siilinjärven betoni?

-rakensin 1982 ,otin tiilet siilinjärven betonilta .tiiliä saa uusia tiuhaan ,kun ne katkeilee ,mutta ei se vielä mitään ,mutta ne vuotaa läpi ,kun aines on monessa pelkkää soraa.naapurin katto tehty samaan aikaan eri firmantiileistä ei ole katkenneita tiiliä. täällä jyväskylän seudulla en ole ainoa jolla on ongelmia katon kanssa kyseisen firman tiilien kattamilla.nyt on joulu aatto ,ei kun katolle harjalta alas asti hakeen se kohta mikä vuotaa .alu folio on alla ,vesi ei pääse onneksi sisälle.MIKÄ NEUVOKSI?
5746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siilinjärveläisiltä.

Äänestä

Onneksi olkoon, voisin veikata, katollasi on Luja- Betonin Siilinjärven tehtaan valmistamat tiilet, otan osaa, et ilon päivää nää. Voisin kuvitella, että valmistaja voisi korvata yleisesti tiedossa olevan valmistusprosessissa olevan virheensä??

Äänestä
  • -tiileissä lukee lujabetoni,pinta käsittelykin on huono ,eli maalaus ,ei pitäs olla kun sammal mätäs vielä näin pienellä aikaa .edelleen hyvä verrata naapurin vuotta ennen tehtyyn kattoon ,ei tarvi heillä sammaleen kanssa temuta.olenpessyt tolulla ja vaikka millä ,painepesurilla,harjalla,.onneksi tuli yksi lavakko liikaa ,että riittää vaihto tiilet.tiedän yhden rivi talon ,nekorjaa katkenneet tiilet kun ei ole vaihto tiilejä.

    Äänestä

  • -vuoden viimeinen päivä.kävin katolla taas ,ei nyt ollut rikkinäisiäitiilijä ,elikkä nevuotaa läpi.aluskate on kudos vahvistettu musta hopeinen muovi ,tosi vahva.nyt jos olis pahvinen alus kate ,niin tiilet pitäs heittää helvettiin keskellä "talvea".tuli vähän kirjoitus virheitä ,sallittakoon.mitä neuvoksi?

    Äänestä

  • keski-suomi. kirjoitti:

    -vuoden viimeinen päivä.kävin katolla taas ,ei nyt ollut rikkinäisiäitiilijä ,elikkä nevuotaa läpi.aluskate on kudos vahvistettu musta hopeinen muovi ,tosi vahva.nyt jos olis pahvinen alus kate ,niin tiilet pitäs heittää helvettiin keskellä "talvea".tuli vähän kirjoitus virheitä ,sallittakoon.mitä neuvoksi?

    saada neuvoja, kulkee kansan suussa mitä ihmellisimpiä tarinoita näistä muutamista rakennusliikkeistä ja rakennusteollisuusyrityksistä. Joku sano, jotta motto on: "Ota rahat ja juokse!"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


katto vuotaa. kirjoitti:

-rakensin 1982 ,otin tiilet siilinjärven betonilta .tiiliä saa uusia tiuhaan ,kun ne katkeilee ,mutta ei se vielä mitään ,mutta ne vuotaa läpi ,kun aines on monessa pelkkää soraa.naapurin katto tehty samaan aikaan eri firmantiileistä ei ole katkenneita tiiliä. täällä jyväskylän seudulla en ole ainoa jolla on ongelmia katon kanssa kyseisen firman tiilien kattamilla.nyt on joulu aatto ,ei kun katolle harjalta alas asti hakeen se kohta mikä vuotaa .alu folio on alla ,vesi ei pääse onneksi sisälle.MIKÄ NEUVOKSI?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu