Kiinnostaisi tietää.

Olenko oikeassa kuvitellessani vihreiden kannattavan maantieliikenteen verotuksessa, käyttöön perustuvaa verotusta? Koskien niin yksityis- kuin muutakin liikennettä. Jos olen, niin kannattavatko he polttoaineessa kerättävää veroa vai ajettujen kilometrien määrän mukaista verotusta?
5329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kunhan ei itselle tule veroa, nyt vero% 15, kätten jäävästä kuukaudessa 13000€. Nämä sitten lupailee muillekkin prusrahaa könttä kuukausi summana. Eivät vain osaa huomata kuka maksaa. Tai maksajan osassa.

Äänestä
  • Lauseesta "polttoaineen päästöjen mukaan" luulisi vihreiden kannattavan maantieliikenteen verottamista polttoaineverolla, mutta kun aloin lukea vihreiden "liikennestragediaa" annetusta linkistä huomasin että ei siinä ollut mitään tolkkua. Kommunistista utopiaa alusta loppuun. Mieleen jäi ertyisesti viidessä kohdassa esiintullut vaatimus polkupyörän ilmaisesta kuljetuksesta junassa. Lause jossa kerrottiin yksityisautoilua avustettavan monilla erilaisilla tavoilla, muistutti valheelisuudessaan neukkujen "totuuksia". Lapsikin tietää että yksityis autoilusta kerätyillä veroilla Suomi suurelta osalta toimii. Naapurimaassa liikkuminen oli järjestetty melkolailla samoin kun vihreät aikovat sen täällä järjestää jos valtaa saavat. Luoja meitä siitä armahtakoon. Onhan se jo naapuriakin armahtanut. Muuten siitä epäselvästä vero-osuudesta saattoi tulkita että niitä liikennevälineitä joissa "rimpsukassiporukka ja elämäntapaintiaanit" matkaa kesäleireilleen, tuetaan voimakkaasti ja normaalikansaa kannustetaan luopumaan tykkäämistään liikkumismuodoista veron kiristyksillä.

    Äänestä

  • Liikenteessä liikkuva kirjoitti:

    Lauseesta "polttoaineen päästöjen mukaan" luulisi vihreiden kannattavan maantieliikenteen verottamista polttoaineverolla, mutta kun aloin lukea vihreiden "liikennestragediaa" annetusta linkistä huomasin että ei siinä ollut mitään tolkkua. Kommunistista utopiaa alusta loppuun. Mieleen jäi ertyisesti viidessä kohdassa esiintullut vaatimus polkupyörän ilmaisesta kuljetuksesta junassa. Lause jossa kerrottiin yksityisautoilua avustettavan monilla erilaisilla tavoilla, muistutti valheelisuudessaan neukkujen "totuuksia". Lapsikin tietää että yksityis autoilusta kerätyillä veroilla Suomi suurelta osalta toimii. Naapurimaassa liikkuminen oli järjestetty melkolailla samoin kun vihreät aikovat sen täällä järjestää jos valtaa saavat. Luoja meitä siitä armahtakoon. Onhan se jo naapuriakin armahtanut. Muuten siitä epäselvästä vero-osuudesta saattoi tulkita että niitä liikennevälineitä joissa "rimpsukassiporukka ja elämäntapaintiaanit" matkaa kesäleireilleen, tuetaan voimakkaasti ja normaalikansaa kannustetaan luopumaan tykkäämistään liikkumismuodoista veron kiristyksillä.

    Kevyen ja joukkoliikenteen suosimisen ei pitäisi tulla yllätyksenä kenellekään, kun kyse on vihreistä.

    Luku 5 "Kohti kestävämpää autoilua" antaa vastauksen autoilun osalta.

    Äänestä

  • 1Pasifisti kirjoitti:

    Kevyen ja joukkoliikenteen suosimisen ei pitäisi tulla yllätyksenä kenellekään, kun kyse on vihreistä.

    Luku 5 "Kohti kestävämpää autoilua" antaa vastauksen autoilun osalta.

    Eihän se tullukkaan yllätyksenä, mutta että se on aivan samanlaista kun neukuilla ja muillakin kommareilla. Suoraa kopioitu sieltä. Hyvänen aika! Eihän tuollaiseen totalitaariseen systeemiin enää kukaan suostu, paitsi ne joita vihreät pystyy sunuttamaan pelottelu taktiikallaan. Ja nekin katuu huomattuaan ansan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liikenteessä liikkuva. kirjoitti:

Olenko oikeassa kuvitellessani vihreiden kannattavan maantieliikenteen verotuksessa, käyttöön perustuvaa verotusta? Koskien niin yksityis- kuin muutakin liikennettä. Jos olen, niin kannattavatko he polttoaineessa kerättävää veroa vai ajettujen kilometrien määrän mukaista verotusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu