Onko moni jo huomannut joutuneensa ystävänsä kutsumaksi verkostokahveille?
Ihan voin sanoa, että hiukan tyhmää kutsua kun ei voi kertoa miksi kutsuu..
Meillä taisi välit kaverin kanssa viilentyä kertaheitolla, kun en hänen ihmeekseen ollutkaan kiinnostunut asiasta!
Tosin eipä nuo kovin käheiset välit enää olleetkaan muutenkaan.
Siksi ihan mielenkiinnosta kysyn, että jos olette lähteneet mukaan, niin miksi?
Kaverin kehoituksesta vai ihan siksi että rikastuisit?
Uskotko asiaan?
Ihan voin sanoa, että hiukan tyhmää kutsua kun ei voi kertoa miksi kutsuu..
Meillä taisi välit kaverin kanssa viilentyä kertaheitolla, kun en hänen ihmeekseen ollutkaan kiinnostunut asiasta!
Tosin eipä nuo kovin käheiset välit enää olleetkaan muutenkaan.
Siksi ihan mielenkiinnosta kysyn, että jos olette lähteneet mukaan, niin miksi?
Kaverin kehoituksesta vai ihan siksi että rikastuisit?
Uskotko asiaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kävi ja naureskelin mielessäni et en todellakaan lähtis mukaan. Harmi vaan kaverin kannalta kun se luulee tekevänsä paljon rahaa. Ajattelin sanoa oman mielipiteeni mutta tuskin sitä olis uskonut. toivon vaan että ei velkaannu pahasti.
PS. kyllähän siellä pyramidin huipulla rahaa tulee, mitä alempana ketjussa niin sitä hankalampaa tai jopa mahdotonta..
niin sitä hankalampaa tai jopa mahdotonta.."
Positiivista asennetta sitä tarvitaan tähänkin.
Otetaan esimerkiksi vaikka ravintoketju.
Osansa täyttää täydellisesti sekin, joka syödyksi tulee;)
Miettimään vaikkapa sitä, miksi juuri tämä positiivisen sanoman sisältävä viesti sai jäädä tähän toviksi:)
Tottahan me sen tiedämme, miksi. Se sisältää sopivan sanoman: "Mitä alempana ketjussa, niin sitä hankalampaa tai jopa mahdotonta.." sekä "Osansa täyttää täydellisesti sekin, joka syödyksi tulee."
Koe suoritettu, silvuplee!;)
Alkaa Savonlinnassa joku idiootti leikkimään. Tulee ihan mieleen eräs J..skeläinen ja 7 LOL
Leikit tuntuu käyvän oikein kuumana jopa...
Ja ihmettelen vielä, että ihan suht fiksuina pitämäni ihmiset vaahtoaa toisille tästä.
yleiskaava-arkkitehti J.R. on mukana verkostomarkkinoinnissa? Höyrysi aikoinaan kovastikin näissä pisniksissä. Luulisi että lukenut mies olisi ymmärtänyt olla kusettamatta ihmisiä. Myytävä tavarahan ei ollut mitään kaksista, kallista kyllä.
Kun ex-naapurini uhkasi viedä tuotteen laboratorioon tutkittavaksi, raukka halusi tuotteen heti takaisin. Eikä tämä ns. vieläkään ole rikastunut ja häntä ja hänen miestään on kusetettu jo vuosia, hih!
aenakii lenkillä..
Eräs tuttu kerran houkutteli mukaan, mutta oli muutama hyvä syy kieltäytyä.
a) Kaupattavat tuotteet olivat pääasiassa kosmetiikkaa ja muuta ihmiselle "vähemmän" tärkeitä asioita. Paljon sellaista jota ilman tulee täysin hyvin toimeen.
b) Kalliita ja ulkomaisia tuotteita, pääasiassa jenkeissä tehtyjä. Siksi meille tuntemattomia. Ja kaikkea tuntematonta on helppo uskotella laadukkaaksi.Olevinaan ainutlaatuisia ja sellaisia tuotteita, joita ei täältä paikallisista kaupoista saa. Ei voi pitää paikkaansa. Kaikki se mitä ihminen tarvitsee löytyy kyllä täältä. Jos ei löydy niin tehdään ja opetellaan tekemään ne itse.
c) Miksi tukea ulkomaista tuotantoa? Paikallisuus ja kotimaisuus on eduksi niin ympäristön kuin meidän itsemmekin kannalta. Verkostomarkkinoinnin ideahan on juuri, että ketjun huipulla vaurastutaan vauhdilla ja eiköhän se ketjun huippu ole siellä mistä kaupattavat tuotteet lähtevät. Jos kaupattavat tuotteet olisivat suomalaisia ja mieluiten vielä savonlinnalaisten tekemiä, niin sitten olisi hyvä syy lähteä mukaan.
d) Vaurastuminen voi toki olla mahdollista verkostomarkkinoinninkin avulla, mutta on mielestäni tärkeämpää nähdä kansantaloudelliset vaikutukset kuin tuijottaa pelkkiä tuotteiden hintoja tai omaa pankkitilin saldoa. Asioimalla paikallisessa marketissa tarjoaa samalla töitä naapurille ja monelle kauppaan tuotteita toimittavalle taholle.
Eli tiivistetysti olen sitä mieltä, että sitten mukaan kun kaupattavana on niitä meidän äidin tekemiä ruokia ja muita kotiseudun laadukkaita tuotteita. :)