Kysymys lappoamisesta yms..

ekaa kertaa kotiviiniä

Hei!

Sain joululahjaksi käymisastian, jonka mukana tuli siis vesilukko ja kaksi kovaa läpinäkyvää muovipalaa.

Olen käsittänyt että lappoletkun toisessa päässä pitää olla jotain muovihässäköitä, mutta en oikein ymmärrä mitä/miten/miksi..? Onko ne muovinpalat jotka tuli käymisastian mukana niitä paloja? Miten niitä käytetään?

Ja toinen kysymys:

Kuuluuko käymisprosessin aikana vesilukon päällä olla se muovinen korkki joka tuli siinä mukana?
Jos ei (kuten luulen), mikä tarkoitus sillä sitten on?

Kiitosta etukäteen vastauksista!!

8

2230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päälle

      Kyllä korkin täytyy olla vesilukon päällä.
      Muovin paloista en tiedä.
      Kannattaa muuten selvittää paljon asioita ennen viinin tekoon ryhtymnistä.
      Itse olen myös aloittelija ja hämmästyin, kuinka valtavasti tietoa tarvitaan.
      Luulin hommaa huomattavasti yksinkertaisemmaksi.
      Kaikkein vaikein työvaihe yllättäin oli kuitenkin pullojen pesu, johon sain kulumaan tuntikausia desinffiointeineen.

      • ekaa kertaa kotiviiniä

        Mutta jos korkki on siinä lukon päällä, niin miten se hiilidioksidi sitten pääsee ulos pöntöstä? :O


      • Pöntöstä
        ekaa kertaa kotiviiniä kirjoitti:

        Mutta jos korkki on siinä lukon päällä, niin miten se hiilidioksidi sitten pääsee ulos pöntöstä? :O

        Hiilidioksiidi poistetaan pöntöstä ennen pullotusta poistamalla vesilukko kokonaan, pitämällä sormea kannen reiän päällä, mistä vesilukko on poistettu, ja heiluttamalla pönttöä reilusti. Sormi otetaan välillä pois ja päästetään hiilidioksiidia ulos. Toimenpide toistetaan niin monta kertaa, että hiilidioksiidia ei enää poistu viinistä. Sen tietää siitä että pihinä lakkaa, kun sormi otetaan reiän päältä pois.


    • ekaa kertaa kotiviiniä

      Vielä kysymys:

      Millaista paperia/menetelmää olette käyttäneet etikettien tulostukseen? Millaista kannattaa käyttää? jne...

    • Sunnuntaikuski
    • ennen kuin aloitat

      Hae kirjastosta viinintekoon liittyvää kirjallisuutta.Jos et käy noilla nettisivuilla mihin sunnuntaikuski laittoi linkin.

      Löytyy muutamia ihan hyviä teoksia.

      Jos olet jo laittanut viinin käymään niin nyt on aikaa lueskella.Ei ole kiire mihinkään sen käymisen kanssa.
      Se korkki kuuluu siihen päälle ja vettä vesilukkoon merkkeihin asti.Lappo tarvitaan vasta kun siirrät viiniä toiseen astiaan käymisen jälkeen.
      (n.metrin pituinen letkunpätkä jossa toisessapäässä on läpinäkyvä muoviputki,joka on letkuun kiinnitetystä päästä kaareva.Sekä toisessa päässä putkea"suodatin"Letkussa on myös "lukko" joka pysäyttää viinin virtaamisen tarvittaessa kun sen painaa kiinni.)

      Muista puhtaus ettei mene hyvät aineet haaskuun.

      • Yhä noviisi

        Kaikkien astioiden ja esineiden kanssa! Mulla meni muutama viinipullo pilalle, koska pullojen huuhtelu oli jossain määrin huolimatonta eli säilytyksessä kotiviini etikoitunut! Onneksi ei kaikissa viinipulloissa oleva viini ole ehtinyt etikoitua. Juu, just säilöntä-esineen( lue viinipullon) puhtaus on tärkeää, eli puhdista kärsivällisesti kaikki huolella desinfiointiaineella ja huuhdella se aine pois pulloista. Just harjoitus tekee mestarin ja alan oppimaan jo tekemään erilaisia sekoituksia. Aloitin viime vuoden lopulla ja tein jo 5 viinierää vuoden aikana. Ilolla maistelen ja välillä häpeän tekemästäni huonoa viiniä ja oppien erehdyksistäni. ;) Hyvää alkanutta Uutta Vuotta!


    • jotain oppinut

      Olen tehnyt muutamia kymmeniä eriä viiniä ja en suosittele korkin käyttämistä käymisvaiheessa (ellei korkissa ole reikää, niitäkin on). Syynä, että kun käyminen alkaa kunnolla niin astiaan syntyy painetta ja korkki lentää pois. Voin sanoa sen ihan kokemuksesta ja samassa "puhalluksessa" tyhjeni vesilukkokin.

      Se toinen muoviosa on todennäköisesti lappoletkun päähän tuleva koroke, jonka tarkoitus on estää lappoa imaisemasta ihan pohjalta ja näin estää sakan siirtymsitä pulloon. Itse en ole sitä käyttänyt ja en muutenkaan suosittele viiniastiann lappoamista ihan tyhjäksi. Sakkainen viini on harvoin hyvää ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2099
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1540
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1200
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      245
      984
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe