Aivot mäsänä masennuksen jälkeen?

Jääkö masennuksen jälkeen aivoihin jotain vahinkoa? Siis että onko aivot enää samassa toimintakunnossa kuin ennen masennusta vai jättääkö masennus jälkensä?
Jos jättää niin voiko aivot vielä palautua normaaleiksi?
HYVÄÄ UUTTA VUOTTA SWEETHEARTS!!! :)
71496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Se riippuu siitä, kuinka kauan masennusta on kärsinyt ilman hoitoa tai lääkitystä. Mitä aikaisemmin hoitoon tartutaan, sitä nopeammin ihminen palautuu. Masennus tuskin heikentään ihmisen älykkyyttä, mutta saattaa jättää herkkyyttä tiettyihin asioihin ja näin ollen tehdä toimintakyvystä riskialttiimpaa.

Äänestä

Ei se itsessään aivoihin vaikuta mutta kyllä se varmasti jättää jälkensä esim. tunteisiin ja ajattelutapaan. Muista että masennukseen saa aina apua, se auttaa vaikka sitä ei aina uskoisikaan. Puhu asioista sille kenen uskot sinua auttavan, puhuminen on vaikeaa, tiedän sen mutta jos lähipiiristäsi ei löydy sellaista ihmistä niin ammattilaiset ovat erittäin hyviä, itse olen kääntynyt heidän puoleensa monta kertaa ja apua olen aina saanut vaikka ensimmäinen kerta vaati ponnisteluja. Voimia sinulle!!!

Äänestä

Tästä tehtiin tutkimus vuosia sitten, ja se osotti että aivot todella menee paskaks masennuksesta. Pitkäaikaisesta tai/ja vakavasta masennuksesta toipuneet huomaavat lähes aina että muisti on heikompi kuin ennen masennusta. Tuleeko masennuksesta tyhmemmäksi? Vaikea sanoa kun älykkyys on niin vaikeasti määriteltävä sana, mutta sanotaan näin, että tehtävät, joita vaikeasta masennuksesta kärsivä ihminen piti jo ennen sairastumistakin vaikeina tehtävinä, vaativat usein vaikean masennusjakson jälkeen enemmän ponnisteluja/aikaa kuin ennen masennusjaksoa, ja vaikka odottaisit kuinka kauan ja toipuisit kuinka hienosti, niin yhtä "älykkääksi" et tule kuin mitä olit ennen masennusta... Että se Nietzschen lausahdus että "mikä ei tapa se vahvistaa" ei päde tässä asiassa, kuten ei tietenkään monessa muussakaan asiassa...
Siis mainitsemassani tutkimuksessa vertailtiin masennuksesta kärsineiden ja "normaalien" aivoja keskenään ja sen semmoista, ja huomattiin että masennus kirjaimellisesti kuluttaa aivoja.
Niin toi nimimerkki tarkoittaa että on kokemusta masennuksen jälkiseurauksista. En ala tässä tarkemmin selittää, kun pelkään että kone sammuu ihan kohta, mulla kun on tämmönen paska kone. Hyvää uutta vuotta sulle!

Äänestä

kyllä ne vaan paranee. Masennus on suojautumiskeino joltain, eli hieno mekanismi tuo aivo. Se suojaa itte ittensä kun ei järki älyä. No sitte kun vaara on ohi, masennus lakkaa ja aivot timmissä kunnossa. Älä pelkää

Äänestä

pahasti että olet oikeassa. itse olin masentunut noin 2-3 vuotta asia paheni aina vaan hiljalleen, kunnes viimein viimeisellä hetkellä sain apua... löysin lendestä HyväTerveys helmikuu 2006 artikkelin masennuksen jälkeen... se kertoo karua totuutta... yritäppäs saada lehti käsiisi ja lukea juttu. en tahtoisi uskoa moista p***aa mutta, toisaalta kun itseäni mietin, ei kaikki todellakaan pelaa niin kuin ennen. vituttaa! Pienienkin asioiden tajuaminen on välillä hankalaa, siis lähinnä joiden asioiden oivaltamine, toisten ihmisten "heitot ja letkautukset".. olin ennen terävämpi. Mutta edelleen koulussa pärjään erittäin hyvin, paremmin kuin monet. En siis ole älyllisesti tyhmä.
Muisti todella on huono, en tiedä enkö aina keskity kuulemaani, vai enkö vain muista, kuten esim. lopetan puhelun jossa joku on sanonut minulle jotain.. ( esim. isäni, että kävi ostamassa eteiseen valaisimen) hetki puhelun jälkeen mietin.. että mitä se sano ostaneensa..??! muistan et jotain ja johonkin, mut en mitä ja minnee... hermostuttaa sellane toisinaan.. mut... ei niin vakavaa

ja sit toine asia mis oon muutoksen huomannu, ihmissuhteet. vaikea laskea ketään lähelle, (ehkä en halua joutua kärsimään tai jotain!?!?) ja heti ten pikaisia johtopäätöksiä ja hätiköityjä liikkeitä. Esim annoin lähtöpassit rakkaalle ihmiselle, ihan syyttä suotta, päähän pistosta. Olin humalassa kylläkin, nyt en enää juo.

mut elämä jatkuu, näillä korteilla. '

Tsemppii, älä ota sitä vakavasti ;o) hauskaa ja parempaa uutta vuotta!

Äänestä
  • Jooh =) No itse huomasin masennuksesta selvittyäni että todellakin olin vähän hitaampi, ja jollain lailla ehkä jopa TYLSEMPI kuin ennen. Parantumisprosessi on kestäny nyt vähän yli vuoden ehkä, mutta koko ajan tuntuu enemmän siltä kuin olisin kokonainen.
    Että sama tempperamentti olisi ollu vaan "piilossa" mielen sopukoissa masennuksen aikana, mutta nyt on jälleen heräämässä henkiin =D
    Uskon että aivot on olleet tyhjäkäynnillä masennuksen aikana, mutta pikku hiljaa ne korjautuvat entiselleen.
    Uskon että sinullakin vie aikaa että muistisi parantuu ennalleen AINAKIN TOIVON näin. En tiedä olisiko joistain muistiharjoituksista kenties apua? =D Tavallaan että treenaisi aivoja että ne hermoradat taas alkaisi toimia skarpisti.
    Mutta eikun Pikaista Paranemista Sinulle plus Kaikille muille Ja Nyt Juhlistamaan UUTTA VUOTTA :D

    Äänestä

Itse olen huomannut etten osaa surra samalla tavoin kuin ennen masennusta, pikemminkin saatan olla pitkän aikaa vaan apaattisena ja sitten se olo häviää. Tosin nyt osaan nauraa enemmän, mutta tosi herkästi mielialat vaihtelee. Ei aiemmin tällaista ollut. Muistaminenkin on vaikeutunut, ei ole hyvä näin opiskelijan kannalta se... tai lähinnä ulkomuisti ei toimi enää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Geysir kirjoitti:

Jääkö masennuksen jälkeen aivoihin jotain vahinkoa? Siis että onko aivot enää samassa toimintakunnossa kuin ennen masennusta vai jättääkö masennus jälkensä?
Jos jättää niin voiko aivot vielä palautua normaaleiksi?
HYVÄÄ UUTTA VUOTTA SWEETHEARTS!!! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu