Juuh eli mites korkin saa lentämään vaikkapa kattoon ilman, että pullo räjähtää tms...
Miten (kuohu)viinipullo "poksautetaan" auki?
5
1980
Vastaukset
- Joopa joo
Kyllähän sen kuohuviinipullon korkin saa kunnolla poksahtamaan, mutta mitä enemmän se poksahtaa sen enemmän oikeaoppinen ja tyylikäs avaaminen epäonnistuu.
- Dom Perignon
Ei kuoharikorkkia pidä poksauttaa, päin vastoin se on taitamattoman avaajan ja suoraan sanoen moukan merkki. Juomaakin siinä kuohuu hukkaan sotkien lattioita, mattoja ja vaatteita.
- .......
V. 91 häiden aattoiltana avattiin puoli vuotta säästelty domppapullo. Oltiin poistettu kapseli ja metallilangat mutta korkki oli tukevasti paikoillaan. Haettiin toisesta huoneesta laseja ja sillä välillä domppa ampui itse korkkinsa keittiön kattoon. Kyllä siinä tuleva anoppi veti hiukan henkeä, onneksi ei osunut kehenkään. Paljoa ei pöydälle mennyt. Puoli vuotta oli levännyt viileäkaapissa mutta henkeä oli kuin itse p......
- Marxgf
Niin eihän sitä saa avata poksauttamalla mutta joskus se on kivaa vaikka kuplat siinä hupenee.
Niin ja se joka rupeaa nyt selittämään sormi pystyssä että kuohuviiniä ei saa poksauttaa auki on asioista mitäänymmärtämätön juntti joka yrittää näytellä sivistynyttä noudattamalla kaavamaisesti sivistyneempien ihmisten toimintatapoja.
Siis asiaan, tietenkin ensin rautalangat ja foliot pois tieltä ja sitten tukeva ote vasemmalla kädellä korkista (siis jos on oikeakätinen). Nyt kierretään pullon pohjasta pitäen korkkia paikallaan. Paineen pitäisi saada korkki tulemaan hiljakseen ulos mutta joskus pitää hieman vetää ja hmm nitkutella. Kun korkki lätee tulemaan itsekseen ulos niin poksautettaessa homma jätetään siihen ja katsotaan kun korkki tulee pullosta omia aikojaan ulos ja poks!
Kannattaa varata keittiöpyyhe olkapäälle ja lasit lähelle, sekä muistaa suuntaus ettei korkki osu anopin otsaan tai vaihtoehtoisesti kristallikaappiin.
Oikeaoppisessa avaamisessa tietenki korkkikädellä painetaan vastaan ja odotetaan että paineet lähtee pullosta hiljaa suhahtamalla.
Eräs puutarhapöytään sopiva ja näyttävä avaavistapa on varmistuslankojen poistamisen jälkeen jysäyttää pullo pöydälle ja katsoa kun korkki lähtee. tosin joskus jää juotavaa vähänlaisesti.- ei sitä juomaa sieltä tarvi...
Jos pitää pulloa sopivasti kallellaan (~45 asteen kulmassa, esim. reittä vasten) kun ampuu korkin pois (ja juoma on hyvin jäähdytetty) niin juomaa tulee hyvin vähänlaisesti jos ollenkaan ulos pullosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras941494Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva199940- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29750- 7724
- 60693