syöpädiagnoosi

osaako kukaan kertoa kuinka kauan yleensä kestää päästä lääkärille/sairaalaan jatkotutkimuksiin jos syöpää epäillään vahvasti?
61739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riippuu kai siitä,millaiset oireet sinulla on.Yleensä terveyskeskus lääkärille saa nopesti ajan,tai mahdolliselle työterv.lääkärille.Jos on aihetta,sieltä saa aika nopeasti lähetteen jatkotutkimuksia varten.Minä ainakin pääsin muistaakseni parissa viikossa.Riippuu kai myös paikkakunnasta,missä asut.Soita heti keskiviikkona ja varaa aika.Luulen,että tälläisissa sairauksissa pyritään nopeaan toimintaan kaikkialla.

Äänestä

mitä syöpää epäillään ja missä päin Suomea asut. Olen kuullut tapauksista joissa lääkärille on päässyt nopeasti mutta tutkimukseen pääsy on kestänyt tuskastuttavan pitkään.

Omalla kohdallani pääsin (tai jouduin, ihan miten vaan) lääkärille hyvin nopeasti: tutkittiin viatonta väsymystä ja kun verikokeiden tulokset valmistuivat, tuli äkkilähtö lauantaina aamupäivällä yliopistosairaalaan. Siellä uudet verikokeet, vahvistus tulosten oikeellisuudesta ja päiväksi kotiin. Takaisin osastolle maanantaiaamuna ja tiistaina oli kourassa diagnoosi ja ensimmäiset sytostaatit. Näinkin voi käydä.

Niin oliko tämä syöpäepäily sinun omasi vaiko jonkun 'ammattilaisen' esittämä? Tiedät kai että lääkärit eivät ole kovin iloisia potilaista jotka itse diagnosoivat itseään ja sitten hakevat lääkäriltä vain vahvistusta omille epäilyilleen.

Äänestä

tulehdusarvot ovat korkealla. (Pyysi siis allergiatesteihin ja koska on vakuutus niin käski ottaa myös noita muita verikokeita samaan syssyyn.)

Koska tämä yksityislääkäri ei tiennyt mitään syytä korkeisiin tulehdusarvoihin niin laittoi välittömästi lähetteen sairaalaan jonne mieheni meni samana päivänä. Meni sairaalaan sisään siis joskus myöhään illalla.

Tiistai-iltana meni siis sisään ja siellä asiaa tutkittiin ja perjantaina tuli tämä syöpäepäily. Pääsi viikonlopuksi kotiin ja seuraavalla viikolla poistettiin perna, josta sitten otettiin koepalatkin. Koepalojen tuloksia piti odotella muutama viikko, mutta sitten heti sen jälkeen alkoivat sytostaattihoidot.

Anoppini syöpä taasen selvisi magneettikuvasta ja tasan viikon päästä magneettikuvista tuli lopulliset tulokset ja välittömästi alkoi hoito.

Mieheni tapauksessa lääkäri sanoi, että aina ei ole mikään hoppu ja hätä aloittaa niitä hoitoja, vaikka niin ihmiset usein kuvittelevat asian olevan. Miehenikin on nuori ja kun diagnoosi tuli niin piti huolehtia myös mm. siitä että hedelmällisyys on taattu joten hän kävi väestöliitossa luovuttamassa siittiöitä. Meillä on kyllä kaksi lasta ja lääkärin mukaan hedelmällisyys tuskin kärsii, mutta halusimme pelata varman päälle.

Uskoisinkin siis, että hyvin tapauskohtaista on. Mutta nopeastikin toimitaan, kun asia siltä näyttää. Kehotan kuitenkin olemaan sitkeä, jos itsestä tuntuu että jotain on vialla. Anoppini magneettikuvaus tehtiin yksityisellä, koska julkinen puoli ei ns. ottanut oireita tosissaan. Määrättiin aina vain fysikaalista ja hierontaa selkäkipuihin, vaikka anoppi pyysi magneettikuvaa ja tarkempia tutkimuksia. Ja koska ei niitä lopultakaan saanut niin meni yksityiselle. Onneksi.

Tsemppiä ja selvitä asia, jos vaivaa mieltäsi.

Äänestä
  • Mitä anoppisi magneettikuvaus yksityisellä maksoi? Itsellä vähän sama tilanne että pitäisi mennä mutta rahaa ei ole tuhlattavaksi asti.

    Äänestä

  • Mikä syöpä anopiltasi löytyi?

    Äänestä

Sumessahan on nyt tämä hoitotakuu systeemi. Kuntalaisen on saatava yhteys terveyskeskukseen arkipäivisin virka-aikana välittömästi. Käytännössä se tarkoittaa puhelinpalvelua ja -neuvontaa.

Kuntalaisella on oikeus päästä kiireettömän hoidon arviointiin perusterveydenhuollossa kolmessa arkipäivässä yhteydenotosta ja tarpeelliseksi todettuun hoitoon kuudessa kuukaudessa.
Kuntalaisen hoidon tarpeen arviointi on aloitettava kolmen viikon kuluessa siitä, kun lähete on saapunut toimintayksikköön. Kuntalaisella on oikeus päästä tarpeelliseksi todettuun hoitoon kuudessa kuukaudessa tarpeen arvioimisesta..Syöpätapaukset hoidetaan kylläkin aina kiireellisinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jukka51 kirjoitti:

osaako kukaan kertoa kuinka kauan yleensä kestää päästä lääkärille/sairaalaan jatkotutkimuksiin jos syöpää epäillään vahvasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu