Puristava/paineen tunne päässä

an83

Eli olen 23vuotias normaalipainoinen mies. Viime aikoina ollut puristavaa/paineen tunnetta päässä jotain 3viikkoa. Verenpaineet nousseet...kesimäärin 150-160 ja 85/100. Sukurasitteiä ei pitäisi olla, ja ennen ollleet paineet normaalit. Mahtaisiko olla jotain munuaisvaivaa, sillä muutama vuosi laboratoriokokeissa verta virtsassa, mutta kun tutkittiin yltraäänellä niin ei löytynyt mitään. Asia alkanut vaivaamaan juuri noiden haittaavien pääkipujen takia, lääkäri epäili migreeniksi, mihin en usko jatkuvan keston vuoksi, ja lääkäri sanoi että kuukausittain voi seurata verenpainetta...mutta jos jollain on kokemuksia tai jotain, niin olisin erittäin kiitolllinen!

1

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika

      terveyskeskukseen, niin pääset samalla monenlaisiin verikokeisiin.

      Verenpainemittari olisi hyvä olla kotona, niin voisi mitata silloin, kun päätä särkee. Ei se välttämättä muuten tule ilmi, koska verenpaine voi vaihdella aika paljon ja kyllä se voi aiheuttaa kovaakin päänsärkyä.
      Minun verenpainettani sanottiin vuosikausia migreeniksi ja söin särkylääkkeitä turhaan.

      Verenpaine taas voi johtua vaikka stressistä, mutta kyllä olisi syytä kuitenkin selvittää, ettei takana ole mitään muuta. Ja hoidettavahan se verenpainekin on joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4835
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1953
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1269
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe