Naisella vain yksi mies, miksi?

tiedonhaluinen lukija

Pyytäisin ainoastaan asiallisia vastauksia, pilailijat säästäkööt näppejään ja jättäkööt vastaamatta.

Koraanin mukaan miehellä saa olla neljäkin vaimoa, jos pystyy kohtelemaan heitä tasavertaisesti. Minua kiinnostaisi tietää, miksi naisella ei saa olla neljää miestä, jos pystyy kohtelemaan heitä tasavertaisesti? Onko syy se, että mies on perheen elättäjä vai mikä? Olisi mielenkiintoista tietää. Kiitos!

7

778

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laurina

      Siinä tapauksessa, jos naisella olisi monta aviomiestä, mistä hän tietäisi, kuka on hänen lastensa isä.
      Ja olit aivan oikeassa siinä että se että mies elättää vaimonsa ja on perheen pää,liittyy asiaan.
      Mitään uskonnollista selitystä tai varmempaa vastausta en kysymykseesi osaa antaa, mutta toivottavasti joku toinen osaa.

      • Laurina: "Siinä tapauksessa, jos naisella olisi monta aviomiestä, mistä hän tietäisi, kuka on hänen lastensa isä."

        Muhammedin ajan alkeellisissa oloissa saattoi noin olla.

        Nykyään voi olla rikkaita islam-uskontoa harjoittavia naisia, joilla on mahdollisuus ja varoja tehdä dna-testit ja katsoa 'kukas haaremini miehistä tämän vauveliini isä on, Muhammed vai Ahmud vai Osama ... '

        Eli nyt jos islam-uskonto haluaa hyväksyä monivaimoisuuden ja toisaalta olla tasa-arvoinen, heidän tulee ainakin tuollaisissa tapauksissa hyväksyä islam-uskontoa harjoittavalle (rikkalle) naiselle monimiehisyys!


    • tzinni

      ..Näytä minulle nainen joka pystyy elättämään/ennenmuinoin/nykyään pari miestä ja lapsia tekee jossain välissä!

      Saattaisi olla ihan ok homma jos saisin jäädä kämpille..

    • sakina

      Jotkut tutkijat ja muslimit sanovat, että ennen puolisoiden määrän rajoittamista miehellä sai olla rajoittamaton määrä vaimoja. Näin naisen asema olisi parantunut. Tämä väite kuulostaa uskottavalta, mutta toiset ovat sitä mieltä, ettei esi-islamilainen aika mitään haaremien aikaa ollut.

      Elatus on sitten se yksi asia. Naisen voi olla aika vaikeaa raskaana ja imettävänä elättää neljää laiskaa äijää kotonaan.

      Yksi aikanaan merkittävä syy moniavioisuudelle olivat sodat. Eräässä Profeetan aikaisessa sodassa jäi pienessä yhteisössä yli 70 vaimoa leskeksi. Aika paljon se, kun muslimeita oli parisen sataa. Aikanaan ei ollut minkäänlaista Kelaa vastavaa järjestelmää. Jos leskellä ei ollut vanhempia tai sisaruksia tai omia lapsia häntä elättämässä, hänestä tuli kerjäläinen. Niinpä naimisiinmeno takasi katon pään päälle ja ruokaa pöytään.

      Avioliittoja käytettiin myös vahvistamaan heimojen ja sukujen välisiä siteitä ja sopimuksia. Näin saatettiin estää monia erimielisyyksiä ja yhteenottoja, kun oltiin sukua avioliittojen kautta. Myös Profeetta solmi useita tällaisia avioliittoja, jotka paransivat muslimien oloja ja vahvistivat sopimuksia.

      Yllä olevasta voi huomata, että mistään rakkausavioliitoista ei ollut kyse. Kuitenkin Koraanissakin kehoitetaan keskinäiseen kunnioitukseen ja hellyteen, jota avioliitto kestäisi. Nykyisin suurin osa muslimeista on valmis luopumaan kokonaan moniavioisuudesta. Itsekin hyväksyn sen osana islamia, aikansa tapoja ja säädöksiä, mutten osana omaa elämääni.

    • Hoozaan

      Hei!
      Koska nainen tulee raskaaksi.
      kun lapsi syntyy hänellä on oikeutta tietää kuka on kuka on hänen isä! se on yksi syy!

      Koska Mohammadin aikana miehet kävivät sodassa ja he kuolivat pyhässä sodassa! ja heidän vaimoja pitäisi hoitaa joku ja se voi olla toinen syy!


      Ja on paljon muita syitäkin jos haluat tiedä enemmän niin pyydä niin kerron sinulle!
      :)

      • kiireinen ihminen

        moi..hey muuten ootko itse muslimi ?????


      • hoozaan
        kiireinen ihminen kirjoitti:

        moi..hey muuten ootko itse muslimi ?????

        hei!
        onks sillä väliä? :) :D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      351
      2832
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2274
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1832
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1587
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1119
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      273
      954
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      806
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      747
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      46
      628
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      581
    Aihe