Terkkari pelotteli laihuudestani ja sano että se voi aiheuttaa
- sydämen vajaatoimintaa
- karvojen kasvua selkään yms
- mielenterveyshäiriöitä
- pyörtyilyä
- hiusten lähtöä
- luiden haurastumista
Myönnän et ite tykkäisin joskus pyörtyä tunneilla, mut en noita muita juttuja. Kertokaa mulle faktoja pliis!
- sydämen vajaatoimintaa
- karvojen kasvua selkään yms
- mielenterveyshäiriöitä
- pyörtyilyä
- hiusten lähtöä
- luiden haurastumista
Myönnän et ite tykkäisin joskus pyörtyä tunneilla, mut en noita muita juttuja. Kertokaa mulle faktoja pliis!
Vastaukset 19
Vanhimmat
terkkari on huolissaan, ja kertoo siksi kaikki pahimmat seuraukset mitä erittäin rajusta alipainosta seuraa. Kaikki edellämainitut eivät tule kaikille.. voi olla myös terve alipainoinen, kaunis ja viehättävä.. riippuu miltä kannalta katsoo :)
mulla on ainakin ollu noi kaikki... ja vasta siinä vaiheessa sain itteni tajuaan et tää on hengellä leikkimistä. vaikka en pysty viäkään syömään niin et oisin normaalimitoissa, oon saanu pysähtyyn laihtumisen, koska noitten jälkee oliskin ollu vuorossa jo kuolema...
Sitten ei olekaan kyse anoreksiasta.
Olin itse teininä terve alipainoinen. Se on aika harvojen ominaisuus. Terveen alipainoisen tunnistaa siitä, että se santsaa lisää ruokaa koulussa ja syö muutenkin paljon, mutta ei silti liho, eli on sukugeeneissä perinyt ns. läpipaskon ominaisuudet. Monet mallit ja ballerinat ovat luonnostaan tällaisia.
Tällainen alipainoinen on luonnostaan tällainen. Se ei ole koskaan ollut laihdutuskuurilla eikä dieetillä eikä laskenut kaloreita. Sillä tulee kuukautiset säännöllisesti. Jos et ole luonnostaan tällainen, sinusta ei tule rankalla laihduttamisella kaunista ja tervettä alipainoista, vaan sairas ja ruma alipainoinen.
Näille terveille superhoikille on ominaista myös geeniperintönä saatu siro pitkäjalkainen luusto. Ja luustoa ei voi laihduttaa, eli sellaista ei saa muuten kuin perimällä. Malleilla on kaikilla tällainen syntymäperintönä saatu luusto. Anorektisia ne ei voi olla, koska ne on 175-180-cm, ja anorektikko ei tuohon pituuteen kasva.
anorektiseksi synnytään tai sitten ei. Haloo, ei ehkä ole ollut anoreksiaa murrosiän pituuskasvun ollessa suurinta, mutta ei se sulje pois sitä, että olisi anoreksia. Anoreksia on mieleterveydenhäiriö, ei mikään painoindeksiin tai luustoon liittyvä asia.
Osittain totta. Eli että joko olet anorektikko tai et - et voi hankkia sitä vain muotisyistä tai koska kaverillakin on. Toisaalta, vaikka jollakin olisi synnynnäinen riski joutua anorektikoksi, se ei ehkä koskaa puhkea, koska elämänolosuhteet ovat hyvät tai oma älli riittää taistelemaan taipumusta vastaan.
Tarkoitin vastaukseni selvennykseksi väitteeseen, että voi olla kaunis ja terve ja laiha. Vastaukseni on edelleen siis, että niin voikin, jos on syntynyt sellaiseksi ja pysyy laihana, vaikka syö aina aamupalan, kouluruuan ja illallisen, välipalat ja herkutteleekin välillä.
justjust.........siis kyllähän joillakin malleilla ON anoreksia! Ja sitäpaitsi, eikös suurin osa sairastu anoreksiaan juuri 15-17 vuoden iässä silloin kun siirrytään lukioon ja muutenkin tulee aikuisten velvollisuudet, ei haluta niitä ja halutaan vielä olla lapsia??? ihmissuhdeongelmat......silloinhan pituuskasvu on jo loppunut.
väärään kohtaan vai jäikö jokin vastauksessani epäselväksi?
mutta kuitenkin on malleja joilla on anoreksia.
Itse kasvoin vielä lukiossa pari senttiä, kuten monet pitkät hoikat tytöt.
Nuorimmat anorektisia oireita sairastavat tytöt ovat nykyään 10-11-vuotiaita.
Näilläkin palstoilla jatkuvasti kysellään tyyliin "olen 147 cm ja painan xx kg..." Hirveän lyhyttä porukkaa. Miksiköhän?
mun mielestä tuo 'terve alipainoisuus' teini-iässä on hyvinkin yleistä.. ?
Itsekin olin 165cm ja 43kg yhdeksännellä luokalla, ja söin aina paljon. :D
Aineenvaihdunta hidastuu, väsyy nopeemmin fyysisissä ponnistuksissa, ei jaksa keskittyä yksinkertasimpiinkaan asioihin, ihoon tulee juonteita, proteiinin puutteesta lihakset kuihtuu olemattomiin, hormonitoiminta vähenee / loppuu/ muuttuu epäsäännölliseks ym. =/
Karvaa alkaa kasvaa vähän sinne ja tänne, kun jatkuu vuosikymmenen, näyttää helposti 20 vuotta vanhemmalta mitä oikeasti on.
noi on ihan totta on ollu melkei kaikkia noita jo 98 vuodesta lähtien enkä voi varmaa koskaan ennää parantua!
oli sulle faktaa ihan joka sana!
Puuttuu vaan elimistön säästöliekille meno yms.
kamaluudet! Aika naurettavalta, sori vaan, kuulostaa, että "haluaisin pyörtyä tunnilla!" Ettet vain haluaisi huomoita??? Saa sitä muutenkin kuin "heittäytymällä" anorektikoksi...
Jos oot luonnosta laiha eli syöt etkä liho,
ei vaaraa ole saada listattuja lieveilmöitä,
mutta anorektikko saa seurakseen kaikki nuo terkkasin mainitsemat "ihanuudet" ja paljon vielä lisäksi ongelmia, asoita, jotka huomaa vasta vanhemmiten, kuten lapsettomuus ja sen sellaiset asiat.
Niin, siis voi joku olla luonnostaankin alipainoinen ja terve. Itse olin myös hiukan alipainoinen ennen kuin sairastuin anoreksiaan. Paino indeksini oli 17 ja kuukautiset pyöri normaalisti yms. Olen aina ollut hiukan alipainoinen.
En kuitenkaan usko, että kukaan nuori on luonnostaan painoindeksiä 15! Kuten esim. Mallikoulun (ensimmäinen tuotantokausi) voittaja Suvi. Häntähän epäillään vahvasti syömishäiriöstä. Niin usein kävi itseään aina punnitsemassakin.
Kyllä voi olla luonnostaankin niin laiha... Suvi ei välttämättä, mutta esim. Minä lihottanut nyt 5 vuotta ja painoindeksi 15,1 :s
- sydämen vajaatoimintaa
- karvojen kasvua selkään yms
- mielenterveyshäiriöitä
- pyörtyilyä
- hiusten lähtöä
- luiden haurastumista
itselläni anoreksia ja juuri nuo oireet löytyvät myös
plus ummetus