Olen plärännyt 4T-moottoreiden testiraportteja ja näyttäisi siltä että Mercury 50 EFI on hyötysuhteeltaan parempi moottori kuin sisarmalli 60 EFI. Johtuuko tämä 60 heppaisen korkeammasta viritysasteesta ? Kuuskytheppainen näyttäisi kuluttavan täydellä kaasulla veneestä riippumatta 20 litraa tunnissa kun viiskymppinen kuluttaa siinä 17-18 litraa. Penkissä Mercury 50 antaa jotain 54 heppaa, joten herää kysymys kuinka paljon tehoja 60 hv mallissa on.
Mercury 50 EFI vs 60 EFI
mariner
1012929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
lue niistä testijutuista.sieltä se selviää
olen käsittänyt, että 60 on se "alkuperäinen" josta 50 on tehty softavirityksellä. Tehoero on ilmeisesti melko pieni jos kulutuserokin on vain 2-3 litraa. 54/3 on juuri 18 litraa. Samalla logiikalla 20*3 tekisi 60 hv.
50 on tietenkin turhan painava kun on täsmälleen sama rauta.
Totta helvatissa tehokkaampi kone kuluttaa enemmän, mistä luulet että se energia siihen tulee?
Kuhan kyselee
oli että jos lyön tollaisen 60 heppaisen vaikkapa buster L veneeseen ja ajelen matkavauhtina 23 solmua niin 50 hv mallilla ajelisi samaa matkavauhtia (suht samoilla kierroksilla) taloudellisemmin, ainoastaan huipuista leikkaantuisi solmu tai pari pois.
tällöin 50 mallin hyötysuhde on parempi matkavauhdissa.
todennäköisesti moottorien kulutuksessa osateholla ei ole mitattavissa olevaa eroa.
Sylinteritilavuus on sama, kierrokset samat ja bensa/ilma-suhde sama. Miten 60 voisi kuluttaa enemmän?
Älkää vain veneen perään laittako mitään mustaa
surmaa!
Musta pata paras pata.mitäs niitä muita kanarianlintuja veneen perään pitäis edes yrittääkään laittaa.
moottoreista osaa sanoa. Mercury 2T 10 hv malli on sama moottori kuin 15 hv ja tiedän että 10 heppaisessa on huomattavasti pienempi kurkkuinen kaasutin, myös pakopuolta on kuristettu pakoputken alkupäästä. 15 hv malli kuluttaa hieman enemmän osakaasullakin kuin 10 heppainen.
...no montako hevosvoimaa 60 EFIssä sitten on?