Ny on sitten tommonen projekti luvassa. Kysymys kuuluu, meneekö auton johtosarjassa piuhat valmiina esim. takakontinluukkuun (5-ovinen) ja onko sulakerasialta vedetty virtapiuhat apukuskin jalkatilaan, vaikka autossa ei ole alkuperin keskuslukkoa?
tarvikekeskuslukko ->og900
Mertmi
10479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mulle kans :=)
Minkäm merkkisen ? Vision... ? se on halpa, muist. n. 40€
Seuraan innolla jos ilmoittelet projektin etenemistä...
Onko kauko-ohjattu ?
CD cardic, mutta näkyy olevan vision tekstit servojen kyljessä. 2-oviseen tuo ei ole pahakaan projekti (kontinluukkua lukuunottamatta). Tässä 5-ovisessa on tekemistä, kun kontinluukkuun pitää tehdä myös johdotus. Hintaa oli 4ovinen 1servo lisäksi yhteensä 69e. Kauko-ohjain jäi vielä ostamatta, kun olis budjetti 2kertaistunut sen lisäyksellä. Kandee melkeinpä lisäksi hommata suoraan hälytin, jolla ohjaa keskuslukon.
Ovissa ei ole johtoja, jollei sattumalta ole sähköikkunoita (todella harvinainen yhdistelmä)takaluukkua en muista. Og satkuihin on tullut muutamia asennettua, siinä on ovissa hyvin tilaa joten helppo homma.
Ovissa ei ole johtoja, jollei sattumalta ole sähköikkunoita (todella harvinainen yhdistelmä)takaluukkua en muista. Og satkuihin on tullut muutamia asennettua, siinä on ovissa hyvin tilaa joten helppo homma.
Olen varmastikin keskiviikkoiltana viisaampi. Ajattelin laittaa ohjausreleen apukuskinpenkin alle ja johdot puolelta toiselle vedän etupenkkien alta. Etupenkit pois siksiaikaa. Taidan ottaa sähköt virtalukolta sulakkeen kautta releelle (lähin piste). Kynnyslistojen alta kuljetan johdot etu ja takaoville. Kontinluukulle aattelin vetää johdon suoraan releeltä alkaen, koska takaovelta vetäminen ei juuri pituutta lyhennä. Onko parempia ehdotuksia, vai kuulostaako järkevältä?
Noniin, eli homma pelaa, mutta takakontinluukkua ei ehditty tän illan aikana laittamaan. Laitettiin kaverin kanssa(asentanut k-lukkoja aiemminkinkin) kahdeltaan noin 5tuntia hommia.
Ensin tutkin Sulakerasiasta onko keskuslukon sulakepaikan kannassa johtimet. Siellä oli sulake ja metallikannat. Nostin sulakeboksin ylös ja totesin siellä olevan sivuleikkureilla katkastun johdon. (Autossa on ollut edellisellä omistajalla hälytin, joka ilmeisesti oli kytketty tuohon). Päätimme asentaa ohjausboxin kuljettajan jalkatilaan ilmaputken päälle ruuvilla ja nippusiteellä. Virransyöttö sulakeboxista matkustamoon onnistui sulakekotelon pohjalla olevan johtonipun kautta. Siellä on vapaita johdon mentäviä reikiä suoraan kuskin jalkatilaan. (sellaisia neliskanttisia palikoita joissa olevien reikien kautta menee paljon johtoja matkustamoon.)
Keskuslukon johtosarja ylsi juuri sopivasti. Ostin purkaamosta 5eurolla Saabin alkuperäiset johtojen kumirutut ovienväliin (itse tosin piti etsiä ne romuautoista lumenkeskeltä). Olipa helppo asentaa ja tuli ennenkaikkea orggiksen näköistä jälkeä :)
Kuskinovelle menee hyvä reitti ensin lokaristä läpi sulakerasian takapuolelle (kumitulppa johon porasin reiän). Oikealla puolella hanttarin ovelle saa piuhan lokarille ison nippusiteellä kiristetyn kumirutun kautta. Takaoville vein johdot kynnyslistojen alla ja turvavyönkelan ja suojamuovin takaa paljastuu aukko, josta menee muunmuassa ovikytkimen johdot ja samalta kohtaa löytyy myös kumitulppa jonka tilalle oveen johtava kumiruttu tulee. Takaoville menevien johtojen pituudet olivatkin tosi tarkalla, mutta riittävät. (Kannattaa katsoa, ettei johdot kulje ikkunankiskojen väärältä puolelta.)
Servomoottorien asennukset meni melko iisisti, eikä mitään "härö virityksiä" tarvinnut tehdä. Muutama reikä täytyi porata ja säätää tangot siten, että ne toimivat. Takakontinlukkoon (erilaiset combin ja sedanin) ei tulekaan mitään ihmeitä, koska combissa on samallatavalla toimiva lukko, kuin ovissakin. Kontinlukoon ei tule ohjausta, eli se ei käske ovia auki/kiinni. Johtojen veto kontinluukkuun voi olla vielä mielenkiintoinen operaatio. Varasin 6metriä johtoa, ettei varmasti ole liian lyhyt. Aion haaroittaa sen vasemman takaoven johdosta. Saattaa yksi ilta vierähtääkin kontinluukun kanssa.
Minä laitoin aikanaan 1987-malliseen Saabin omat laitteet. Siinä oli piuhat valmiina.
M88. No, sittenpähän näkee... Olis kyllä plussaa, että johdot tulis sinne kontinluukkuun, muista ei niin väliksi. Ruttukumeja ei ole ovissa, senverran katoin. Asennus keskiviikkona.
Pääjohtosarjassa voisi olla piuhat valmiina eli boksinpaikalta ovitolppiin.
Täytyy tsiikata. Jos ne liittimet löytyy, niin siinä tapauksessa voisi sijoittaa sen releen oikealle paikalle ja ottaa käyttöjännitteet k-lukon liittimestä ja sulake olisi oikealla auton kytkentäkaavion mukaisella paikalla sulakerasiassa.