Olen saanut Helsingin poliisilta vammaisen pysäköintiluvan sairauteni vuoksi. Sairauteni haittaa liikkumistani välillä enemmän ja välillä vähemmän. Tämä on aiheuttanut toisinaan tilanteen, jossa "fiksu" ohikulkija on alkanut mutisemaan itsekseen tai jopa huutelemaan minulle asiasta. Jokaiselle huomauttajalle olen ystävällisesti todennut, että he eivät taida olla pysäköinninvalvojia ja mielelläni esitän valvojalle pysäköintiluvan toisen puolen jossa on minun valokuvani ja tarvittaessa vielä todistan henkilöllisyyteni. Muille huutelijoille en ole velvollinen todistamaan yhtään mitään.
Ihmeellisen kateellista porukkaa tässä maassa. Minä vaihtaisin mielelläni tuon pysäköintilupani terveyteen jos se vaan mitenkään olisi mahdollista.
Yrittäkää kateelliset huutelijat tajuta, että ei kaikki vammat ja sairaudet näy vilkaisemalla eikä vammaisen pysäköintiluvan saamiseen pyörätuolia tarvita vaikka se invaruudussa ja pysäköintiluvassa on kuvattunakin.
Invatunnus
10
3317
Vastaukset
- sama ongelma
ongelma. Minulla on toinen jalka amputoitu, pystyn kävelemään täysin normaalisti ilman sauvoja, autosta nousemisen takia täytyy saada ovi täysin auki koska proteesin nilkka ei taivu. Itse saan myös kiukkuisia katseita kun pysäköin invapaikalle, itselläni on pysäköinti lupa mutta toiset ei näköjään ymmärrä asioita.
- Ei invalidi, mutta...
Itse en ole invalidi, mutta tietyistä syistä on autoni varustettu kanssa tuolla luvalla. Ilmeisesti kaikki eivät ymmärrä tuon luvan tarkoitusta. Se ei todellakaan tarkoita aina pyörätuolipotilasta vaan luvan haltijan tilanne saattaa olla sellainen, että hän on sen saanut. Ja senhän saa vain lääkärintodistuksella ja poliisi myöntää sen. Kovin heppoisin perustein ei varmaan lähde myöntämään, kun lääkärintodistus pitää olla mukana sitä hakiessa.
- Minulla ja lapsilla ei
Mutta se antaa mukavan ja halvan pysäköinnin kaikille auton käyttäjille.
- Luvanhaltija.
Minulla ja lapsilla ei kirjoitti:
Mutta se antaa mukavan ja halvan pysäköinnin kaikille auton käyttäjille.
Vammaisenpysäköintilupa EI OLE PERHEEN pysäköintilupa. Toisinsanoen luvanhaltijan on oltava aina matkassa mukana ja myös poistuttava asioille tms.
Perheenjäsenten käyttöön lupa ei ole tarkoitettu, silloin kun luvan haltia ei ole matkassa mukana. Tämä asia lienee kiistaton.
Eu:n myötä tuli ko. lupa hemkilökohtaisekai siten että se ei ole enään auton rekkariin sidottu.
Meidän perheessä ei mies eikä nuoret käytä lupaani silloin kun en ole mukana. He ymmärtävät invaluvan tarkoituksen oikein, eivätkä väärinkäytöksellä tule aiheuttamaan minulle vahinkoa.
On totta että juuri väärinkäyttäjät ovat saaneet ihmiset epäilemään että ko. lupa ei ole aina asianmukaisessa käytössä.
Olen kerran esittänyt siviilihenkilölle lupani ja se oli tlanne jossa olin unohtanut laitaa lupani esille. Nyt olemme jo hyvän päivän tuttuja.
Kyllä saan minäkin huomautuksia mutta niihin täytyy suhtautua huumorilla. - huuuhaaa
Vieläkö niitä vanhoja ajoneuvoon sidottuja lupia on voimassa vai ovatko ne jo vanhentuneet?
Luvathan ovat jo vuosia olleet sidottuja luvan haltijaan ja käytettävissä hänen läsnäollessaan missä tahansa ajoneuvossa.
Nykyisin luvissa on haltijan valokuva ja se on pyydettäessä esitettävä poliisille / pysäköinninvalvojalle (ainakin kunnalliselle). - kysynyt
huuuhaaa kirjoitti:
Vieläkö niitä vanhoja ajoneuvoon sidottuja lupia on voimassa vai ovatko ne jo vanhentuneet?
Luvathan ovat jo vuosia olleet sidottuja luvan haltijaan ja käytettävissä hänen läsnäollessaan missä tahansa ajoneuvossa.
Nykyisin luvissa on haltijan valokuva ja se on pyydettäessä esitettävä poliisille / pysäköinninvalvojalle (ainakin kunnalliselle).on alle 10v vanha lupa, invalupa on 10v voimassa minkä jälkeen täytyy hakea uusi lupa.
- lupa on
kysynyt kirjoitti:
on alle 10v vanha lupa, invalupa on 10v voimassa minkä jälkeen täytyy hakea uusi lupa.
Vanhalupa oli yteen tai khteen autoon (rekisteritunnus) sidottuja,Kun omistaja tai haltija vaihtoi autoa niin lupa uusittiin kuitenkin enintään 10 vuotta voimassa. Kyllä tämäkin lupa edellytti invalidin mukanaoloa.
Uusilupa on voimassa 10 vuotta. Ja sen voi saada autotonkin henkilö. Sen voi laittaa näin juuri siihen ajonevoon missä luvan haltia kulloinkin matkustaa.
- Melko terve
Kyllä kaikki inva-paikoille pysäköivät ovat jonkin sortin invalideja ihan määritelmän mukaan. Jos ei muuta, niin aivoinvalideja. Säälikäämme heitä.
- PARKKIPATE--BERSEESTÄÄÄN
Parkkipate hyökkää joka paikassa säälimättä kimppuun.
Kannattaa tehdä valitus raastupaan, jos invaa sakotetaan. - Anonyymi
En tarvi/ kaipaa sääliäsi vaikka parkeeraan invapaikalle
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2625897Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453862Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353244Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603129Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1692982Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava442798Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932767Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin792460Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962067