Millainen on uusi punto talviautona, ja miten se on lämmin,ja millainen keskikulutus? Kiinnostaa koska olen harkinnut vaihtoehtona uutta puntoa.
Miten uusi punto lämpiää?
punto
2645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni on kokemusta uudesta Punto 60:sestä kahdelta talvelta, ja eipä voi moittia.
Käyntiin Punto lähtee ilman tolppaa vielä yli -30 pakkasesta ja lämpöäkin riittää hyvin. Lämpeneminenkin tapahtuu todella nopeasti.
Ajettavuus on talvellakin pikkuautoksia ihan hyvä. Kun malttaa ajella rauhallisesti, niin näillä talvikeleillä bensaa kuluu noin 7,5 litraa kaupungissa. Maantietalvikulutusta en ole koskaan mitannut, mutta kesällä pääsee helposti alle 5,5 litran kulutukseen.
Pahvia vaan keulaan, niin pärjää noilla kovemmillaki pakkasilla, joita onki jo piisannu ihan nokko. Muuhun normaaliin talvikankeuteen ei pahvi kyllä riitä, mutta kuskilta kankeus ainaki häviää.