sen laatuinen tulee olemaan päätös, ja Haapaveen herrat nieleskelee ja alkaa laskeen lompsasta rahoja, miten korvataan tyhmät ahneet päätökset
VESTIA KOMPOSTOIDAAN
NÄIN SE KÄY
662799
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
hajoamassa, ikään kuin pakoon lähtisivät
haapaveden tekemä vestia päätös erilaisempi kuin muiden oulun eteläisen kuntien hyväksymä päätös.miksi haapavesi olisi poikkeus?
mielipiteitä joillakin.
mieleinen päätös olisi että martinmäki olisi saanut urakkatarjouskilpailussa paskojen ajon alueella.
ajatelkaa nyt hyvät ihmiset omaa etuanne, mulle on sama vaikka vestia kerääkin jätteitä kunhan annetaan vapaus myös Martinmäen kerätä jota tässä nyt on kaupunki nimenomaan kieltämässä Martinmäki mielestäni protestoi tai ei hoksannut näin älytöntä järjestelmää olevan tänne pystyttämässä, kun tämän päivän suomessa on vapaus kuluttajalla valita keneltä palvelut ostaa niin tämän pitäs olla ihan selvä juttu mutta kun ei ole, ahneus ja päätöksientekijöiden paksuniskaisuus estää perumasta typeriä päätöksiä
muut alueen kunnat on hyväksyneet asian, ei oo vastaan pulisseet.Mikä se tämä haapavesi luulee olevansa.
velvollisuus järjestää jätteiden kuljetus, niin sitä pitää tietenkin pyytää tarjouksia kuka halvimmalla kuljettaa ja sen voitti haapakangas,martinmäki ei edes ylimielisyydessään jättänyt tarjousta.minusta asia on oikeudenmukaisesti hoidettu.kyllä muut kunnat vaativat haapaveden ruodussa pysymistä.
kunnat ovat valtuustoissaan hyväksyneet ALLEKIRJOITETUT PERUSTAMISASIAKIRJAT?
valituksia.
PERUSTAMISASIAKIRJAT ova vielä ilman VALTUUSTOJEN HYVÄKSYNTÄÄ.
ovat paikkakunnat josta myös on valitukset sisällä.
Voi Jussi parka! Sinä soitat samaa levyä ja hokemaa jatkuvasti. Täälläkin on varsin perusteellisesti asian laillisuus käsitelty. Kattele muutama sivu taakse päin.
on syöttänyt tuollaista paskaa.
suurin osa on hyväksynyt yhteistyön.haapavesi taas hulluna touhottaa. ja suunapäänä 2-3 pöpiä kitisijävalittaja ja heidän kätyrinsä.Sama kuka paskat ajaa, siis se joka ajaa halvemmalla..se on pelin sääntö.se on kansalaisten etu.
kunnalisvaltuusto ei ole hyväksynyt perustamisasiakirjaa.
jos tää vestia pääsee valtaan ja on aino joka jätteitä kuljettaa, niin sitten sullakaan ei ole vara valita josko joku veis halvemmalla, koska on sanomattakin selvää että taksat nousee kun yksinvaltius on varmaa
kaupunki kilpailutti jätteensä kuskaamisen,se meni Martinmäelle, mutta samalla kaupunki pakottaa yksityistaloudet ostamaan palvelut vestialta.
asiaa.vestia kilpailuttaa kahden vuoden välein kuljetuksen,ja sen saa joka halvimmalla ajaa.nyt tarjouksen on voittanut haapakangas,martinmäki ei edes vaivautunut tekemään tarjousta vaan ajaa siitä huolimatta.vuoden päästä on taas uusi tarjouskilpailu.jos martinmäki sitten tekee tarjouksen.
edes pyydetty tarjousta.
henki näissä kaikissa vestian alueen kunnissa.
miten tarjouskilpailun käy
miksi näin tyhmiä päätöksiä tehdään
putosi hinta kun jätteenkuljetus kilpailutettiin. Sitä paitsi VESTIA EI OLE MIKÄÄN JÄTTEENKULJETUSYRITYS, niinkuin Martinmäki. Se pitäisi yrittää jokaisen ymmärtää. Vestia on kuntien omistama yhtiö, joka itse kilpailuttaa jätteenkuljetusyhtiöillä ajot. Vestialla ei ole itsellään auton autoa, joten se ei voi edes osallistua kilpailuun. Haapakangas EI OLE VESTIA, vaan jätteenkuljetusyritys niinkuin Martinmäkikin. Haapakangas jätti asiallisesti tarjouksen Vestialle. Martinmäki olisi voinut tehdä samoin. Vestia joutui valitsemaan HALVIMMAN niiden yritysten tarjouksista, jotka jättivät tarjouksen. Jos Vestia olisi valinnut Martinmäen, se olisi rikkonut lakia, koska Martinmäki ei jättänyt tarjousta. Vielä kerran: VESTIA EI OLE JÄTTEENKULJETUSYRITYS.
jo edellisissä suviseuroissa
jonka omistaa kunnat, myös haapavesi, mutta sillä ei ole yhtään omaa autoa vaan se kilpailuttaa jätteen ajot,joka tekee halvimman tarjouksen se saa ajaa.ja pulinat pois. tervettä kilpailua.ja oikeudenmukaista.
muistaa,että kaikki alueen jätteenkuljetusyritykset
eivät ole saaneet kutsua hintakilpailuun ja sen takia MARTINMÄKI OY oli pois tarjouskilpailusta.
tuosta asiasta on selviä todisteita, että Martinmäki on ollut asiasta tietoinen. Lopeta Jussi jo tuo höpötys.
TARJOUSKILPAILU OLI YLEINEN:KAIKKI SAI OSALLISTUA:HÖPSISTÄ!JOPA KESKIEUROOPASTA ON TULLUT TARJOUKSIA MUTTA HAAPAKANGAS VOITTI.HAAPAKANGAS EI KUITENKAAN OLE TEHNYT VALITUSTA VAIKKA SILLE KUULUISI KOKO HAAPAVEDEN YKSITYISTEN JÄTTEENKULJETU:VIISAS YRITYS.
taskussa
jossa tarjouskilpailu julistettiin avatuksi, sen lehden kyllä näin missä oli tulokset
vestia ajaa alas, kun se pääsee hallitsemaan koko jokilaaksojen aluetta ja on osakeyhtiö, se on ostettavissa ja kohta saamme lukea lehdestä että sen omistaakin vaikka ranskalaiset.
jos vestia on aino alueen jäte firma, ja haapaveden kaupunki valitsi omille jätteileen Martinmäen vaikka se ei olekkaan jätefirma tämän sun teorian mukaan
voi kilpailuttaa jätteenkuljetuksensa itse.tämäasia koskee vain yksityisiä talouksia.laki on semmoinen.
kai se kohta tulle laki et abc: llä lakisääteiset kahvit ja vain osulasta saapi ostaa, muuten tulleepi sanktioita tai viiään saanan taakke
varmaan epäoleellinen, koska tarkoitus sama, mutta Vestia on oikestaan jäteyhtiö, joka omistaa kaatopaikat ja organisoi jätteenkuljetuksen. Se kilpailuttaa kuljetukset varsinaisilla kuljetusyrityksillä. Ero siis käsitteellinen, mutta ei oleellinen :)
kun täytyy tuo kortti vetää esiin. Haapakankaalla eikä Vestialla ole mitään tekemistä lestadiolaisuuden kanssa. Kaikissa alueen kunnissa on tehty sama päätös, vain Haapavedellä jaksetaan jatkaa tähän tyyliin.
tasoa. Vestiaa ei osta kukaan ilman kuntien yhteistä päätöstä. Sitä on mahdoton saada aikaiseksi.
jätteenkuljetusyritykseltä pyydetty tarjous ja tulos on nähtävillä kun muut yritykset pudotetaan automaattisesti ulos tarjouskilpailusta.
puhu paskaa.haisee tänne asti tummonen propaganda.(sivistyssana)Eix oo älykästä?
kuin sinä.
tj: ainakin lessuja ja siinä sivussa muutkin kuuluu siihen verenimijöiden porukkaan.
ei muuta kuin klux klux klaani liikkeelle poijjaat !
kuuluu samaan klaaniin.
miten asia on.
Mutta nämäpä eivät tarjonneet, kun halusivat uskoa, että saavat toimia kuten ennen eli monopolina.
tarjousta.
Se on tuon Jussin pöpinää. Jos se olis viisaampi, niin luulisin, että se vedättää.
oli ilmoitus tarjouspyynnöstä. ei siinä muuta tarvita.eikai sitä osaa lähettä niille kaikille joita asia kiinnostaa.tolloko oot?
viisaampi.
oon sua pari vuotta vanhempi.(en kai mä sua muuten uskalla pojuksi sanoa)
pydetään kirjeellä,ei lehti-ilmoituksilla.
talteen ja toimitetaan asianomaisille. Saatat joutua jatkamaan keskustelua virallisemmissa piireissä. Väitteesi nimittäin on valheellinen
ei ole ennenkään sanottu pojuksi ja sinä et sano nytkään.
mitä herrat on tyrineet, ja suomessa on mielipide vapaus että tunge housuihis ne uhkailut
mielipiteesi vaan valheelinen väite, jolla pyrit mustamaalaamaan henkilöä.
mielipiteesi vaan valheelinen väite, jolla pyrit mustamaalaamaan henkilöä.
vain rauhanyhdistyksen paskapönttöön
merviltä ja joukolta myös
merviltä ja joukolta myös
joka nyt ei sen kummemmin vestiasta johdu, eli sellainen juttu kun täällä harvempaan asutulla alueella asuu niin ei oikiastaan tuu jätettä palavat polttelen nuukana miehenä lämmöksi orkaaniset kompostoin pelti ja lasipurkit keräykseen, niin ei ole oikein mitään mitä täältä hakis kumpikaan jäte firma mutta kaupunki laittaa ukaaseja että on pakko maksaa, ei kauppiaskaan laskuta jos en satu sielä käymään.
syrjäkylällä ja oon tyytyvinen että täältäkin haetaan jätteet.eipä ennen haettu.eikä se ole kovin kallista lystiä.mielellään maksan ku pääsen jätteistä eroon.
MUTTA TOSIASIA ON ETTÄ MARTINMÄKI ON AINOA OIKEA JA LAILLINEN ROSKAN KUSKAAJA
asiansa ,mutta lakia tulee silti noudattaa.miksi paskankuljetus on näin arka asia.eipä oo soran kuljetus.
tänäpäivänä kuin soran ajo
miten tuottoisaa on soranajo?
JÄTTÄKÄÄ NE PASKANKULJETUSASIA VIISAAMMILLE.SAMA SE ON KUKA NUO HAISEVAT PUSSUKAT TUOLTA LAATIKOSTA HAKEE.PERKULES.ÄLÄKÄÄPÄ TEHKÖ YKSINKERTAISISTA ASIOISTA NOIN VAIKEITA.
aiheet vähisä. Ei sitä koko aikaa jaksa uuninkaan pankolla makkoilla