hallituksen eroa, kun se ei pannut toimeen laitonta päätöstöä. olisiko nyt peiliin katsomisen paikka.
Anita,olit
vaatimassa
472960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
samalla lailla.
Muistakko ?
jos voisit vähän selventää.
se jätesopan keitti kesäkuussa 1999.
Usseimmat esittelijä harhautti luulemaan, että lopullinen osakassopimus tulee valtuustoon käsiteltäväksi.
Ja sen hyväksymisen jälkeen tapahtus osakkuus.
Ei tullu koko edellisen valtuuston 4-vuotisella kaudella.
Minulla on nuo kaikki kokousasiakirjat (kopiot) hallussa. Niistä asiat käyvät aivan kiistatta selville: niin yhtiön perustaminen, kaatopaikat kuin jätteiden keräilysysteemi.
Pitäisköhän meidän äänestäjien olla seuraavissa vaaleissa tarkempia!
käyttöön, tosin sitte ei selviäis läpi enää kuin yksi puolue eli keskusta, mutta väliäkö sillä. Yhteisten asioiden ajajana olisi sitten se puolue joka kantaa vastuun nykyäänkin, toiset puolueet vaan yrittää kammeta vastaan mitä ihmeellisimmillä keinoilla.
tunkion koolla sitä on aina mitattu.
Mitä enempi paskoo, sitä älysempi on kepuli.
yksimielisesti liittyä mukaan jäteyhtiöön ja hyväksyi myös osakassopimuksen, jonka 2. kohdassa on täysin selkokielisesti päätetty myös jätteiden kuljetuksista. On ihme ,jos päättämässä olleet valtuutetuteivät ymmärtäneet tätä.
pykälä on luultavasti kirjoittu sopimukseen jälkikäteen.
JÄTEASIAPÄÄTÖS TEHTY 30.6.1999
Kirjoittanut: Juristi... 3.12.2006 klo 13.31
ALUEELLISEN JÄTEHUOLTOYHTIÖN PERUSTAMINEN
Minulla on edessäni asiaa koskevat Haapaveden kaupunginvaltuuston 4/99 30.6.1999 päätösasiakirjat, joissa on seuraavaa:
Kunnilta vaaditaan päätökset yhtiöön liittymisestä. Yhtiöön liittyminen merkitsee perustusasiakirjojen hyväksymistä. Perustusasiakirjoissa velvoitetaan kunnat vastaamaan jätteen keräilyn ja kuljetuksen järjestämisestä siirtymävaiheen ajan. Kahden vuoden siirtymävaiheen jälkeen 2003 alusta yhtiö kilpailuttaa jätteiden keräilyn ja kuljetuksen koko toiminta-alueellaan. Urakointi tapahtuu yhden jätteiden keräilyauton kapasiteetin alueille. Urakointi koskee ainoastaan asuinkiinteistöjä. Teollisuus ja palvelukiinteistöt jäävät yhä sopimusperusteisen kuljetuksen piiriin. Sopijakunnat sitoutuvat tällöin siirtymään kunnan järjestämään jätteen kuljetukseen ja antavat sen yhtiön hoidettavaksi.
Kaupunginvaltuusto päättää, että
1. Haapaveden kaupunki liittyy esityslistan liitteen 38/1999 mukaisten perustusasiakirjaluonnosten mukaisella tavalla alueelliseen jätehuoltoyhtiöön ja luovuttaa omistamansa 28 hehtaarin suuruisen jätteenkäsittelyalueen perustettavalle yhtiölle 1.058.000 markan arvosta niin, että siitä 389.000 mk:lla kuitataan Haapaveden osuus yhtiön osakepääomasta lopun (669.000 mk) jäädessä yhtiöön vastaamaan Haapaveden osuutta tulevista käsittelyalueen käytöstäpoistamisen kustannuksia.
2. Haapavesi esittää perustettavan alueellisen jätehuoltoyhtiön nimeksi Jokilaaksojen Jäte Oy:tä ja kotipaikaksi Ylivieskaa.
Päätös: Ehdotuksen mukaan.
keksimä.
Haapaveellä valittu kaikki puheenjohtajatki muin.
mitään merkitystä jätekuljetuksien kanssa
ollut jo vuosia voimassa ja hallinto-oikeuskin sen totesi.
"päätöksellä"ei ole mitään merkitystä.
heti valittua vestia eipä tarvi jälestäpäin katua.
kutsuu Hallinto-oikeuden "päätöstä" ja siellä se valitus menee lopuksi läpi.
kitisijä valittaja jussi yrittää valittaa ,mutta maksa itse turhista valituksista ,me veronmaksajat on saatu tarpeeksi teidän kunniankippeiden valituksista.
oottavana eli kunniankippeenä?
yksi.
sanonut,että minä en valita ja enkä tule ikinä valittamaan.
valittavansa korkeimpaan -oikeuteen ,toisessa paikassa sanoo ettei valita,koita saaha pää seleväksi ,että mitä teet.
kun taasen sinulta tuli väärä tulkinta.
elä kirjoita ollenkaan koska on noin epäselvää.
rivien välistä?
mitään sulla vain on niin sekavaa tuo kirjoitus, johtuuko se siitä kun kitinävalittajat hävesi valituksesa.
sellaaset ovat?
sivuilta , sieltä näkee ne turhat valittajat, on aivan nimetkin.
minun nimeä.HAHHAAHAHHAA.
kone niin vanahanaikanen, että sillä ei pääse niille kaupungin sivuille.
Vilunki-Väinöä,mutta minun nimeä ei vaan löydy.
älyn mittaukseen: Mitä isommat potut sitä tyhymempi isäntä.
kuulu rivienvälikirjoitukset! Näin ulkopuolisena mielestäni lietsot valittajia valittamaan ja ilkut valtaväylää vastaan, mutta toisaalta sanot erittäin herkästi, että "en minä valita, en koskaan". Onko se mielestäsi sanansamittaisen miehen puhetta? Luottaisitko itse kaltaiseesi mieheen?
halenneet otut sitä tyhmempi isäntä.
huono kone jos et muita löytänyt.
asioista jos on tarvetta,mutta en puutu yhteiskunnallisiin valituksiin.
omista asioista on valittaa, eihän se pitäisi olla toisten syytä ne omat mokat.
Jaa Jäämieskin tuli puun takaa...
ja vaadit toisia valittamaan turhaan? Sylky suupielessä puhut päätöksen kumoutumisesta, mutta sitten vikiset, että sinä et ikinä valittais. Mielen kieroutta ja köyhyyttä.
pojanpoika.
molemmat että joutais kalterin taakse ikusesti hoitoon! ei muuta kun harmia yhteiskunnalle!
sinä puhut tuohon sävyyn?
haapaveden pois yksinään koko jäteyhtiöstä?Kun kaikki muut 20 osakaskuntaa teki samanlaisen päätöksen.Minne sitten ois paskat ajettu?Päätös oli täysin oikea ja se on tuomioistuimessa vahvistettu.siis pulinat pois!HÄVETKÄÄ VALITTAJAT KUNVAADITTE KAUPUNGILTA KORVAUKSIA TUHANSIA EUROJA! NYT ON TEIDÄN MAKSUNAIKA KAUPUNGILLE KUN HÄVISITTÄ: SAAPA NÄHDÄ MAKSATTAKO?
Voi sinua rotestimuori, ko höynäätit nuo yrittävät ja mukavat immeiset. sinäkös se neuvoit niile sen skantaaliasianajajankin, joka suoltaa soopaa rahan eestä sen ko kerkeää. on kuultu etelästä semmottii.
ny se on tietenski vaikkeeta heilä perua yks kaks ja kasvokin pittäis säilyttöö.... Pyyvä julukisesti anteeksi heiltä ja meiltä kaikilta.
Milloinkas kuulemme tuon oikeutetun anteeksipyynnön ja samalla luppauksen, ettei ennää asetu eholle valtuusttoon. Ko me haapavetiset haluvaisimma, että haapavesi vois hyvin.
kun oli naisen haussa)))
Rupes ori örisemään.
Jaa, nää et sitte kattonu mihin sun tekstis kuiskahti... Ei me Wäinämöisestä puhuttu, mutta olokoon.....
karannu.
Vilunki-väinökö sieppas?
jaloillaan.Toivottavasti ANITA etunenässä!Kauas saavatkin muuttaa pois vestian alueelta.