Kierrätyksestä. Neuvoja, kiitos!

Opri-

Neuvoja kierrätykseen. Kiitos!
Pitäskö peltipurit, lasipurkit ja esim. maitopurkit pestä tai huuhdella ennen keräykseen viemistä ja valuttaa, kuivata hetken? Vai kissanruokapurkit esim. vain sellaisenaan keräykseen, kun lusikalla soseet kaavittu purkista pois? Alumiiniset maksalaatikkorasiat? Kiitos vastauksestasi! :)

11

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiertokapula

      Kyllähän ne kannattaa ainakin huuhdella etteivät tuholaisia houkuttele.

      • Käyvät semmoisessa uskonnonvastaisessa tulessa, että huuhtelulla ei mitään merkitystä, jos et pohjavettä halua haaskata.


      • jätteitä!!

        Ajatelkaa nyt vähän! Täällä sitä pestään jätteitä maailman puhtaimmalla vedellä! Ja maailmassa on kova puute ylipäänsä juomavedestä. Jo on maailma perseellään. Menkää käyttämään tuokin lajitteluenergianne jonnekin, mistä kaikenlaisesta tekemisestä olisi jotain todellista hyötyä.


    • fossiilihiili

      Miksi tuhlataan kalllista energiaa Esim. maitopurkkien ja muovipakkausten kierrätykseen kun ymmpäristölle saataisiin suurempi hyöty ottamalla niissä oleva energia talteen. Polttokelpoisten jätteiden sisältämä energia säästäisi uusiutumattomia fossiilisa polttoaineita ja säästäisi kaatopaikka tilaa.


      Muuten minkähän vuoksi autoillekin piti saada kierrätysmaksu vaikka ennen romukauppias haki romun pihastasi ja jopa maksoikin siitä sinulle vähän. Eivät pihoissa lojuvat romuautot ole Suomessa mikään ongelma.

      Toimiko vanha "järjestelmä" liian hyvin ja oliko se kuluttajalle joidenkin mielestä liian edullinen?

    • Uskomatonta hommaa

      Miksi ei ihmiset tajua, että heitä viedään kuin pöljää narussa minne sattuu.

      Ensin tyrkytetään kaikenmaailman humpuukia ostamaan ja sitten myydään kierrätystä ja muuta talletusta. Suunnatonta idiotismia ja joka ikinen paikka on turvoksissa niistä purkeista ja purnukoista.

      Ja niitä vielä pestään "puhtaalla" vedellä, josta maksetaan vuosittain melkoinen hinta ja täytyy olla aina isompia ja tehokkaampia vedenpuhdistamoja.

      Eikö sullakin tule mieleen, että jätä hyvä ihminen ostamatta ne purkit ja törpöt?

      Ja anna lemmikillesi irtosilakka ja lihanpala, ja anna sekin omasta kädestäsi, koska muutenkin käyt käsien pesulla, niin siinä säästyt aika monelta turhalta asialta.

      Ja ihmisten täytyisi lopettaa maito ja piimäpurkkien ostaminen. Jos ei niitä saa omaan pänikkään kaupasta, niin silloin ollaan ilman.Noin esimerkkinä.

      Eikö niin?

      • asiaakin.

        Ongelman alkusyy on tosiaan se, että ostetaan moninkertaisesti pakattua, tarpeetonta roinaa, ja vaikka olisi tarpeellista ruokaakin, sekin pakataan tässä hygieniahysteerisessä maassa senkin seitsemän kelmun sisään. Sitten joudutaan maksamaan kallis jätehuolto ja kaatopaikat.

        Joka paikka pursuu muovia ja muuta roinaa. Eipä näytä naapurin pihasta romuautotkaan (12 kappaletta) lähtevän romuttamolle. 25 vuotta ovat siinä lojuneet ruostumassa, öljyjä maahan valuttamassa.


      • JOKU RAJA
        asiaakin. kirjoitti:

        Ongelman alkusyy on tosiaan se, että ostetaan moninkertaisesti pakattua, tarpeetonta roinaa, ja vaikka olisi tarpeellista ruokaakin, sekin pakataan tässä hygieniahysteerisessä maassa senkin seitsemän kelmun sisään. Sitten joudutaan maksamaan kallis jätehuolto ja kaatopaikat.

        Joka paikka pursuu muovia ja muuta roinaa. Eipä näytä naapurin pihasta romuautotkaan (12 kappaletta) lähtevän romuttamolle. 25 vuotta ovat siinä lojuneet ruostumassa, öljyjä maahan valuttamassa.

        Tätyy olla ostosten paketoinnissa. Ihan hirveä roskanpaljous on hoidettavana, jos jotain erehtyy ostamaan.

        Perhana kaksi muovipussia täytyy päivässä viedä roskapöntölle, vaikka koittaa laihduttaa jatkuvasti.
        Jotain on pahasti pielessä, eikä kauppiaat tajua mitään.
        Siispä ihmisten on kieltäydyttävä jyrkästi ostamasta niitä tuotteita, jotka on pakattu valmiiksi.
        Silloin myös tuoreus pääsee pintaan automattisesti.


    • kaveri,

      kyllä on ikävää kun syntyy naiseksi..sikäli kun he eivät monastikaan osaa suhteuttaa asioita.

      juuri irtosi 60neliökilometrin kokoinen jääkimpale jossain,jonne ei silmällä näe.ja täällä sitä kysellään neuvoja kierrätykseen.

      maailmaa ei paljoa kierrättämällä voi pelastaa,sillä mm.laiva kuluttaa öljyä yhdessä tunnissa noin 2000litraa ja laivoja on satoja tuhansia merillä.

      paljonko lentokone kuluttaaa?????

      entäpä miljoonat autot?

      ihmisen ahneus ja rahavoinat pitää huolen että maailma tuhoutuu tai muuttuu sietämättömän ikäväksi helveteiksi seuraavassa 50kymmenessä vuodessa.

      laita hei kaveri asiat johonkin suhteeseen ja huomaat ettei kierrätyksesi hyödytä kuin itseäsi,vain sinä voit saada siitä tyydytystä,luonto ei

      • WilleHeikki

        Mitä SINÄ ajattelit tehdä luonnon hyväksi?

        Ajattelitko vain syytellä toisia?

        "Eise minun vikani ollut, syyllinen oli joku muu, mistähän se syyllinen löytyy, minä se en ainakaan ollu...t"

        Mitähän MINÄ olisin voinut tehdä paremmin?


      • k. yyniikko

        ole jälkeläisiä tullut hommattua ja millään ei voi 50 vuotta olla elinaikaa jäljellä, ehkä 25.

        Eli eipä tässä itsellä mitään hätää, nuoria ja lapsiperheitä ei tosin käy kateeksi.


      • touhua

        No voi hyvä jumala sentään. Onhan se ihan varma ettei maailmaa voi pelkästään kierrättämällä pelastaa, mutta senkö takia se kierrätys pitäis sitten kokonaan jättää tekemättä? Tuskin kukaan järkevä ihminen kuvittelee maitopurkkia kierrätykseen viedessään pelastavansa sillä koko maailman...

        Jos kerrot miten tämmöinen "tavallinen tallaaja" voi muuten ottaa ympäristöasiat huomioon kuin omilla valinnoilla (kuten kierrättämällä jätteet) , niin olisin todella kiitollinen.

        Ja vielä lopuksi: tuo ensimmäinen kommenttisi oli täysin turha.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      394
      2812
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2229
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1775
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      189
      1481
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1437
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1323
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1246
    Aihe