Jos on Luutnantti, asuuko nämä armeijassa..? onko millai vapaata? Työ-ajat millaiset?
Kysmys
7
1661
Vastaukset
- vastus...
Asuu. Vähän vapaata. Seittemästä neljään.
Muut ei asu ku luutnantti. - Tosi taistelija
Luutnantti asuu armeijassa. Etkö ole huomannu vessojen takana pientä koppia, siellä asuu luutnantti tai sitten siivouskomerossa. Luutnantti on aina "töissä" eli varsinaista vapaata ei ole. Luutnantti ei saa poistua varuskunta-alueelta. Yliluutnantti saapoistua viikonloppuisin kerran kuussa ja kapteeni joka viikonloppu, paitsi lauantaina ja sunnuntaina.
- kiinnostunut vaa
Olen vain kuullut, että ovat aikas paljon poiss kotoa. Työ vie paljon myös vapaa-ajasta. Järkevämpiä vastauksia Kiitos!!!!
- totuus...
kiinnostunut vaa kirjoitti:
Olen vain kuullut, että ovat aikas paljon poiss kotoa. Työ vie paljon myös vapaa-ajasta. Järkevämpiä vastauksia Kiitos!!!!
...Luutnantit ovat paljon pois kotoa, koska viettävät aikaa upseerikerholla ryyppäämässä ja ryyppyiltojen jälkeisissä lääkärileikeissä, yleensä ihan poikien kesken.
- Kiinnostunut vaan
totuus... kirjoitti:
...Luutnantit ovat paljon pois kotoa, koska viettävät aikaa upseerikerholla ryyppäämässä ja ryyppyiltojen jälkeisissä lääkärileikeissä, yleensä ihan poikien kesken.
Olen vasta menossa armeijaan olen 16v mies. Ja kyselin vaan, että mitä kaikkea tulee vastaan tulevaisuudesa?
- loppppp
Kiinnostunut vaan kirjoitti:
Olen vasta menossa armeijaan olen 16v mies. Ja kyselin vaan, että mitä kaikkea tulee vastaan tulevaisuudesa?
no jos armeijaa tarkoitat, niin poikien välistä läheisyyttähän se on alusta loppuun
- taavi.
Kyllä se minun ymmärtääkseni on ihan vähän kuin normaalia työtä, että kotio tullaan. Paitsi jos on jotain leirejä.. Mutta siihen kannattaa kuitenkin varautua että se saattaa verottaa joskus omaa vapaa-aikaa..
Taitaa siis kiinnostaa upseerin ura? :) Tsemppiä vaan yrityksissä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2363546- 623208
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I762743Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk382591Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve862216Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä861940Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro271932Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.961737Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691083