Keskenmeno-saldo

Mulla on keskenmeno-saldo tällä hetkellä neljä. Viimesin nyt just ennen joulua lapsettomuus hoitojen jälkeen.
Mikä on saldo teillä? Kuinka kauan kannattaa jatkaa? Onko toivoa tälläisellä keskenmeno-veteraanilla?
81039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla takana 4 keskenmenoa tai oikeammin 3 1 kohdunulkoinen.

Minä ainakin jaksan. Hoitoihin ehdittiin jo mennä mutta mitään ei olla virallisesti vielä tehty koska tuo viimeisin osui juuri kaiken keskelle.

No, en voi sanoa että "hyvin" jaksan mutta ikää on 28v ja uskoa parempaan huomiseen vielä jäljellä. Rankkaahan tämä on (varsinkin kun ei ole ennestään lapsia) mutta eiköhän aika näytä mikäli mitta täyttyy tämän yrittämisen suhteen.

Ymmärrän että mietit paljonko näitä vielä jaksaa. Edellisestä minulla on kulunut nyt 3kk. Minä aloitin syksyllä vastapainona säännöllisen liikunnan, jota käyn harrastamassa 3 krt viikossa ja tämän lisäksi ulkoilen muutaman kerran viikossa. Jos ei vauvaa kuulu, niin ainakin minulla on jotain muuta mukavaa ja itselleni hyödyllistä vastapainona kaikelle kurjalle. Ja liikunnan parissa tulee myös hyvin paineet purettua.

Tsemppiä!!

Äänestä
  • Onko teille tehty mitä tutkimuksia? ja mitä on nuo mainitsemasi hoidot? Itselläni kaksi keskeytynyttä km:a takana. Nyt olen kolmatta kertaa raskaana (ihan alussa vielä) ja koetan jo valmistautua taas pettymykseen. Kolmannen km:n jälkeen aloitetaan kuulemma tarkemmat tutkimukset (hyytymistekijä on jo testattu) siksi kiinnostaisi mitä ne ovat. Onko teillä koskaan selvinnyt syy keskenmenolle?

    Äänestä

  • km x 2 kirjoitti:

    Onko teille tehty mitä tutkimuksia? ja mitä on nuo mainitsemasi hoidot? Itselläni kaksi keskeytynyttä km:a takana. Nyt olen kolmatta kertaa raskaana (ihan alussa vielä) ja koetan jo valmistautua taas pettymykseen. Kolmannen km:n jälkeen aloitetaan kuulemma tarkemmat tutkimukset (hyytymistekijä on jo testattu) siksi kiinnostaisi mitä ne ovat. Onko teillä koskaan selvinnyt syy keskenmenolle?

    Vuosi sitten sain kolmannen keskenmenoni jolloin pääsin kunnalliselle puolelle jonoon ja jo maaliskuussa lääkäriin selvittämään keskenmenojen syitä. Tehtiin kierronkartoitus eli seurattiin kierron eri vaiheita, kuten munasolun kehittymistä, puhkeamista sekä mitattiin hormoniarvoja jne. No, tämä tehtiin kyllä hyvin epätäydellisesti sillä nyttemmin (lokakuussa) naistenklinikalla paperit tutkittiin mitä kotipaikkakunnallani oli tehty, niin tämä kierronkartoitus ei ollut kovin hyvä. Siis ei oltu otettu kaikkia tarpeellisia arvoja, kokeita jne. Eli tämä tullaan ottamaan uusiksi tässä kevään aikana.

    Minulla on toistaiseksi ollut kaikki ok, missään arvoissa ei siis mitään hälyttävää. Samoin kohtu on rakenteltaan siisti ja normaali. Munasolu kypsyy kuten pitää jne. Olen tässä parin viikon sisällä menossa antamaan verinäytteen kromosomitutkimusta varten (miehelle tehty jo ja se oli normaali) sekä tutkitaan veren hyytymistekijät. Saa nähdä mitä niistä sitten selviää. Seuraava aika lääkäriin tuloksien raportointia varten vasta helmikuun lopulla.

    Eli paljoa en vielä tiedä muuta kuin sen että vuoden verran minun on toitotettu olevan "normaali" ja tällä hetkellä voidaan vaan sanoa ettei syitä keskenmenoille ole löytynyt. Selittämättömiä siis...

    Katsotaan mitä kevät tuo tullessaan. Tietäisi vaan uskaltaako uutta raskautta yrittää ja milloin..!!

    Äänestä

hei!
Onko nämä kaikki raskaudet alkaneet hoidoilla vai luomuna?Mitä hoitoja olet käynyt läpi?
Itselläni neljä vuotta yritystä takana ja nyt lapsettomuus hoidoissa ja ekassa menopur kuurissa tärppäs myös mutta meni kesken.
Jos luomuna oot raskaaks tullu niin mielestäni sinulla ihan hyvät mahdollisuudet vielä kunhan vain jaksateteenpäin...

Äänestä
  • Kaikki keskenmeno raskaudet ovat hoitojen tulosta. Kaksi ekaa clomifem-lääkehoidolla, yksi inseminaatiolla ja viimesin ivf;llä eli koeputkihedelmöityksellä.
    Nuorempana minulla oli yksi onnistunut luomuraskaus.

    Äänestä

Saldona 2 keskenmenoa lapsettomuushoitojen jälkeen mutta vielä aion yrittää vaikka jo nyt otaa koville. Jollain palstalla joku kertoi, olisiko se miehensä äidistä, jolla 13 keskenmenoa ja sitten syntyi terve lapsi! Ja jossain naistenlehdessä oli juttu, oliko se Laila Hietamiehen (?) tyttärestä jolla tyyliin 9 keskenmenoa ennen kuin sai lapsen! Haluan uskoa näihin juttuihin ja siihen että meillä on vielä toivoa vauvasta. Vaikka ei kai niitä suruja loputtomasti jaksa, kaikilla on oma yksilöllinen sietokykynsä. Mutta toivon sinulle kaikkea hyvää tervettä vauvaa!

Äänestä
  • Toivon tosiaan että homma onnistuisi ja varsinkin että tulisi terve lapsi.Ensimmäinen keskenmeno oli n. viikolla 18 johtuen downin syndroomasta. Oli hirveä kriisi saada tietää odottavansa vammaista lasta. Sitä on kuvitellu et tollasta tapahtuu vaan joillekkin muille ihmisille.Ultrassa kaikki oli hyvin ja kätilö oikeen hehkutteli ettei varmaan mitään poikkeavaa löydy istukkanäytteestä, koska kaikki näyttää niin hyvältä. Mikään ei sitten ollutkaan hyvin.Ja sikiö kuoli aika pian näytteen jälkeen, mutta pysyi silti mahassa tulematta pois.Jouduin sitten synnyttämäänn kuolleen sikiön keinotekoisesti.
    Todella raskaita on noi pitkälle menneet keskenmenot. On 100 % helpompaa kestää melkein heti tapahtuvat keskenmenot, joita nää mun kaksi viimeistä keskenmenoa on ollut. Et olen kyllä sitä mieltä et jos menee kesken, niin menköön heti alussa.

    Äänestä

Minulla on takana keskenmenoja viisi , joista yx oli kaksosraskaus.vaan kun on myös pieniä ihmisiä saanut valmiiksi asti sydämensä alla kantaa niin positiivinen on elämäni asenne.Kahden vuoden aikana sain neljä km peräkkäin ja viikot olivat 8-14..olin aika lujilla henkisesti vaan kun selvisin niistä niin olen ajatellut olevani tosi vahva .yhden synnytin oikein ja muut selvisin kaavinnalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zappa-kissa kirjoitti:

Mulla on keskenmeno-saldo tällä hetkellä neljä. Viimesin nyt just ennen joulua lapsettomuus hoitojen jälkeen.
Mikä on saldo teillä? Kuinka kauan kannattaa jatkaa? Onko toivoa tälläisellä keskenmeno-veteraanilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu