puulattian päälle laminaatti, mitä väliin?

vanamo26

lattia pitäisi uusia, tällä hetkellä osa muovimattoa, ja osa huonoa parkettia. Muovimaton alla näkyy olevan 2,5 cm vaneria, ja parketin alla 1 cm vaneri, sen alla tiedämme olevan vanhan puulattian. Nyt tässä mietimmekin, mikä olisi nyt järkevintä, kun haluaisimme vaihtaa tilalle laminaatin. Eli otammeko kaiken ensin pois, ja sitten puulattian päälle laminaatti? mitä siihen väliin suosittelette?
vai pitäiskö muovimaton alla oleva paksu vaneri vaihtaa myös ohueen, ja siihen päälle laminaatti?
tosin sen puulattian kunnostaminenkin kiinnostaisi, ei tosin vielä ole tietoa, missä kunnossa lattia on..

4

2633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lattiamies

      vanha puulattia kannattaisi yrittää kunnostaa!vanha lankkulattia on todella hyvännäköinen kun sen hioo ja lakkaa!se on myös edullisempi kuin laminaatti pidemmän päälle!(sen pystyy hiomaan useamman kerran,kun laminaatti menee huonoksi se on pakko vaihtaa uuteen)

      • mieltä !

        Puulattian kunnostamiseen kannattaa nähdä vaivaa. Nää laminaatit (valokuvalattiat)on nykypäivän kertakäyttöhapatuksia.
        Lankkulattiaankin saa väriä, jos sitä kaipailet, esim vahoilla.


      • Naminaatti
        mieltä ! kirjoitti:

        Puulattian kunnostamiseen kannattaa nähdä vaivaa. Nää laminaatit (valokuvalattiat)on nykypäivän kertakäyttöhapatuksia.
        Lankkulattiaankin saa väriä, jos sitä kaipailet, esim vahoilla.

        Joo Laminaatti on sama kun laittaisi mersunsa nahkapenkkien päälle halpahallista hankitut penkinpäälliset.


    • sekä että

      Joo kyllähän se lauta lattia on hieno jos se on siinä kunnossa että maksaa vaivan! itse hioimme ja lakkasimme keittiön lattian. Homma oli aika hikinen koska lattiassa oli lukuisia kerroksia maalia. Muissa huoneissa päädyimme laminaattiin lattioiden huonon kunnon ja laiskuuden takia! me kiristimme ruuveilla narisevat kohdat ja laitoimme solumuovin alle ja laminaatit "ristiin" lautalattian suunnan kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1263
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      699
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      676
    Aihe