Mitenköhän laaditaan valtakirja omaiselle pankki- tai vakuutusasioiden hoitamiseen kun valtuuttaja ei pysty enää itse kirjoittamaan omaa allekirjoitustaan sairauden vuoksi?
valtakirja sairaan puolesta?
willi
2780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos omainen on esim. sairaalassa tai vanhainkodissa, niin helpointa on pyytää kaksi hoitajaa paikalle luvan antohetkellä ja pyytää heitä allekirjoituksella vahvistamaan tämä suullinen lupa. Lisäksi kannattaa mainita, että miksi ei ole asianomaisen allekirjoitusta valtakirjassa.
Tuo on varmin tapa saada valtakirjasta "uskottava".
Jos omainen pystyy liikkumaan, niin sitten hänet kannattaa viedä pankkiin (tai missä lupa tarvitaan) ja siellä hänen antaa valtakirja "suullisesti".
pitää laittaa luvan antajalta puumerkki. tai näin ainakin on testamenttiasioissa jos nimeään ei pysty kirjoittamaan. puumerkki voi olla esim X tai ihan minkälainen sykerö vaan.