Metsää ja peltoa on pitkin kehäteitä ja ilmasta kun katsoo niin koko pääkaupunkiseutu on aika harvaan asutettua ja täynnä pöpelikköä. Kaikki tiedämme, että tontipula on suurin tekijä nykyisten asuntojen kohtuuttomiin hintoihin. Keinotekoinen tonttipula on toki määrättyjen tahojen etu kuten voideltujen virkamiesten, rakennusfirmojen, kiinteistövälittäjien, pankkien ja tietenkin suurten ikäluokkien jotka saivat asuntonsa pilkkahinnalla.
Löytyykö puoluetta tai kansanedustajaehdokasta, joka tarttuisi tähän ongelmaan oikeasti? Nimet esiin niin tietää ketä äänestää.
Löytyykö puoluetta tai kansanedustajaehdokasta, joka tarttuisi tähän ongelmaan oikeasti? Nimet esiin niin tietää ketä äänestää.
Vastaukset 1
Vanhimmat
ei pitäisi olla tonttipulaa. Olemme Euroopan harvimpaan asuttuja maita. Meitä on 5 miljoonaa asukasta ja pinta-alaa Suomella on 337.000 neliökilometriä, vastaavat luvut Saksasta 82 miljoonaa asukasta vain vähän suuremmalla läntillä eli 558.000 neliökilometrillä. Maa maksaa täällä liian paljon. Kaavoitusviranomaiset hidastelevat tahallisesti, jotta saavat maan hinnan kohoamaan sekä maan lunastusoikeutta raakamaan hinnalla asuntotonteiksi ei käytetä. Päättäjissä on todella vikaa. Nynnyjä paskiasia. Kenkää perseeseen ja kansan etuja ajavia tilalle.