Neuvokaas (2näytön käytöstä)

Momento.fi

Käytössä on yksi Acer:n 19" LCD näyttö, ja olen harkinnut toisen samanlaisen hankkimista. Eli mun täytyisi ilmeisesti ensiksi selvittää, tukeeko minun näytönohjain kahta näyttöä? Ensimmäiseksi haluaisin neuvoja, miten tämä tapahtuu, että saan selville tukeeko kahta näyttöä?

Toiseksi, kysyisin että miten nämä kaksi näyttöä sitten toimiisi yhtä aikaisessa käytössä? Siirtyykö hiiri esim. näytön 1 oikeasta reunasta sitten näyttöön 2 vai mitenkä? Onnistuuko kahdella näytöllä ottamaan käyttöön jotenkin ns. "Koko näytöt" Eli esim. elokuvaa katsoessa käyttämään molempia näyttöjä siten, että kuva näkyy molemmista "jaettuna", ettei molemmissa pyöri sama? Vaikeasti selitetty mutta toivottavasti joku tajuaa.

Sitten se, että toimiiko kaksi näyttöä sillälailla, että esim. näyttö 1 on windowsin työpöydällä, esim. Mirc auki Winamp ? Ja näytössä kaksi on menossa elokuva/peli ?

Olisi kiva saada näihin neuvoja kun ei kauheasti ole kokemusta, mutta tarttisi kahta näyttöä juuri tälläisiin tarkoituksiin.

-Momento

4

352

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näytönohjaimessa on kaksi lähtöä niin kaikki mainitsemasi onnistuu.se on sitten enemmän säätö kysymuys miten nuo kaksi näyttöä haluaa saada toimimaan.näytöt voivat toimia identtisinä tai erikseen,makuasia.näytönohjaimen control panel vai mikä se nyt suomeksi onkaan asetuksista löytyy sitten nuo "hienosäädöt"

    • make1972

      katso onko näytön ohjaimessa toista lähtöä,todennäköisesti siellä on ainaskin s-video lähtö millä saat yhdistettyä TV;n siihen.kysymys2,se riippuu minkä valitset jos valitset kloonin niin sama näkyy molemmissa,mutta sitäkin muuttaa säädöissä,itsellä esim.voi katsoa TV:stä leffaa ja näytöllä tehä mitä haluu ei häiritse leffaa.itsellä näytön ohjain nvidia ge force 6600 gt

      • momento.fi

        Niin näyttäis olevan itselläkin kyseinen n-ohjain. Suoraan näytönohjaimesta en löytänyt kun yhden lähdön mutta koitan selvittää!


    • Make1972

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe