Sairaslomalle

Sain töistä 2 viikon sairasloman alkoholiongelman takia. En kehtaa postittaa tuota sairastodistusta, koska lääkäri laittoi siihen ICD-koodiksi päihdekäytön tmv, eikä hän suostunut kirjoittamaan muuta syytä poissaololle. Meneepä vielä lappu esimiehen kautta palkanlaskentaan. Saisko Kelan kautta sairausajan palkan suoraan? Ei haittaisi vaikka olisi työpaikan maksamaa pienempi. Voisin sitten laittaa pelkän poissaoloilmoituksen, missä ei ole ilmoitettu sairasloman syytä. Kiitos vastaajalle!
4591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joutuu maksamaan sinulle normaali palkan tuolta ajalta, ei KELA ala maksamaan koska olet työsuhteessa, se näkyy heidän tietokoneillaan, diaknoosi F10.1 tai jotain sinnepäin.

Äänestä

En tiedä tiedätkö, mutta jos et tiedä niin päihdehuoltokuvioissa pitäisi alusta saakka onnistua saamaan lääkärintodistuksiin ensisijaiseksi diagnoosiksi mielenterveysongelmat, esim. vaikea masennus.
Jos alkoholismi jää pää-diagnoosiksi, on ongelmia luvassa, kaikessa, mm. Kelassa ja työnantajan kanssa, mutta myös terveydenhuoltopuolella mahd. jatkohoitojen ja sairaslomien kanssa.
Jos mainitsemasi oli ensikosketus lääkäriin tämän aiheen tiimoilta, niin vahinko on kai jo tapahtunut, mutta ehkä vielä korjattavissa, kenties menemällä toiselle lääkärille hetimiten ja valmiiksi mietittynä mitä oikein kannattaa kertoa. Vaikkakin rehellisyys on kannatettavaa, ei maailma aina toimi niin. Ei kannata uhrautua.
Kannattaa siis ilmoittaa sairaudekseen mielenterveysongelmat, ja vasta niistä johtuvaksi ehkä alkoholin liikakäytön.

Äänestä

Sairauslomatodistuksessa ei vissiin tarvitse näkyä diagnoosiasi, mikäli et halua. Se on lääkärin ja potilaan välinen asia - työnantajalle riittää todistus että sairaslomaa on myönnetty. Otahan yhteyttä sen terkkarin / lääkäriaseman johtajaan.

Itselläni oli alkoholin liikakäytöstä johtuva kuntoutusjakso ja se meni sairaslomana, ei siihen toikkariin mitään diagnoosia laitettu, Lääkäri itse mainitsi asian.

Äänestä

Kerrro että olet masentunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menninkäismamma kirjoitti:

Sain töistä 2 viikon sairasloman alkoholiongelman takia. En kehtaa postittaa tuota sairastodistusta, koska lääkäri laittoi siihen ICD-koodiksi päihdekäytön tmv, eikä hän suostunut kirjoittamaan muuta syytä poissaololle. Meneepä vielä lappu esimiehen kautta palkanlaskentaan. Saisko Kelan kautta sairausajan palkan suoraan? Ei haittaisi vaikka olisi työpaikan maksamaa pienempi. Voisin sitten laittaa pelkän poissaoloilmoituksen, missä ei ole ilmoitettu sairasloman syytä. Kiitos vastaajalle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu