orapihlajauute avuksi

vihervoimistelija

Itselläni oli joitakin vuosia sitten kova stressi työn vuoksi sekä muita henkilökohtaisia murheita päälle. Iltaisin nukuttuani n. tunnin verran heräsin paniikinomaisessa tilassa: sydän hakkasi tiheästi, pyörrytti ja ahdisti. Oli pakko nousta ylös ja avata ikkuna. Tuttavani kehoitti kokeilemaan orapihlajauutetta, joka on tarkoitettu lieviin sydänoireissin. Kokeilin, kun muutakaan ei ollut ja sain kuin sainkin siitä avun. Vaikutus alkoi n. 15-20min kuluttua. Otin vain 10 tippaa lasilliseen vettä, jotta voisin lisätä annostusta, jos tämä määrä ei auta. Käytin tippoja vain tarvittaessa, siihen aikaan tosin joka ilta. Ja ne auttoivat aina. Olo helpottui ja rentouduin ja sain sen jälkeen hyvän unen. Joskus otin tippoja nukkumaan mennessä ennaltaehkäisynä, enkä silloin herännyt tunnin nukkumisen jälkeen. Nyt tarvitsen niitä enää harvoin, mutta pidän aina pullon kaapissa kaiken varalta. Orapihlajan vaikutus perustuu verisuonien laajenemiseen ja sydämen verenkierron paranemiseen.

3

6235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalan heili

      orapihjalauutteen vaikutusta ph;n,mut ajoin joitakin vuosia sitten aika pahan kolarin,(ei ollu miun syy),oli orapihjalauutetta kotona kaiken varalta,(en muista,miksi)mutta ei se ainakaan auttanut-kuukauisia kuulin unissani,kuinka pellit autossa meni ruttuun ja ikkunat murskautuivat sälähtäen!!

    • Anonyymi

      Uskaltaako orapihlaja tippoja käyttä jatkuviin sykkeiden nousuun ,päässä asti ,monimuotoiseen Paniikkiin on Diapam 13 mg .krooninen trauma ,Pots oireet .olo on kurja .Joskus olen Orapihlajaa käyttänyt sykkeisiin lääkärin neuvosta ,auttoi silloin ,ei ollut Diapamia silloin .

    • Anonyymi

      Sopiiko ne Orapihlajatipat vaikka Diapamia päivässä 10 mg ,olen saanut sitä Vaikea asteiseen Paniikkiin aikoinaan aloituksella 37,5 mg ,vähentänyt 10: neen mg: n ,mielettömiä on vieroitukset ,Diapamista tulikin Ahdistuneisuus häiriö ,päälle iskee yöllä ,aamulla ,voi kestää koko päivä .Sykkeet ylös alas ,samoin verenpaineet .Krooninen tressi ,Traumaperäinen stressihäiriö ,Sympatikotonia .Beetasalpaajaa ei enää sovi ,Laventelia apuun sykkeisiin ,rauhoittumiseen ,TK; ta ei apua heru .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11768
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5116
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3845
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe