MasterCardilla maksaminen internetissä

Kävin eilen Nordeassa allekirjoittamassa uuden maksuttoman MasterCard -kortin sopimuksen. Vasta kotona huomasin, että internet-maksamista on nyt olennaisesti rajoitettu:

"Kortinhaltija voi kortin numeron ja verkkomaksamiseen liittyvän salasanansa avulla maksaa ostamiaan tuotteita tai palveluita Internetissä. Korttia ei saa kuitenkaan käyttää Internetissä ennen kuin kortinhaltija on rekisteröinyt korttinsa verkkomaksukelpoiseksi Nordea Pankki Suomen verkkopankissa. Kortinhaltija voi maksaa kortillaan ostoksia ainoastaan sellaiselle Internet-kauppiaalle, joka on mukana MasterCard SecureCode -palvelussa. Kauppiaan kuuluminen MasterCard SecureCode -palveluun on todennettavissa kauppiaan Internet-sivulla olevan MasterCard SecureCode -kuvakkeen perusteella."

Mikään niistä "Internet-kauppiaista", joiden tuotteita tai palveluja olen viimeisen 10 vuoden aikana intenetin kautta ongelmitta ostanut Visa-kortilla, ei ole ainakaan vielä tällä hetkellä mukana MasterCard SecureCode -palvelussa. Siksi en voi sopimusta rikkomatta tilata heidän palvelujaan uudella MasterCardillani. Myöskään PayPalin sivuilta en löytänyt MasterCard SecureCode -merkkiä.

5

4194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnipallo

      Pankin tarkoituksena on saada tuloja yhä enemmän ja enemmän. Kun saa kauppiaat pankin talutusnuoraan, säännölliset tulot ovat taattuja.

    • Pankin seta

      "Halvalla et hyvää saa", eli mitä opimme tästä..

    • Tarkkaile postiasi

      Onhan tätä master cardia nordean toimesta tyrkytetty.
      Mutta näyttäisi olevan kalliimpi kuin Visa ja huonommin toimivakin joten miksi vaihtaa?

      Pankki ilmesestikin saa paremman siivun masterista kuin visasta ja siksi tätä tyrkyttää.
      Kyllä kai visa on se maailmalla eniten käyvä kortti ja jostain kuvitteellisesta "statuksesta" ei mielestäni kannata maksaa.

    • Masterilla

      semmosessa kaupoissa joissa ei ole tuota ja ei ole mitään reklamaatiota tullut.

      • Ilmeisesti asia onkin niin, että kortilla voi kyllä maksaa internetissä kenelle tahansa, mutta ongelmatilantenteessa voidaan todeta ostajan rikkoneen sopimusta, jos hän on allekirjoittanut tällaisen uudentyyppisen sopimuksen.

        Netistä löytyi ainakin vielä pari päivää sitten lomake, jolla Nordea Business Master Card -kortin voi rekisteröidä Master Card SecureCode -palveluun ja jossa on lievemmät ehdot: Tulostamani lomakkeen mukaan business-kortin haltija saa maksaa kortillaan myös sellaisille Internet-kauppiaille, jotka eivät ole mukana MasterCard SecureCode -palvelussa, mutta joiden sivut ovat SSL-suojattuja. Tuon ehdon täyttävät nykyisin yleensä kaikki, jotka internetin kautta jotakin myyvät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      174
      5024
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2628
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2278
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2198
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2077
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      72
      2071
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1536
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      113
      1453
    Aihe