Islamilainen uskonpuhdistus

Koraani kuvailee paraatisia, jonka jihadissa kuolleet saavuttavat seuraavasti.

”Totisesti ovat ne, jotka karttavat pahaa, puutarhoissa ja autuudessa iloiten Herransa antimista ja siitä, että heidän Herransa pelasti heidät palavan tulen kidutuksesta. Syökää ja juokaa iloiten palkaksi siitä, mitä teitte. He saavat levätä riveihin asetetuilla istuimilla, ja Minä yhdistän heidät puhtaisiin, tummasilmäisiin neitoihin,

Ja Me varustamme heidät yltäkylläisesti hedelmillä ja lihalla heidän toivomuksiensa mukaan. He ojentavat siellä toisilleen pikarin ilman turhaa puhetta ja syntiä, ja heidän ympärillään on nuorukaisia, kauniita kuin helmet kuoressaan.” (Suura At-Tur 52:17 – 20, 22 – 24)

”Siellä on avaria varjopaikkoja, vuolaasti virtaavaa vesiä ja runsaasti hedelmiä, jotka eivät vähene ja joita ei heiltä evätä. Siellä on neitoja ylväillä lepovuoteillaan. Totisesti olemme luonut heidät omin käsin sallien heidän pysyä neitseinä hellinä ja samanikäisinä, niitä varten, jotka ovat oikealla puolella, joista lukuisat kuuluivat aikaisimpiin profeetan kannattajiin, ja myöhemmin liittyneitä suuri joukko.” (Suura Al-Waqiah 56:30 – 40)

”Totisesti odottaa voitto niitä, jotka pelkäävät Jumalaa, heidän ovat hedelmä- ja viinitarhat, nuoruutta uhkuvat neidot, heidän ikäisensä, ja puhdasta viiniä täydet pikarit.” (Suura An-Naba 78:31 – 34)

Muhammed Atta, syyskuun 11. päivän itsemurhalentäjien johtaja kirjoitti ryhmänsä puolesta viestin. Viestissä sanottiin, että ”meille riittää, että (Koraanin säkeet) ovat maan ja planeetat luoneen Allahin sanoja ...” Jopa kolmessa eri kohdassa Atta sanoo hakevansa lohtua kaikista niistä asioista, jotka Jumala on marttyyrille luvannut. Eritoten hän muistuttaa: ”Tietäkää, että paratiisin puutarhat odottavat teitä koko loistossaan ja paratiisin naiset odottavat teitä kutsuen ’Tule tänne, Jumala ystävä’.”

Attan ja muiden poikien mielessä välkkyi esteetön pääsy kymmenien taivaassa odottavien neitsyiden luo. Tämä sanoma on yleistä ääri-islamilaisten rekrytoijien parissa. Kuukausi ennen Word Trade Centerin iskua Palestiinalaisen Hamasin rekrytoija kertoi CBS-televisioyhtiölle, että hän houkuttelee uusia jäseniä järjestön riveihin iskostamalla heidän mieliinsä kuvan 70 neitsyestä. Se on kuin ikuinen lupa saavuttaa seksuaalinen nautinnon huippu siitä hyvästä, että suostuu räjäyttämään itsensä ilmaan.

Islamilainen toisinajattelija Ismad Manji tuo esille kuitenkin mahdollisuuden, että Koraaniin on livahtanut ”painovirhe paholainen”. Hänen mukaansa marttyyrit ovat vaarassa tulevansa palkituiksi, ei neitsyillä, vaan rusinoilla. Sanan ”hur”, jonka koraanitutkijat ovat olettaneet merkitsevän ”tummasilmäistä neitsyttä”, arvellaankin tarkoittavan ”vaaleita rusinoita”. Rusinat olivat 600-luvun Arbiassa sen verran kovahintaisia, että niitä on voitu pitääkin taivaallisina herkkuina. Manjin mukaan tähän tulokseen on tullut Christoph Luxenburg, Lähi-idän kieliin erikoistunut historioitsija.

Muhammed oli kirjoitus ja lukutaidoton. Manjin mukaan kirjuri olisi myös voinut tulkita Muhamedin ilmestyksen väärin (todennäköisesti Muhammed olisi kyllä sen myöhemmin oikonut, kun olisi oikonut kirjurin korvia ensin).

Mutta onhan Muhammed itsekin erehtynyt tulkinnoissaan. Koraanin ”saatanallisissa säkeissä” Muhammed tunnustaa arabian pakanalliset jumalat todellisiksi. Myöhemmin Muhammed kylläkin piti jakeita erehdyksenä. Miten on muslimi, onko Koraani todellakin niin täydellinen kuin haluat uskoa, vai onko siinä inhimillisiä virheitä ja väärin tulkintoja? Olisiko tässä mahdollisuus islamilaiseen uskonpuhdistukseen, joka alkaisi Koraanin kyseenalaistamisesta? Koraanihan käskee osassa jakeissa olemaan ystävällisiä kristityille ja jopa juutalaisille ja taas toisessa jakeessa se käskee tappamaan heidät? Samalla tavalla Koraani on ristiriitainen naisen aseman kanssa? Toisessa jakeessa Koraani pitää miestä ja naista tasa-arvoisena ja parin jakeen kuluttua naista vähempiarvoisena.

Olisiko mahdollista muslimien myöntää Koraanin ristiriitaisuus ja epätäydellisyys? Siitä alkaisi islamin tie todelliseksi rauhan ja suvaitsevaisuuden uskonnoksi?

Lähteenä käytetty teosta ”Islamin kahdet kasvot”, Irshad Manji, Kustannusosakeyhtiö Tammi, 2004.
4205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikä sanan Jihad merkitys on muslimille...

En usko, että olet.
Jihad merkitsee pyhää kamppailua ja kilvoittelua Allahin tiellä....

Sisäinen kilvoittelu on jokaisen muslimin jatkuva velvollisuus. Sitä käydään lujuudella, määrätietoisuudella ja kärsivällisyydellä omia heikkouksia ja pahoja mielitekoja vastaan....

Ulkoinen Jihad ei ole oleellista tavalliselle muslimille..

Ne ääriliikkeet on jokaisessa uskonnossa aina olleet valmiita tulkitsemaan asioita omasta näkökulmastaan sopivimmalla tavalla..

Tuo palkkio paratiisissa on luvassa kaikille muslimeille jotka ovat kuolleet Jihadissa niin siäisen kuin ulkoisenkin.. Ja sama palkkio odottaa uskossaan vahvoja ja oikeamielisiä.. miehiä ja naisia, lapsia unohtamatta.. Paratiisi on kaikille Muhammedin (SAAS) seuraajille sama..

Äänestä
  • Totta on että osalle muslimeille jihad merkitsee sisäistä kamppailua uskontonsa kanssa. Mutta turhan monelle muslimille jihad tarkoittaa fyysistä sotaa vääräuskosita vastaan. Näitä muslimeja on huolestuttavan paljon, kuten itse kukin voi omilla silmillään ja korvillaan todeta. Jos olemme rehellisiä, niin Muhammed itse antoi mallin fyysisestä jihadista olemalla sotapäällikkö ja valloitamalla islamille koko Saudi-Arabian nimimaan.

    Olen tuntenut elämäni aikana useita muslimeja. Varsinkin kurdit ovat hyvin maltillisia. Mutta miksi nämä maltilliset eivät tuomitse höyrypäiven tekoja. Hyväksyvätkö he kuitenkin ne sisäisesti? Miksi sinä et tuomitse niitä?

    Toivoisin todella, että edustamasi näkemys leviäisi laajemmalle islamilaisten keskuudessa, mutta valitettavasti näyttää olevan päinvastoin.

    Puhuit ääriliikkeistä, joita on jokaisessa uskonnossa. Tämäkin on totta. Mutta islamissa näyttää olevan näitä ääriliikkeen kannattajia huomattavasti enemmän kuin muissa uskonnoissa yhteensä. Kirjoituskin kritisoi islamilaisen valtavirran itsepetosta, jolla estetään omaa tulkintaa koraanista. Kaikki otetaan valmiina, niin kuin Koraania ei voitaisi tulkita ollenkaa. Silti Koraanissa on toisiaan täysin vastakkaisia näkemyksiä. Islamin pitäisi olla kriittisempi kirjaansa ja sen tulkintaa kohtaa eikä ottaa kaikkea niin kuin heidän uskonnolliset johtajansa sanoavat.

    Sanoita: "Paratiisi on kaikille Muhammedin (SAAS) seuraajille sama."

    Miksi Muhammed sitten Hadithissa sanoo, että enemmistö helvetin asukkaista on naisia?

    Ovatko paraatisin palkkio sinun mielestäsi tummasilmäisiä neitsyitä vai vaaleita rusinoita?

    Jos paratiisi on sama kaikille, mitä naiset saavat palkkiokseen? Saavatko he myös tummasilmäisiä neitsyitä? Kehoittaako näin Koraani seuraajiaan lesbouteen? Vai onko miehen palkkio suurempi paratiisissa sittenkin? Vastaa tähän, kiitos.

    Äänestä

  • Islam Pohjoismaissa, katso kaikki kolme osaa.
    http://www.youtube.com/watch?v=m3gizyLlI44&mode=related&search=

    Tässäkin norjalaisessa dokumentissä näkee islamin antaman oman ajattelun kiellon. Haastatellun imaamin mukaan nykyäänkin islamissa saa pitää neljää vaimoa, "koska Koraani sanoo niin". Siis sillä sipuli. Älä käytä omaa päätä, vaan koraani sanoo niin? Melkoista järjen jättiläisyyttä. Norjan laki ei salli moniavioisuutta. Imaami oli tästä selkeästi pahoillaan. Mielenkiintoista tietenkin on että tämä monen vaimon pito sallitaan islamissa miehelle, mutta naiselle ei sallita usean aviomiehen pito?

    Toimittaja totesi, että muslimit eivät osoita mieltään kun ihmisiä kuolee Allahin nimeen terrorismi-iskuissa ja kysyi miksi? Muhamed pilapiirros toi Osloonkin 1500 muslimimielenosoittajaa. Toimittaja kysyi imaamilta (Skakadar), että eikö terrorismi ole suurempi ongelma kuin pilapiirrokset? Imaami kierteli ja kaarteli ja ei vastannut kysymykseen.

    Saman norjalaisen imaamin mukaan ei ole mitään monernia islamia tai maltillisia muslimeja.

    Tätä imaamia rahoittaa maailman suurin ja rikkain muslimijärjestö Word Muslim League on käyttänyt 90 milj. dollaria islamin tulkintansa levittämiseen. He opettavat "Muhamedin islamia" lapsille, nuorille ja rikollisille.

    Äänestä

"--Islamilainen toisinajattelija Ismad Manji tuo esille kuitenkin mahdollisuuden, että Koraaniin on livahtanut ”painovirhe paholainen”. Hänen mukaansa marttyyrit ovat vaarassa tulevansa palkituiksi, ei neitsyillä, vaan rusinoilla. Sanan ”hur”, jonka koraanitutkijat ovat olettaneet merkitsevän ”tummasilmäistä neitsyttä”, arvellaankin tarkoittavan ”vaaleita rusinoita”.--"

Johtuu siittä että Koraanin kieli on ollut alunperin arameaa

http://www.livius.org/opinion/Luxenberg.htm

http://www.syriacaramaicquran.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Syro-Aramaic_Reading_Of_The_Koran

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloitettaisiinko? kirjoitti:

Koraani kuvailee paraatisia, jonka jihadissa kuolleet saavuttavat seuraavasti.

”Totisesti ovat ne, jotka karttavat pahaa, puutarhoissa ja autuudessa iloiten Herransa antimista ja siitä, että heidän Herransa pelasti heidät palavan tulen kidutuksesta. Syökää ja juokaa iloiten palkaksi siitä, mitä teitte. He saavat levätä riveihin asetetuilla istuimilla, ja Minä yhdistän heidät puhtaisiin, tummasilmäisiin neitoihin,

Ja Me varustamme heidät yltäkylläisesti hedelmillä ja lihalla heidän toivomuksiensa mukaan. He ojentavat siellä toisilleen pikarin ilman turhaa puhetta ja syntiä, ja heidän ympärillään on nuorukaisia, kauniita kuin helmet kuoressaan.” (Suura At-Tur 52:17 – 20, 22 – 24)

”Siellä on avaria varjopaikkoja, vuolaasti virtaavaa vesiä ja runsaasti hedelmiä, jotka eivät vähene ja joita ei heiltä evätä. Siellä on neitoja ylväillä lepovuoteillaan. Totisesti olemme luonut heidät omin käsin sallien heidän pysyä neitseinä hellinä ja samanikäisinä, niitä varten, jotka ovat oikealla puolella, joista lukuisat kuuluivat aikaisimpiin profeetan kannattajiin, ja myöhemmin liittyneitä suuri joukko.” (Suura Al-Waqiah 56:30 – 40)

”Totisesti odottaa voitto niitä, jotka pelkäävät Jumalaa, heidän ovat hedelmä- ja viinitarhat, nuoruutta uhkuvat neidot, heidän ikäisensä, ja puhdasta viiniä täydet pikarit.” (Suura An-Naba 78:31 – 34)

Muhammed Atta, syyskuun 11. päivän itsemurhalentäjien johtaja kirjoitti ryhmänsä puolesta viestin. Viestissä sanottiin, että ”meille riittää, että (Koraanin säkeet) ovat maan ja planeetat luoneen Allahin sanoja ...” Jopa kolmessa eri kohdassa Atta sanoo hakevansa lohtua kaikista niistä asioista, jotka Jumala on marttyyrille luvannut. Eritoten hän muistuttaa: ”Tietäkää, että paratiisin puutarhat odottavat teitä koko loistossaan ja paratiisin naiset odottavat teitä kutsuen ’Tule tänne, Jumala ystävä’.”

Attan ja muiden poikien mielessä välkkyi esteetön pääsy kymmenien taivaassa odottavien neitsyiden luo. Tämä sanoma on yleistä ääri-islamilaisten rekrytoijien parissa. Kuukausi ennen Word Trade Centerin iskua Palestiinalaisen Hamasin rekrytoija kertoi CBS-televisioyhtiölle, että hän houkuttelee uusia jäseniä järjestön riveihin iskostamalla heidän mieliinsä kuvan 70 neitsyestä. Se on kuin ikuinen lupa saavuttaa seksuaalinen nautinnon huippu siitä hyvästä, että suostuu räjäyttämään itsensä ilmaan.

Islamilainen toisinajattelija Ismad Manji tuo esille kuitenkin mahdollisuuden, että Koraaniin on livahtanut ”painovirhe paholainen”. Hänen mukaansa marttyyrit ovat vaarassa tulevansa palkituiksi, ei neitsyillä, vaan rusinoilla. Sanan ”hur”, jonka koraanitutkijat ovat olettaneet merkitsevän ”tummasilmäistä neitsyttä”, arvellaankin tarkoittavan ”vaaleita rusinoita”. Rusinat olivat 600-luvun Arbiassa sen verran kovahintaisia, että niitä on voitu pitääkin taivaallisina herkkuina. Manjin mukaan tähän tulokseen on tullut Christoph Luxenburg, Lähi-idän kieliin erikoistunut historioitsija.

Muhammed oli kirjoitus ja lukutaidoton. Manjin mukaan kirjuri olisi myös voinut tulkita Muhamedin ilmestyksen väärin (todennäköisesti Muhammed olisi kyllä sen myöhemmin oikonut, kun olisi oikonut kirjurin korvia ensin).

Mutta onhan Muhammed itsekin erehtynyt tulkinnoissaan. Koraanin ”saatanallisissa säkeissä” Muhammed tunnustaa arabian pakanalliset jumalat todellisiksi. Myöhemmin Muhammed kylläkin piti jakeita erehdyksenä. Miten on muslimi, onko Koraani todellakin niin täydellinen kuin haluat uskoa, vai onko siinä inhimillisiä virheitä ja väärin tulkintoja? Olisiko tässä mahdollisuus islamilaiseen uskonpuhdistukseen, joka alkaisi Koraanin kyseenalaistamisesta? Koraanihan käskee osassa jakeissa olemaan ystävällisiä kristityille ja jopa juutalaisille ja taas toisessa jakeessa se käskee tappamaan heidät? Samalla tavalla Koraani on ristiriitainen naisen aseman kanssa? Toisessa jakeessa Koraani pitää miestä ja naista tasa-arvoisena ja parin jakeen kuluttua naista vähempiarvoisena.

Olisiko mahdollista muslimien myöntää Koraanin ristiriitaisuus ja epätäydellisyys? Siitä alkaisi islamin tie todelliseksi rauhan ja suvaitsevaisuuden uskonnoksi?

Lähteenä käytetty teosta ”Islamin kahdet kasvot”, Irshad Manji, Kustannusosakeyhtiö Tammi, 2004.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu