Viisas ja rohkaiseva puhe presidentiltä

Halosen puheesta kuvastui se tosiasia, että Suomen asema on vakaampi kuin koskaan.

Hän korosti kansanvaltaa, demokratiaa ja oikeusvaltiota.

Presidentti muistutti, että kaikkien kanssaihmistemme kunnioittaminen tekee maailmasta reilumman ja oikeudenmukaisemman.

Hän ei peloitellut globalisaatiolla, vaan näki sen mahdollisuutena köyhyyden vähentämiseksi maailmasta.

Halonen jatkaa kunnialla edeltäjiensä linjaa.
4218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kiinnitti myös huomiota presidentin toive
ääriliikkeiden torjumiseksi suomen
politiikasta. Se on myöskin kansan enemmistön
tahto ja annamme sille tukemme.

Äänestä

Vaikka presidentti ei pysty vaikuttamaan valtakuntamme sisäpoliittisiin asioihin, niin hän kuitenkin kannattaa puheissaan tasa-arvon ja oikeudenmukaisuuden puolesta tehtävää politiikkaa.

Äänestä
  • Olen kuunnellut Tasavallan Presidentin uudenvuodenpuheet Paasikivestä Koivistoon. Paasikiven puheista en juuri sisältöä muista, mutta se oli äänestä ja esitystavasta päätellen tanakkaa tekstiä. Kekkonen puhui asioista niiden oikeilla nimillä eikä välttämättä miellyttänyt kaikkia. Koivistokin lähes OK. Nyt viimeisten 12 vuoden aikana en ole huomannut sellaista sanomaa puheissa jotka olisivat lähellä minun arvomaailmaani, enkä ole vaivautunut näitä kuuntelemaan.

    Äänestä

  • UPDATE_7735331 kirjoitti:

    Olen kuunnellut Tasavallan Presidentin uudenvuodenpuheet Paasikivestä Koivistoon. Paasikiven puheista en juuri sisältöä muista, mutta se oli äänestä ja esitystavasta päätellen tanakkaa tekstiä. Kekkonen puhui asioista niiden oikeilla nimillä eikä välttämättä miellyttänyt kaikkia. Koivistokin lähes OK. Nyt viimeisten 12 vuoden aikana en ole huomannut sellaista sanomaa puheissa jotka olisivat lähellä minun arvomaailmaani, enkä ole vaivautunut näitä kuuntelemaan.

    turhaan kuuntelemaan, kun helpommallakin pääsee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meillä on hyvä presidenti kirjoitti:

Halosen puheesta kuvastui se tosiasia, että Suomen asema on vakaampi kuin koskaan.

Hän korosti kansanvaltaa, demokratiaa ja oikeusvaltiota.

Presidentti muistutti, että kaikkien kanssaihmistemme kunnioittaminen tekee maailmasta reilumman ja oikeudenmukaisemman.

Hän ei peloitellut globalisaatiolla, vaan näki sen mahdollisuutena köyhyyden vähentämiseksi maailmasta.

Halonen jatkaa kunnialla edeltäjiensä linjaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu