vuotiaan isä nosti tutkapannan makkaratikulla nuotiosta pois.

53-vuotias jämsäläismies nakkasi pannan kuitenkin kielloista piittaamatta uudelleen nuotioon.

Nuotion reunalla istunut tyttö oli juuri kääntynyt isänsä suuntaan, kun nuotiosta kuului voimakas räjähdys. Todistajan mukaan räjähdys oli 2-3 kertaa hirvikiväärin räjähdystä kovempi."

Saatana jos vielä jatkatte tuota niin me järkevät ihmiset rupeamme sisällissotaan teitä punkeroita tuhnuaivoisia punaniskoja vastaan.

10 - Nyt tapoitte 2 KOIRAA!
Kirjoittanut: Tietävä, 17.10.2002 klo 21.03

Sähkeet - Kotimaa

Kivääri laukesi itsestään - kaksi koiraa kuoli

(STT)
Itsestään lauennut kivääri tappoi kaksi arvokasta metsästyskoiraa Kiteellä sunnuntaina. Poliisi tutkii asiaa epäiltynä vaaran aiheuttamisena.

Tapaus sattui, kun hirviseurueen jäsen asetti sotilaskivääristä hirvikivääriksi muutetun aseen auton takaluukun päälle ja rupesi laittamaan aseen lukkoa kiinni. Hän luuli, ettei kiväärissä ollut panosta.

Kivääri laukesi itsestään ja luoti osui viereiseen autoon. Auton takapenkillä oli kaksi koiraa, joihin molempiin osui. Koirat jouduttiin lopettamaan.

Epäily vaaran aiheuttamisesta perustuu siihen, että lähellä oli useita ihmisiä.

..Olettepa te metsästäjät hyviä luulemaan. Tältäkin keskustelupalstalta käy täydellisen eittämättömästi ilmi että te vaan luulette, ette tiedä. Toista on tietäjillä.

Ei siinä mitään ettette tiedä paljon mitään, mutta siitä aiheutuu vaaraa, harmia, uhreja ja mielipahaa, kun pidätte itseänne lähes kaikkitietävinä. Ette voi myöntää jos oletta väärässä. Yritätte pitää yllä kiiltokuvaimagoanne Suomen parhaina hyväntekijöinä ja mieshenkilöinä.

Tosi asia on että teette kardinaalimokia joka viikko. Milloin menee 2 koiraa, milloin 5 traktoria, ja milloin vain 1 ihminen tai yhdeltä pikkutytöltä kuulo.

Olette harvinaisen hyviä lahtaamaan metsoja hirvinä. Joten hatunnosto sille. Se on lähes kulttuuriteko kaikessa absurdissa huumorissaan.

Harrastakaa te tunarit jotain muuta, pelatkaa vaikka Pleikkarilla jytytitym-pelejä.

11 - Haaste metsästäjille!
Kirjoittanut: Tietävä, 18.10.2002 klo 22.11

Saamme lehdistä lukea harva se päivä teidän ampumisistanne. Ehkä huomisissa lööpeissä lukee että joku teistä on pamauttanut tuliterästä Mersusta ilmat pihalle. Ei sitä tiedä.. Mihin kaikkeen kykenettekään.

Mutta nyt haluan kuulla paremmista saaliistanne. Siis ihan oikeista saaliista, ei vahingoista.

Eli kertokaa mitä olette kaataneet. Siis riistaeläimiä tai -lintuja.

Ja tiedättekin jo varmaan mitä riistaeläimillä ja -linnuilla tarkoitetaan, joten en ryhdy tässä sitä enää teroittelemaan.

Eli nyt saatte vapaasti kehua metsästystaitojanne.

Mitä saitte, ja miten, ja miltä maistui siitä tehty paisti, jotain tollaista. Minua ihan aidosti kiinnostaa. Harkitsen itsekin kiväärin hankintaa. Metsästäminen vaikuttaa kivalta pikkuharrastukselta.

12 - Tartutatte hurtatkin
Kirjoittanut: Tietävä, 28.10.2002 klo 11.44

KOIRA AMPUI METSÄSTÄJÄÄ!

Minnesotalainen mies sai luodin jalkaansa Pohjois-Dakotassa, kun ajokoira laukaisi hänen aseensa. Fasaaneja metsästänyt seurue oli onnistuneen jahdin jälkeen asettanut aseensa maahan, jotta kaikista otettaisiin rauhanomaisen ja leppoisa ryhmäkuva. Tällöin yksi ajokoirista oli tallannut haulikon liipaisimen päälle.

Kirjoitusvirhekin tuossa. Niin jos ihmisillekin tällaista sattuu, niin ei ihme että rakitkin välillä mokailee!

Ompas teillä metsästäjillä leppoisaa varmaan ensi kerralla reissullanne. Koittakaahan vähän verrytellä ettei kaula juutu ainakaan liian pahasti olanyli-asentoon. Varoitan omasta puolestani teitä turrimurreista ja hirvistä jotka ovat kostotuulella. Ihmisväki on jo liian kauan sortanut pieniä herttaisia karvaisia maan asukkejamme.

13 - Puputyttöjen ampujille
Kirjoittanut: Tietävä, 11.11.2002 klo 13.22

Taidatte te paukuttelijat olla Iltalehden suosiossa:

"Koira ajoi saaliin suoraan uhrin eteen!
Mies ampui kaveriaan jäniksenä!
Tässä jutussa myös:
Jalkaan porautui kymmeniä hauleja!!!"

Tämä juttu on hassua luettavaa:

"Keski-ikäinen mies loukkaantui haulisuihkusta jänismetsällä eilen aamupäivällä Sotkamossa, kun hieman yli 60-vuotias mies ampui vahingossa kaveriaan tähdätessään jänikseen."

Tuossa kyllä pitäisi lukea näin: tähdätessään johonkin jota luuli jänikseksi. Otsikko on siis oikein; ampuja luuli kohdetta jänikseksi. Avauskappaleen perusteella taas saa kuvan (väärän) että jänikseen kyllä tähtäsi mutta tuli huti ja osuikin kaveriin (ampujan - ainakin siihen saakka).

Juttu jatkuu kohtalaisen virheettömästi:

"Miehet olivat metsällä Itävaaran kylässä parinkymmenen kilometrin päässä Sotkamon keskustasta."

Oikea etäisyys on kylläkin 27,5 km...

"Turma sattui aamuyhdentoista jälkeen, kun kolmistaan kahden kaverinsa kanssa metsällä ollut ampuja lähti koiran vainun perään ja lähti suuntaamaan keskelle metsää. Ampujan sompaillessa metsässä kaksi muuta miestä jäivät metsätielle odottelemaan saalista."

Miksi tuossa on tuo kolmistaan-sana? Eikö se ole selvää että jos on metsällä kahden kaverinsa kanssa niin kolmistaan siellä ollaan!

"Ampuja käveli koiran perässä muutaman kymmenen metrin verran ja odotti jäniksen loikkivan kohta ohi, kun yhtäkkiä jänis ampaisikin hänen edestään koiran jahtaamana suoraan kohti tietä.

Jänis loikki yhä kauemmas ja oli pomppaamassa ojasta tielle, kun mies laukaisi haulikkonsa kertaalleen. Pahaksi onneksi tielle jääneet miehet seisoivat juuri haulien takana."

No niin, nyt minulle paljastuukin että hutilaukaus siinä oli sittenkin kyseessä, eikä se että pidettiin näköhavainnon perusteella ihmistä jänöjussina. Tässä vaiheessa tarkistan jutun kirjoittajan nimen.

Hm... Huomaan ettei jutun alla ole nimeä. No joku pässinpää selvästi.

"Jäniksen sijasta haulisuihku porautuikin toisen tiellä seisseen miehen reiteen. Hän sai koipeensa useita kymmeniä reikiä."

Ilmainen golf-rata.

"Kaikki miehet tunnetaan kokeneita metsämiehiä. Sotkamon poliisi on jo kuulustellut porukkaa ja tutkii tapausta vamman tuottamisena sekä aseen varomattomana käsittelynä."

Kaikki pässinpäät tunnetaan kokeneita pässinpäitä.

"Loukkaantunut on edelleen sairaalahoidossa.

- Jänis sen sijaan jatkaa edelleen kulkuaan. Siihen ei sattunut, Vänninen veistelee."

Heh-heh-hee!!! Myyrmanni sen sijaan on edelleen pystyssä, siihen sattui vain vähäsen, Tietävä naurahtaa.

Playboy-misut tulee rauhoittaa. Kansalaisadressin lähtölaukaus tapahtuu tässä: PUM!!!#!&%

14 - Tällä kertaa hevonen
Kirjoittanut: Tietävä, 22.11.2002 klo 12.22

"Yhdysvaltalainen 89-vuotias peuranmetsästäjä, herra Clinton Hurlbut, yllättyi mennessään tarkistamaan tuoretta saalistaan. Herra Hurlbut luuli ampuneensa komean peuran, mutta hän olikin osunut hevoseen, jolla ratsasti 12-vuotias tyttö. Hevonen menehtyi herra Hurlbutin tarkkaan laukaukseen, mutta tyttö selvisi jupakasta onneksi säikähdyksellä. Nyt yli-innokasta herra Hurlbutia odottaa pahimmillaan jopa vuoden vankilareissu."

Peuranpametsästäjä hyvinkin... Olette niin machoja niin machoja kun osutte kaukaa vaikka mihin liikkuvaan kohteeseen (200 jaardia tässä tapauksessa).

ps: hepan nimi oli Princess

lisätietoja:
http://www.startribune.com/stories/531/3443284.html

Päivän paras: "Hurlbut told authorities he thought he had seen a deer."

Siinäpä joitain tunnelmapaloja näin minun osaltani. Näihin kuviin ja maisemiin päättyy tämä hittipotpourri, jään mielenkiinnolla odottamaan seuraavan koosteen esillelaskijaa, vaikka vakikasvoja - jopa pikkujulqvimoita - täällä ei Jippiin tapaan löydykään (Viikon Videopää, setämies, roikkuvainen, Lauri, Marian Fire Toteaja, mixi*, OsamaBinBush jne) joten väkisinkin Tietävä's Knowlegde Officen anti on sitä kovinta kamaa täällä, mutta koitetaan tehdä sille jotain, eikös juu.

Näin päätteeksi tähän vielä pari tuoreinta panostustani täällä Julkkis-osiossa:

Tiukasti asiaan paneutuvat analyysit missifinalisteista: http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=500000000000004&conference=670&posting=21500000000248643

Missilinkkejä ja kiinnostavaa asiaa: http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=500000000000004&conference=670&posting=22000000000014006

PS: Jeny Anttila jos näät tän niin pääsenx bändärixexeks? Kuten huomaat olen eläinten asialla minäkin...
0176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Tietävä kirjoitti:

Kävin katsastelemassa tuolla Metsästys-puolella loppuvuoden juttujani. Ajattelin sitten koostaa sieltä tänne parhaita turautteluja.

Toivon muidenkin vakikeskustelijoiden listaavan tähän parhaita täräytyksiään.

Sitten voimme vaikka kailottaa ilmoille Miss Julkkis24 -äänestyksen.

Kaksimieliset kunniaan!

1 - Tappajille omistettu
Kirjoittanut: Tietävä, 6.10.2002 klo 16.54

Boffins release 'world's best joke'
October 03, 2002

SCIENTISTS in Britain unveiled the world's funniest joke today at the end of the largest study of humour ever.

Scientists in Britain unveiled the world's funniest joke today at the end of the largest study of humour ever.

For the past year, people around the globe were invited to judge jokes using a five-point "Giggleometer" on the internet, as well as to contribute quips of their own.

The LaughLab experiment conducted by psychologist Richard Wiseman, from the University of Hertfordshire, attracted more than 40,000 jokes and almost two million ratings.

As well as identifying the joke that appealed most to people around the world, the experiment - not surprisingly - revealed wide humour differences between nations.

Scans conducted on people being told jokes also identified the brain's laughter centre - a region near the back of the frontal lobes.

The joke that received the highest global ratings was submitted by psychiatrist Gurpal Gosall from Manchester in northern England.

Here it is:

Two hunters are out in the woods when one of them collapses. He doesn't seem to be breathing and his eyes are glazed. The other guy whips out his cellphone and calls the emergency services. He gasps: "My friend is dead! What can I do?" The operator says: "Calm down, I can help. First, let's make sure he's dead."

There is a silence, then a shot is heard. Back on the phone, the guy says: "OK, now what?"

"Many of the jokes submitted received higher ratings from certain groups of people," Wiseman said. "But this one had real universal appeal."

2 - Totuus metsästäjistä
Kirjoittanut: Tietävä, 6.10.2002 klo 19.01

Mies ammuttiin hirvijahdissa Kuusankoskella
Yksi metsästäjä on kuollut hirvijahdissa Kuusankoskella. Metsästäjistä kuoli aseen lauettua vahingossa.

Metsästyskerho Paukku oli siirtämässä kaadettua hirveä Kuusankosken Inginmaalla, kun yhden seurueen jäsenen ase laukesi. Luoti osui metsästystoveria selkään, ja mies kuoli heti.

Onnettomuus sattui kello 11:n aikaan. Metsästysseurueen jäsenille on järjestetty kriisiapua. Kouvolan poliisi tutkii asiaa ja vahingossa lauennutta asetta.

STT

3 - Järkevä ja varova toimiminen
Kirjoittanut: Tietävä, 6.10.2002 klo 18.45

Hirvien alle jääminen on vältettävissä ajamalla varovasti, noudattamalla varoitusmerkkejä, ja ennakoimalla riskit.

Kuten myös toisen metsästäjän haulisateen voi väistää, tai reagoida vaaraan etukäteen eliminoimalla uhkaavasti käyttäytyvän kohteen. Esimerkiksi tussauttamalla pesällisen sinua kohti osoittelevan ylle. Niin eiköhän lopeta peeloilun.

Mistä herääkin kysymys miksi hirvenmetsästäjät eivät käytä nukutuspiikkiammuksia? Jos se osuu hirveen, niin sitten voi käydä sahaamassa siltä pään irti. Ja nukutusaine ei aiheuta lihaan yhtä suuria haittoja kuin ammukset.

Jos taas nukutuspiikki osuukin kanssametsästäjään, niin hajusuola ja kylmä vesisanko ajavat asian, ja pian hän on taas jalkeilla.

Miksi helvetissä metsästäjät käyttävät tappavia aseita eivätkä nukutus- ja muita kemiallisia aseita?

Koska he ovat machoja ja tuntevat suurta ylpeyttä kantaessaan käsissään voimaa jolla voi tappaa vaikka 1000 hirveä ja 100 metsästäjää, kertalaakilla. Riskittömät vaihtoehdot on nynnyille, lukee heidän banderolleissaan.

4 - Kysymys metsästäjille
Kirjoittanut: Tietävä, 7.10.2002 klo 01.12

Miksi ette käydä nukutuspistooleja kun tapatte hirviä? Eli metsästätte nukutusaseilla.

Tapatte sitten hirvet ja muut siinä maassa kun ne nukkuu sikeesti, vaikka kirveellä, tai miten vaan haluatte, paitsi ei ainakaan ampumalla, koska voitte vahingossa ampua jotain vierellä seisovaa metsästäjää nuppiin.

Jos metsästäisitte nukutusaseilla, niin ei tulisi henkilövahinkoja. Koska jos ampuisitte vahingossa nukutusaseella ihmishenkilöön, ette tietenkään silloin mestaisi siltä nirriä pois kirveellä, vaan tunkisitte sen nokkaan vaan hiukan hajusuolaa, niin johan pomppais.

Kysymys johon odotan innolla teidän arvon metsästäjien vastausta: miksi ette harvenna Suomen luonnosta ylimääräisiä eläimiä niin, että ensin pysäytätte nukutusaseella, ja tappamisen hoidatte vaikka kirveellä tai lekalla, miksi, oi arvon metsästäjät?

Onko nukutusaseiden käyttö metsästyksessä kiellettyä? Vai onko oikeiden aseiden käytöllä niin kovat perinteet, ja ne on halvempia? Ja silloin tuntee olevansa kunnon jätkä, kun käppäilee metsää pitkin poikin kourissaan jotain jolla ei tarvitse edes kunnon osumaa niin toinen delaa niin että rymisee, oli sitten näätä tai miljoonakiloinen karhu.

5 - Pieniä annoksia
Kirjoittanut: Tietävä, 7.10.2002 klo 16.01

Yhden uninuolen annos olisi niin pieni että ihmiseen osuessaan vaikutus olisi se että vähän rupeis nukuttamaan ja ehkä tunnin koisis. Tällaisia nuolia pitäisi hirveen osua 10-20 ennenkuin pöllähtäis. Joka osumasta hiukan hidastuisi. Eli olisi mukavampaa metsästäjille, kun ei kaatuisi tylsästi yhdestä osumasta. Ne jotka tällaisesta nauttii metsästäkööt jatkossakin singoilla.

Jos taas uninuolen annoksen halutaan olla niin kova että hirvi tipahtaa suurin piirtein siltä seisomalta, niin metsästäjillä voisi olla nuolen läpäisemättömät liivit ja kypärät, ja housuissakin vaikka mitä suojusteita. Vaikka jääkiekkoilijoilta lainattuja.

Voisi myös tehdä nuolet X ja Y, jotka eivät tee mitään osuessaan ihmiseen/hirveen YKSINÄÄN, mutta sitten kun molemmat on päästäneet ainetta vereen, vaikutus olisi hyvinkin letaali. Tässä saataisiin samalla kaupan päälle Suomi nousuun, kun tiedemiehet rupeisivat kehittelemään noita aineita X ja Y.

Tai voisivatpa vaikka kehittää rohdon joka hirveen osuessaan tipauttaa sen sammaleelle, mutta ihmiseen osuessaan reagoi aivoissa kuin Viagra. Näin saataisiin täysi teho irti hutiosumista, eli ihan HELVETIN paljon tehoa.

Metsästäjäthän ovat kovien hutiloitsijoiden maineessa. Ja mielikuvitusta heillä on sen verran että heidän nettinikki on joko Metsästäjä tai metsästäjä tai METSÄMIES.

Mites nyt haulikon suu pannaan?

6 - I'll be back sano Rollinator kun metsässä rulas
Kirjoittanut: Tietävä, 7.10.2002 klo 19.28

Hirvi johon on ammuttu 5 nukutusnuolta (yhdyssana) ja jolla heittää päässä ja jonka etujalat on paskana ja joka tokkuroi pitkin ojia ja allikoita, niin minkäläinen on sellainen eränkävijä joka ei tuota saa kiinni...? Ja eihän sitä tarvitse kiinni saada, ampuu vaikka 300 metrin päästä. Ottakaa mallia vaikka siltä Washingtonin tähtääjältä. Voisi olla ihan hyvä saada häneltä konsultointiapua. Paitsi pitäisi ensin saada kiinni se jostain. Voi olla hankalaa koska siihen ei ole vielä osunut yhtäkään nukutusnuolta. Voi johtua siitä että nukutusnuolet eivät ole käytössä. Ja siitä että tuo rapakontakainen metsästäjä ei käytä rollaattoria huvireissuillaan. Vaan pakettiautoa. Eikä se sitäkään työntele edessään ja nilkuta hilkuta pari senttiä eteenpäin tai ehkä kolme parhaimmilla askelilla. Joten unohtakaa tekin papparaiset ne rollaattorit niillä metsäreissuillanne. Vois olla hiukan helpompaa. Tai jos ihan pakko on rollaattori olla mukana niin kiivetkää sen avulla vaikka puuhun ja tussauttakaa sieltä singolla heti kun hirvi on siinä alhaalla 3 metrin päässä.

Onhan näitä kehitelty kaikenlaisia lamauttimia, että ammutaan joku sähkölanka ja sitten napista painamalla menee siihen kohteeseen sähköiskuja. Ihmisiin toimii mutta hirvi ei tajua "kädet ylös" komentoja joten vois hiukan ottaa jalat alleen paniikin kourissa.

Suomessa on 200 000 metsästäjää, ja vuodessa niistä saa kuulan naamaan keskimäärin 1-2. Joten laskutoimituksesta saadaan että 1/2000 metsästäjistä kuolee metsästäjän luotiin. Eli puoli promillea. 0,05 %. Heittäkää vaikka noppaa 11 kertaa ja jos tulee pariton silmäluku 11 kertaa niin voitte miettiä että saattaisipa teidänkin kohdalle sattua kiva ylläri metsän siimeksessä... Tästäpä saammekin uuden hymiön, joka ristitään nimeltään Ohoksi.

*:( *:( *:( *:( - tässä uhrit vuoteen 2005 saakka.

Hirvestäjien vuoden tapposaldo voisi näyttää vaikka tältä:

hirviä 3727
koiria 152
traktoreita 7
metsoja 15
epäonnekkaita 1½
kumiankka 1
sinappipurkki 1
patsaita 3
ulkohuusseja 6
kirkkovene 1
kivenmurikkoja 7
siili 1
piruperkeleitä 4
mörköjä 27

May the Force be with you, oi metsiemme Jedit.

Loppukevari: "Älä luota satakieleen joka livertelee korvaasi. Pian se istahtaa otsallesi ja paskantaa."

7 - Kunnes toisin todistetaan
Kirjoittanut: Tietävä, 8.10.2002 klo 21.39

Iltalehdessä jaksavat läpistä tästä katastrofista.

Otsikko: Kaverinsa ampunut oli juuri kaatanut ensimmäisen hirvensä

"Miehen kuolemaan johtaneen sunnuntaisen hirvijahdin takaa on paljastumassa inhimillisiä piirteitä. Metsästäjä, jonka ase laukesi vahingossa, oli juuri hetkeä aiemmin kaatanut ensimmäisen hirvensä."

Bonusta...? Muuten, mistä Iltalehti tietää että ase laukesi VAHINGOSSA? Lauseen pitäisi mennä näin: Metsästäjä jonka aseen epäillään lauenneen vahingossa, oli juuri hetkeä aiemmin saanut tililleen ensimmäisen hirvitapon.

"Kenelläkään ei tunnu olevan käsitystä siitä, mikä sai metsästäjän aseen laukeamaan. Kaatunutta hirveä oltiin juuri miehissä raahaamassa metsässä, kun onnettomuus sattui."

Huomasiko kukaan miten hirven käpälä kohosi salaa mättäästä, vähin äänin, ja ojentui viimeisillä hengenvedoillaan uhmakkaasti kohti liipaisinta?

Miten raahaat hirveä niin että ase laukeaa? Juuttuiko selässä olevan haulikon liipaisin kuusen oksaan, ja pati lensi huonolla säkällä juuri sakin johtajan selkään. Vai raahasiko nuo muut hirveä, ja tämä eräs käveli vierellä, sormi liipasimella, ollen valppaana ja varuillaan antamaan suojatulta jos puskista hyökkää hirviä puolustamaan uljasta toveriaan? Missä ase oli kun se laukesi? Miksi lipasta ei ollut tyhjennetty? En usko että siksi että se oli juuri kaatanut ekan hirvensä, ja hurmiossa unohti. Epäilen oliko kukaan kertonut tälle tuosta lippaantyhjennysmääräyksestä. Tuskin. Ja tuskin herra oli tällaisesta kuullutkaan. Varmaan oli ensimmäistä kertaa metsällä. Ja muut luottivat että ei se nyt ala paukuttelemaan enää hirven kaaduttua, vaikka ne panokset siinä aseessa olisikin.

Ei niidenkään kohdalla ketkä ajavat päin punaisia, ja siihen jää joku alle, niin kyse ole unohduksesta. Suomessa ajetaan vuodessa kymmeniä miljoonia kertoja päin punaista. Montako kaatunutta tulee? Varmaan alle 10. Jo jos joku delaa kolarissa, ja ei ois delannu jos ois ollu turvavyö, niin ei se turvavyö siks ollut olematta että unohti.

"Poliisi tutkii tapausta kuolemantuottamuksena. Mikään ei viittaa tahallisuuteen."

Teoria:
Jos ase laukeaa vahingossa, niin siitä tulee sellainen vaikutelma että ase oli ampujan käsissä. Jos sanotaan että ase laukesi itsestään, silloin voisi olettaa että ase oli selässä.

8 - al-Qaida sponssaamaan?
Kirjoittanut: Tietävä, 8.10.2002 klo 21.46

Suomen metsän eläinten sponsoriksi pitäisi saada tuo maankuulu järjestö: al-Qaida.

Olisi muullakin järeää tavaraa kuin haalariherroilla.

Hockey Nightin tilalle pitäisi saada Hunting Night. Tämä olisi ehkä ainoa urheilulaji jonka televisiointi ei välttämättä tarvitsisi selostajia tai kommentaattoreita. Tai olisihan se mukava jos kuultaisiin Bubin tokaisevan että voi voi nyt tuli Hannulta hirveä hehtaarilaukaus ja karhu pääsi tykittämään puun takaa oikein kunnolla, ja eläimet menee vakuuttavasti johtoon 1-0.

9 - Jättäkää edes tyttölapset rauhaan!
Kirjoittanut: Tietävä, 11.10.2002 klo 15.51

PERKELE!!!

Iltasanomista jouduimme taas lukemaan metsästäjä-äijänkäppänöiden piittaamattomasta tunaroinnista!

"KOIRAN TUTKAPANNAN RÄJÄHDYS AIHEUTTI TYTÖLLE KUULOVAMMAN

Koiran tutkapannan räjähdys aiheutti 14-vuotiaalle tytölle pysyvän kuulovamman Jämsässä. Nuori tyttö istui vain metrin päässä paikasta, jossa tutkapanta räjähti kohtalokkain seurauksin.

Tytön oikeasta korvasta hävisi vähitellen kuulo kokonaan. Myös vasemman korvan kuulo on heikentynyt.

Tutkapannan räjähdys sattui viime syksynä, kun tyttö oli isänsä mukana hirvimetsällä. Metsästysseurue oli juuri aloittelemassa makkaranpaistoa, kun yksi seurueen jäsenistä heitti nuotioon koiransa rikkinäisen tutkapannan.

14-vuotiaan isä nosti tutkapannan makkaratikulla nuotiosta pois.

53-vuotias jämsäläismies nakkasi pannan kuitenkin kielloista piittaamatta uudelleen nuotioon.

Nuotion reunalla istunut tyttö oli juuri kääntynyt isänsä suuntaan, kun nuotiosta kuului voimakas räjähdys. Todistajan mukaan räjähdys oli 2-3 kertaa hirvikiväärin räjähdystä kovempi."

Saatana jos vielä jatkatte tuota niin me järkevät ihmiset rupeamme sisällissotaan teitä punkeroita tuhnuaivoisia punaniskoja vastaan.

10 - Nyt tapoitte 2 KOIRAA!
Kirjoittanut: Tietävä, 17.10.2002 klo 21.03

Sähkeet - Kotimaa

Kivääri laukesi itsestään - kaksi koiraa kuoli

(STT)
Itsestään lauennut kivääri tappoi kaksi arvokasta metsästyskoiraa Kiteellä sunnuntaina. Poliisi tutkii asiaa epäiltynä vaaran aiheuttamisena.

Tapaus sattui, kun hirviseurueen jäsen asetti sotilaskivääristä hirvikivääriksi muutetun aseen auton takaluukun päälle ja rupesi laittamaan aseen lukkoa kiinni. Hän luuli, ettei kiväärissä ollut panosta.

Kivääri laukesi itsestään ja luoti osui viereiseen autoon. Auton takapenkillä oli kaksi koiraa, joihin molempiin osui. Koirat jouduttiin lopettamaan.

Epäily vaaran aiheuttamisesta perustuu siihen, että lähellä oli useita ihmisiä.

..Olettepa te metsästäjät hyviä luulemaan. Tältäkin keskustelupalstalta käy täydellisen eittämättömästi ilmi että te vaan luulette, ette tiedä. Toista on tietäjillä.

Ei siinä mitään ettette tiedä paljon mitään, mutta siitä aiheutuu vaaraa, harmia, uhreja ja mielipahaa, kun pidätte itseänne lähes kaikkitietävinä. Ette voi myöntää jos oletta väärässä. Yritätte pitää yllä kiiltokuvaimagoanne Suomen parhaina hyväntekijöinä ja mieshenkilöinä.

Tosi asia on että teette kardinaalimokia joka viikko. Milloin menee 2 koiraa, milloin 5 traktoria, ja milloin vain 1 ihminen tai yhdeltä pikkutytöltä kuulo.

Olette harvinaisen hyviä lahtaamaan metsoja hirvinä. Joten hatunnosto sille. Se on lähes kulttuuriteko kaikessa absurdissa huumorissaan.

Harrastakaa te tunarit jotain muuta, pelatkaa vaikka Pleikkarilla jytytitym-pelejä.

11 - Haaste metsästäjille!
Kirjoittanut: Tietävä, 18.10.2002 klo 22.11

Saamme lehdistä lukea harva se päivä teidän ampumisistanne. Ehkä huomisissa lööpeissä lukee että joku teistä on pamauttanut tuliterästä Mersusta ilmat pihalle. Ei sitä tiedä.. Mihin kaikkeen kykenettekään.

Mutta nyt haluan kuulla paremmista saaliistanne. Siis ihan oikeista saaliista, ei vahingoista.

Eli kertokaa mitä olette kaataneet. Siis riistaeläimiä tai -lintuja.

Ja tiedättekin jo varmaan mitä riistaeläimillä ja -linnuilla tarkoitetaan, joten en ryhdy tässä sitä enää teroittelemaan.

Eli nyt saatte vapaasti kehua metsästystaitojanne.

Mitä saitte, ja miten, ja miltä maistui siitä tehty paisti, jotain tollaista. Minua ihan aidosti kiinnostaa. Harkitsen itsekin kiväärin hankintaa. Metsästäminen vaikuttaa kivalta pikkuharrastukselta.

12 - Tartutatte hurtatkin
Kirjoittanut: Tietävä, 28.10.2002 klo 11.44

KOIRA AMPUI METSÄSTÄJÄÄ!

Minnesotalainen mies sai luodin jalkaansa Pohjois-Dakotassa, kun ajokoira laukaisi hänen aseensa. Fasaaneja metsästänyt seurue oli onnistuneen jahdin jälkeen asettanut aseensa maahan, jotta kaikista otettaisiin rauhanomaisen ja leppoisa ryhmäkuva. Tällöin yksi ajokoirista oli tallannut haulikon liipaisimen päälle.

Kirjoitusvirhekin tuossa. Niin jos ihmisillekin tällaista sattuu, niin ei ihme että rakitkin välillä mokailee!

Ompas teillä metsästäjillä leppoisaa varmaan ensi kerralla reissullanne. Koittakaahan vähän verrytellä ettei kaula juutu ainakaan liian pahasti olanyli-asentoon. Varoitan omasta puolestani teitä turrimurreista ja hirvistä jotka ovat kostotuulella. Ihmisväki on jo liian kauan sortanut pieniä herttaisia karvaisia maan asukkejamme.

13 - Puputyttöjen ampujille
Kirjoittanut: Tietävä, 11.11.2002 klo 13.22

Taidatte te paukuttelijat olla Iltalehden suosiossa:

"Koira ajoi saaliin suoraan uhrin eteen!
Mies ampui kaveriaan jäniksenä!
Tässä jutussa myös:
Jalkaan porautui kymmeniä hauleja!!!"

Tämä juttu on hassua luettavaa:

"Keski-ikäinen mies loukkaantui haulisuihkusta jänismetsällä eilen aamupäivällä Sotkamossa, kun hieman yli 60-vuotias mies ampui vahingossa kaveriaan tähdätessään jänikseen."

Tuossa kyllä pitäisi lukea näin: tähdätessään johonkin jota luuli jänikseksi. Otsikko on siis oikein; ampuja luuli kohdetta jänikseksi. Avauskappaleen perusteella taas saa kuvan (väärän) että jänikseen kyllä tähtäsi mutta tuli huti ja osuikin kaveriin (ampujan - ainakin siihen saakka).

Juttu jatkuu kohtalaisen virheettömästi:

"Miehet olivat metsällä Itävaaran kylässä parinkymmenen kilometrin päässä Sotkamon keskustasta."

Oikea etäisyys on kylläkin 27,5 km...

"Turma sattui aamuyhdentoista jälkeen, kun kolmistaan kahden kaverinsa kanssa metsällä ollut ampuja lähti koiran vainun perään ja lähti suuntaamaan keskelle metsää. Ampujan sompaillessa metsässä kaksi muuta miestä jäivät metsätielle odottelemaan saalista."

Miksi tuossa on tuo kolmistaan-sana? Eikö se ole selvää että jos on metsällä kahden kaverinsa kanssa niin kolmistaan siellä ollaan!

"Ampuja käveli koiran perässä muutaman kymmenen metrin verran ja odotti jäniksen loikkivan kohta ohi, kun yhtäkkiä jänis ampaisikin hänen edestään koiran jahtaamana suoraan kohti tietä.

Jänis loikki yhä kauemmas ja oli pomppaamassa ojasta tielle, kun mies laukaisi haulikkonsa kertaalleen. Pahaksi onneksi tielle jääneet miehet seisoivat juuri haulien takana."

No niin, nyt minulle paljastuukin että hutilaukaus siinä oli sittenkin kyseessä, eikä se että pidettiin näköhavainnon perusteella ihmistä jänöjussina. Tässä vaiheessa tarkistan jutun kirjoittajan nimen.

Hm... Huomaan ettei jutun alla ole nimeä. No joku pässinpää selvästi.

"Jäniksen sijasta haulisuihku porautuikin toisen tiellä seisseen miehen reiteen. Hän sai koipeensa useita kymmeniä reikiä."

Ilmainen golf-rata.

"Kaikki miehet tunnetaan kokeneita metsämiehiä. Sotkamon poliisi on jo kuulustellut porukkaa ja tutkii tapausta vamman tuottamisena sekä aseen varomattomana käsittelynä."

Kaikki pässinpäät tunnetaan kokeneita pässinpäitä.

"Loukkaantunut on edelleen sairaalahoidossa.

- Jänis sen sijaan jatkaa edelleen kulkuaan. Siihen ei sattunut, Vänninen veistelee."

Heh-heh-hee!!! Myyrmanni sen sijaan on edelleen pystyssä, siihen sattui vain vähäsen, Tietävä naurahtaa.

Playboy-misut tulee rauhoittaa. Kansalaisadressin lähtölaukaus tapahtuu tässä: PUM!!!#!&%

14 - Tällä kertaa hevonen
Kirjoittanut: Tietävä, 22.11.2002 klo 12.22

"Yhdysvaltalainen 89-vuotias peuranmetsästäjä, herra Clinton Hurlbut, yllättyi mennessään tarkistamaan tuoretta saalistaan. Herra Hurlbut luuli ampuneensa komean peuran, mutta hän olikin osunut hevoseen, jolla ratsasti 12-vuotias tyttö. Hevonen menehtyi herra Hurlbutin tarkkaan laukaukseen, mutta tyttö selvisi jupakasta onneksi säikähdyksellä. Nyt yli-innokasta herra Hurlbutia odottaa pahimmillaan jopa vuoden vankilareissu."

Peuranpametsästäjä hyvinkin... Olette niin machoja niin machoja kun osutte kaukaa vaikka mihin liikkuvaan kohteeseen (200 jaardia tässä tapauksessa).

ps: hepan nimi oli Princess

lisätietoja:
http://www.startribune.com/stories/531/3443284.html

Päivän paras: "Hurlbut told authorities he thought he had seen a deer."

Siinäpä joitain tunnelmapaloja näin minun osaltani. Näihin kuviin ja maisemiin päättyy tämä hittipotpourri, jään mielenkiinnolla odottamaan seuraavan koosteen esillelaskijaa, vaikka vakikasvoja - jopa pikkujulqvimoita - täällä ei Jippiin tapaan löydykään (Viikon Videopää, setämies, roikkuvainen, Lauri, Marian Fire Toteaja, mixi*, OsamaBinBush jne) joten väkisinkin Tietävä's Knowlegde Officen anti on sitä kovinta kamaa täällä, mutta koitetaan tehdä sille jotain, eikös juu.

Näin päätteeksi tähän vielä pari tuoreinta panostustani täällä Julkkis-osiossa:

Tiukasti asiaan paneutuvat analyysit missifinalisteista: http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=500000000000004&conference=670&posting=21500000000248643

Missilinkkejä ja kiinnostavaa asiaa: http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=500000000000004&conference=670&posting=22000000000014006

PS: Jeny Anttila jos näät tän niin pääsenx bändärixexeks? Kuten huomaat olen eläinten asialla minäkin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu