Arvaapa ärsyttääkö kun kaikenmaailman puusilmät ja kädettömät kaaharit ajavat ohitse? Ihan niinkuin maantie olisi jokin näyönpaikka? Itse olen huippukuski ja hallitsen auton tilanteessa kuin tilanteessa, ja ajan rauhallisesti ja ennakoivasti. Jos lähdetään radalle päihitän noista ajotaidottomista kaahareista jokaisen. Ei viitsi kilpaa ajaa maantiellä niin pitää estää ohitukset.
ajotaidottomat kaaharit
ykköskuski
141124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No se on hyvä, että sua ärsyttää. Mutta jos hallitset auton tilanteessa kuin tilanteessa, niin miksi ajat ennakoivasti. Siinäpä sinulle paradoksia mietittäväksi joulunpyhiksi!
Ajan ennakoivasti ja tasaisesti, jotta auto kulkee tasaisemmin, taloudellisemmin, ja huoltotarve on vähäisempi.
Useimmat autoilijat ajavat liikenteessä oman taitotasonsa rajalla, ja jopa ylittävät sen tietämättään. Sittenihmetellään kunjoskus lipsahtaa. Minulle henkilöautoilu on vain tapa liikkua paikasta a paikkaan b. Ajan aina paljon hitaammin kuin mihin kykyni riittäisivät.
Jos liikenteen olis oikeasti tarkoitus olla jonkinlainen munannäytönpaikka, täältä tulisi ja kovaa. Mutta ei paljon kiinnosta leikkiä noiden keskitasonkuskienkanssa.
Eikös se ennakoiva ajotapa ole juuri osoitus hyvästä ajotaidosta. Ennakoiva, joustava kuljettaja osaa myös ajaa ripeästi. Ohitukset sujuvat leikiten vaarantamatta muuta liikennettä ja jää muutamat turhat riskit pois.
Eilen näin sellaisen osaamattoman ohittajan lapppeenrannan eteläpuolella. Tilanne oli sellainen, että rekkoja meni jonon keulilla n. 10kpl ja niiden perässä henkilöautojono. Saavutin jonon n. 30km ennen lappeenrantaa.
Aavistin, että rekat ovat venäläisiä, jotka menevät nuijamaan ylityspaikalta venäjälle, joten en viitsinyt lähteä ohittelemaan, kun ei koko jonosta olisi kuitenkaan päässyt ohi ennen lappeenrantaa. Liikennettä oli sen verran, että ohituspaikkoja ei juuri ollut. Lähes heti saavutettuani jonon, taakse ilmestyi focus. Kuski roikkui perässä kiinni niin lähellä, että etuvaloja ei erottanut peilistä katsomalla. 10km seurattuaan lähti ohittamaan ja pääsi minun edelle kun väistin laitaan. Vastaan tuli jo valoja vilkuttelevia autoja. Tämä kuljettaja teki vielä kaksi samanlaista ohitusta, eli ohitti kaikkiaan kolme kertaa niin, että ohitettavat joutuivat väistämään laitaan ja vastaantulijat vilkuttelivat valoja. Sitten olimmekin jo lappeenrannassa, jossa tämä focus kääntyi ohitustien alussa pois.
Paljonkohan säästi aikaa?? Oli meinaan alle 200m minun edellä kääntyessään pois.
Aavistin myös oikein rekkojen kohtalon. Rekat jäivät kiltisti jonon jatkoksi, joten tie oli vapaa lappeenrannasta pohjoiseen, jolloin marssivauhti taas normalisoitui. Mitä nyt muutamia kymmeniä henkilöautoja ohittelin.
Kivat rekkajonot oli lappeenrannassakin. Ensimmäistä kertaa elämässäni näin, että rekkajonoa oli VT-6:lla lappeenrannan eteläpuolelle saakka. Jonon pituudeksi katsoin vt-6:lla n. 10km
Tässä tilannekuva
http://groups.msn.com/Splitterinkuvagalleria/shoebox.msnw?action=ShowPhoto&PhotoID=27
no joillakin voi olla kato kiire...
näin järkeviä kirjotuksia harvoin näkee...
Ai tämä sama suunsoittaja täällä taas, eikö hävetä? Olet onnistunut osoittamaan itses kädettömäksi kateelliseksi jo lukemattomat kerrat!
Hakisit ongelmiisi hoitoa.
Ikävää jos ajaminen on vain tapa liikkua paikasta toiseen. Itse nautin ajamisesta mutta nopeuteni pysyy yleensä mahdollisuuksien mukaan rajoitus 10-15 km ellei keli ole todella huono.
En varmaan ole ykköskuski, tuskin edes huippukuski mutta sen tiedän että asenteeni on kunnossa. En hermostu, kiukuttele enkä vaaranna muita tielläliikkujia.
Mitäpä muuta sitä enää tarvitaankaan?
Sulla. Kannattais sun katsoa peiliin. Ehkä yksi asiallisimmista kirjoituksista splitterillä...
Taitaa olla sulla ongelmia. Kairakettu ja Splitter ovat olleet asioissaan oikeassa ja eikä tuo splitter, mitä muistan hänen joskus kirjoitelleen, ole mitenkään kateellinen tai kädetön.
Onko sulle lirahtanut pissiä päähän vai oletko erehtynyt henkilöstä??
nämä älykääpiöt pystyvät olemaan kovia poikia.
Ei "nämä älykääpiöt pystyvät olemaan kovia poikia."
Vaan "nämä älykääpiöt yrittävät olla kovia poikia."
oikeassa.
jatketta.
Et siis viitsi ajaa kilpaa, joten estät ohituksia? Jos näin on, olet todella se vaarallisin liikkuja liikenteessä.
Jos taas ymmärsin väärin, ja olet todella sanojesi mukaan ajava, rauhallinen ja ennakoiva huippukuski, miksi ihmeessä pulttaat täällä moisista poikasten tempuista? Eihän rauhallista ja ennakoivaa ajajaa tuollaiset haittaa mitenkään. Ne menevät menojaan. Ainoa vaiva niiden kanssa on väistellä jos niiltä lähtee Corolla lapasesta sen ohituksen aikana.
Minua, rauhallista ja ennakoivaa kuskia tuollaiset eivät ole haitanneet enää vuosiin. Muistan katsella peiliin välillä ja pysyä pois alta kun nämä lähtevät. Ja sen jälkeen katson koko ajan miten käy, valmiina jarruttamaan jos muuten ei voi heidän aiheuttamaansa tilannetta hoitaa. Ja ensiapulaukku valmiina.
Kaikkihan ne on surkeita kuskeja paitsi minä.Tällä kommentilla suomalaiset yrittävät saada kohotettua huonoa itsetuntoaan.