Mikä siinä on, että helsinkiläiset luulee eduskuntaa helsingin kaupunginvaltuustoksi? Luin taannoin artikkelin suomen kuvalehdestä, jossa puhuttiin siitä, että helsinkiä syrjitään oikein olan takaa. Samaisessa artikkelissa listattiin niitä helsinkiläis poliitikkoja, jotka ovat tehneet helsinki aloitteita ja niitä, jotka eivät ole tehneet. Ihmettelenkin tässä, että mikä velvollisuus eduskunnalla on puuttua jonkin yksittäisen kunnan asioihin. Sitä vartenhan kunnalla on oma valtuusto. En ole huomannut, että eduskunnassa ois käsitelty esimerkiksi Savukosken kunnan asioita. Miksi siis Helsinginkään asioita siellä pitäis käsitellä? Huvittavinta tässä vähän aikaa sitten alkaneessa "Helsinkiä syrjitään" keskustelussa on se, että nuo epäkohdat, joita helsingissä tänä päivänä on ovat olleet kaikkien muiden kuntien ongelmana ja kiusana jo reilut 10 vuotta. Kylläpäs heti nousee äläkkä kun sama kohtelu astuu voimaan helsingissä.
Mikä siinä on, että helsinkiläiset...
Kumma juttu
6231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomalaisia eivät halua olla ja Eurooppalaiset nauraa niille.
Elävät niin puhtaassa illuusiossa että Walt Disneyn studiot tekee
kohta kokoperheen elokuvan mokomasta kyläpahasta.
Onko se sittenkään huonompi vaihtoehto olla todellisuudessa
elävä perusjuntti, kuin saippuakuplia puhalteleva taivaanrannanmaalari...
Mutta rahahanat kiinni maalailijoilta. Uusia soneroita ja metrojupakoita
ei tarvita enää.
Ja sitten kun ei mielikuvitus enää riitä taivaanrannanmaalailuun,
otetaan huumeet ja muut kannabistuotteet avuksi.
Ja eiku matka jatkuu.....
=
Olen itsekin naureskellut koko jupakkaa. Etenkin kun suurin osa Helsingin vaikeuksista on kaupungin ja kaupunkilaisten aivan omaa ansiota. Ja on jätetty kokonaan huomioimatta kuinka paljon kaupunki hyötyy taloudellisesti pääkaupungin asemastaan.
Eräästä lehdestä tarttui mieleen poliitikon ajatus; "Suomi tarvitsee edustuskelpoisen metropolin kilpailemaan muitten Itämeren suurkaupunkien kanssa suuryritysten huomiosta, ja maakuntien pitäisi hyväksyä tämä ja toimia sen mukaan".
Että kiristäkäämme vyötä, hyvät pääkaupunkiseudun ulkopuoliset asukkaat, että saamme rakennettu pääkaupungin josta sen asukkaat voivat olla ylpeitä ja haukkua meitä muita laiskoiksi ja pataluhiksi.
*naur*
Itsekkin törmäsin jossakin vaiheessa tuohon samaan artikkeliin. Tuo mainitsemasi poliitikko tosiaankin puhui helsingistä metropolina. Sikäli huvittavaa, että helsinki ei todellakaan ole sen kokoinen kaupunki, että sitä voisi metropoliksi sanoa. Ehkä sitten, jos koko suomi muuttaisi helsinkiin. Ei sillä, etteikö poliitikot olisi viimeiset 10 vuotta sitä yrittäneet. ;) Helsinki on korkeintaan suurkaupunki. Huvittavaa oli tosiaankin myös se kauhea kalapaliikki, joka syntyi siitä, että helsingin veroäyriä jouduttiin korottamaan niin, että se oli samalla tasolla, kuin muualla suomessa. :)
Se on sitä samaa stadilaisuutta, kun esim. näkee hiihtoladuilla koiriaan paskattamassa käyviä tai käveleviä kaupunkilaisia joidenka mielestä ne voivat kävellä missä vaan ja tehdä mitä vaan, koska maksavat veronsa kaupungille.
Aika huvittavaa, kun laitoin juuri tämän saman keskustelun Jippii.fi keskustelu foorumille, niin se poistettiin jostakin syystä. :) Oisko lie ollu palstan valvojat Helsinkiläisiä. Vai luokitellaankohan helsinkiläisten moittiminen rasisimiksi? ;)