orapihlajauute avuksi

vihervoimistelija

Itselläni oli joitakin vuosia sitten kova stressi työn vuoksi sekä muita henkilökohtaisia murheita päälle. Iltaisin nukuttuani n. tunnin verran heräsin paniikinomaisessa tilassa: sydän hakkasi tiheästi, pyörrytti ja ahdisti. Oli pakko nousta ylös ja avata ikkuna. Tuttavani kehoitti kokeilemaan orapihlajauutetta, joka on tarkoitettu lieviin sydänoireissin. Kokeilin, kun muutakaan ei ollut ja sain kuin sainkin siitä avun. Vaikutus alkoi n. 15-20min kuluttua. Otin vain 10 tippaa lasilliseen vettä, jotta voisin lisätä annostusta, jos tämä määrä ei auta. Käytin tippoja vain tarvittaessa, siihen aikaan tosin joka ilta. Ja ne auttoivat aina. Olo helpottui ja rentouduin ja sain sen jälkeen hyvän unen. Joskus otin tippoja nukkumaan mennessä ennaltaehkäisynä, enkä silloin herännyt tunnin nukkumisen jälkeen. Nyt tarvitsen niitä enää harvoin, mutta pidän aina pullon kaapissa kaiken varalta. Orapihlajan vaikutus perustuu verisuonien laajenemiseen ja sydämen verenkierron paranemiseen.

3

7129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalan heili

      orapihjalauutteen vaikutusta ph;n,mut ajoin joitakin vuosia sitten aika pahan kolarin,(ei ollu miun syy),oli orapihjalauutetta kotona kaiken varalta,(en muista,miksi)mutta ei se ainakaan auttanut-kuukauisia kuulin unissani,kuinka pellit autossa meni ruttuun ja ikkunat murskautuivat sälähtäen!!

    • Anonyymi

      Uskaltaako orapihlaja tippoja käyttä jatkuviin sykkeiden nousuun ,päässä asti ,monimuotoiseen Paniikkiin on Diapam 13 mg .krooninen trauma ,Pots oireet .olo on kurja .Joskus olen Orapihlajaa käyttänyt sykkeisiin lääkärin neuvosta ,auttoi silloin ,ei ollut Diapamia silloin .

    • Anonyymi

      Sopiiko ne Orapihlajatipat vaikka Diapamia päivässä 10 mg ,olen saanut sitä Vaikea asteiseen Paniikkiin aikoinaan aloituksella 37,5 mg ,vähentänyt 10: neen mg: n ,mielettömiä on vieroitukset ,Diapamista tulikin Ahdistuneisuus häiriö ,päälle iskee yöllä ,aamulla ,voi kestää koko päivä .Sykkeet ylös alas ,samoin verenpaineet .Krooninen tressi ,Traumaperäinen stressihäiriö ,Sympatikotonia .Beetasalpaajaa ei enää sovi ,Laventelia apuun sykkeisiin ,rauhoittumiseen ,TK; ta ei apua heru .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3868
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1839
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1245
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1085
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      961
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      881
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      811
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      811
    10. Voi luoja että pelkään

      Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔
      Ikävä
      30
      727
    Aihe