Elikkäs olen 26 vuotias kolmen lapsen äiti...todellakin,kääk teinkö kaikki kolme lastani neljässä vuodessa huh huh.Olen antanut kaikkeni näille lapsille.Olen siis ollut viisi vuotta koti äitinä,Mitään en kadu.Koti äidin Homma jatkuu kunnes nuorinmainen on 2 tai ehkä 3...mutta kuka on tuo haamu joka katsoo mua peilistä APUAAAAAH!!!!yäk...mieheni sanoi rakas et sinä ole rupsahtanut olet vain lihava,mitäh minäkö!Todellisuudessa tiedän olevani lihava mutta en ole ottannut asiasta ressiä ja minulla on lupa olla lihava nauraa.Olen tehnyt mieheni elämän helpoksi hän on hyvin mustasukkasta sorttia miten hän saa nukuttua jos minä tästä kovin laihdun nauraa.
Minä nautin musiikista,rytmistä ja vauhdista.
Siitä tämä kenkä puristaa...olessani vapaa ja varattukkin niin olen käynyt kuppiloissa purkamassa energiaa tanssimalla.Tykkään ulkoilla rivakasti mutta suoraan sanottuna se ei onnistu kolmen lapsen ja kahden koiran kanssa pääkaupunki seudulla meno on kamalaa työnnät vaunuja joissa yksi makaa,toinen seisoo ja kolmas roikkuu itse pompit kahden energisen koiran narun päässä näky on huvittava taatusti unohtumaton.Tunne on kuin olisin vankina äidin rooliin,enkö saa repästyä itseäni vapaaksi edes sitä hetkee että saan hengittää ja antaa palaa.(mulle tulee helposti huono omatunto jos lapset jää kotiin)
Minä aatteli uuden vuoden kunniaksi repästä pölyn itsestäni ja noh saapa tuo ukkokin tekemistä kun vahtaa menemisiäni.
Minä nautin musiikista,rytmistä ja vauhdista.
Siitä tämä kenkä puristaa...olessani vapaa ja varattukkin niin olen käynyt kuppiloissa purkamassa energiaa tanssimalla.Tykkään ulkoilla rivakasti mutta suoraan sanottuna se ei onnistu kolmen lapsen ja kahden koiran kanssa pääkaupunki seudulla meno on kamalaa työnnät vaunuja joissa yksi makaa,toinen seisoo ja kolmas roikkuu itse pompit kahden energisen koiran narun päässä näky on huvittava taatusti unohtumaton.Tunne on kuin olisin vankina äidin rooliin,enkö saa repästyä itseäni vapaaksi edes sitä hetkee että saan hengittää ja antaa palaa.(mulle tulee helposti huono omatunto jos lapset jää kotiin)
Minä aatteli uuden vuoden kunniaksi repästä pölyn itsestäni ja noh saapa tuo ukkokin tekemistä kun vahtaa menemisiäni.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kiva, että joku muu elää samanlaista elämää kuin minä.
Itse olen saanut "vain" kaksi lasta aikaiseksi kahdessa vuodessa. Onneksi on kaksi suurta koiraa lasten jatkeena, jotta liikkuminen ei olisi turhan helppoa. Meillä kyllä molemmat tuplarattaissa, mutta koirat sitten sinkoilevat ees taas ympäri vaunuja ja pelottelevat jokaista vastaantulijaa.
Lapset todellakin jättivät "muutamia" ylimääräisiä kiloja, jotka eivät tunnu katoavan millään. Toisaalta, taidan vaan olla laiska kun tänäänkin on tullut istuttua kotona koko päivä eikä edes kotitöitä ole tullut tehtyä.
Joskus olisi kiva puuhata "ikäisteni juttuja" (27), mutta omahan oli valintani, kun lapsia tein. Nyt sitten vankiloidaan äitinä varmasti loppuelämä!
Kiva, että olet olemassa! Jatketaan samaa rataa.
että on eläimiä, mutta kyllä täyttyy ihmetellä että MIKSI sulla on koiria jos tuntuu tolta, voithan sit hankkia koiran tai kissan kun eka lapsi haluaa ja voi itse huolehtia? en tajuu...
on kohtuutonta nykyään olettaa että nainen on yksin kotona lasten kanssa viisi vuotta!!!!!(niin ihanaa äitiys kuin onkin) sen takia ehdota miehellesi että jää isyys lomalle (edes muutamaksi kuukaudeksi) ja mene itse töihin ihan mihin vaan.
aloitin itse tänään työt 2 ja puolen vuoden paussin jälkeen, koko viikonlopun itkeä tihrustin eroahdistusta lapsesta (huomenna otan monta valokuvaa mukaan!) mutta se työnteko oli ihanaa! se tuntui niin kevyeltä ja helpolta (ja mulla on vaativa työ kaiken lisäksi) siis lastenhoidon jälkeen! suosittelen! jos vaikka vaan muutamaksi kuukaudeksi!
kummasti rauhoittaa!
Minulla on koiria koska rakastan niitä kuin lapsiani.Ihanaa kun ne antavat minulle syyn lenkkeillä useita kertoja päivässä.Ihanaa kun minulla on marjastus,sienestys ja vaellus kavereita.Koirat juoksevat vapaina aina kun mahdollista.
Ikäväkseni joudumme asumaan täällä eteläisessä suomessa mieheni työn takia mutta matkustamme noin kerra kk tai kerran 2 kk pohjoseen löysäämään,huokasemaan ja nauttimaan luonnon rauhasta.
Minä haluan olla super hyvä äiti ja tiedänkin olevani semmoinen.On hiton lyhyt aika loppujen lopuksi tuo viisi vuotta minun elämästäni antaa lapsille sen ajan voi käyttää huonomminkin,kuten roikkua jossain koulussa,virua työttömänä tai olla huonossa työpaikassa.
Niin ja viisi vuotta kolmen lapsen kanssa...mutta teeppä lapset pitemmällä välillä sulla menee huomattavasti enemmän vuosia kotona.
jokainen tekee niinkuin parhaakseen näkee.
Minulle lapset ovat tärkeitä nauraa mutta minähän olenkin muumi mamma.
Vahva usko minulla on että sitten kun olen työ elämässä nämä kotona viettämäni vuodet lasten kanssa kantavat hedelmää.
Jokaisella meistä on huonoja päiviä jolloin tekisi mieli heittää hanskat nurkkaan olet sitten töissä tai kotona.
Pienet tahmaiset kädet tarttuu sun käteen,kipuaa syliin ja pieni pyyntö anna äiti pusu.Kyllä se saa ainakin minun sydämmeni sulamaan antaa mennä.
valitat täällä kun kaikki kerta on hyvin ja on ihanaa?
Eikö tämä ole keskustelupalsta???
Etkö osaa lukea rivien välistä tihkuvaa ironiaa vai oletko niitä äitejä, jotka eivät kestä sitä, että joku uskaltaa kertoa mitä oikeasti miettii?
Mene sinne hiekkalaatikolle pätemään ja älä sinäkään ikinä valita!
kirjotin siis ja ihmetteliin niitä koiria. itselläni ei oo koiria (on ollut kissoja, enkä vois sanoa että rakastaisin niitä yhtä paljon kuin lastani, mutt olis varmaan koira jos asuisin maalla.
mulle äitiys on ollut tosi ristiriitaista, johtuen myös erosta jne)mutta minää myös pidän itseäni hyvanä äitinä jarakastan lastani niin että sydän tuntuu halkeevan. en kuitenkaan ole muumimammatyyppiä...nyt olen ollut 2 päivää töissä 2 ja puolen vuoden paussin jälkeen, ja täytyy sanoa että viikko tuntuu pitkältä, kun illalla saa olla pikkusen kanssa vaan pari tuntia.
toisaalta se todella tuntuuu laatuajalta, eikä hihat pala , on vaan hellä ja ymmärtävä, musta tuntuu että mulle sopisi 4 päivän työviikko, mutta mitenkäs se ykisnhuoltaja sitä voi edes harkita...
sienimetsään jos sulla on koko ajan pari taaperoa kierroksessa? vinkkejä?