Ja jätetään turha valitus ja narina pois?? sitä on ollut ihan tarpeeks, varsinkin tällä palstalla.
Epäkohtiin tulee tietty vastaisuudessakin puuttua ja tuoda niitä julki mutta se turha narina ja negatiivinen vaikerointi alkaa riittää.
Varkaus kaipais nyt yhteen hiileen puhaltamista niin saataas vähän tuulta tähän meidän laivan purjeisiin. Jospa se laivakin siitä kääntyis vähän rivakammin. Nyt ois oiva hetki tähän kun on uus kapteenikin laivassa.
Epäkohtiin tulee tietty vastaisuudessakin puuttua ja tuoda niitä julki mutta se turha narina ja negatiivinen vaikerointi alkaa riittää.
Varkaus kaipais nyt yhteen hiileen puhaltamista niin saataas vähän tuulta tähän meidän laivan purjeisiin. Jospa se laivakin siitä kääntyis vähän rivakammin. Nyt ois oiva hetki tähän kun on uus kapteenikin laivassa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sanonpa vaan. Hyvä ihminen, ymmärrä se, että niin pitkään kun täällä jytää työväen hyvävelidemariheimokunta niin varkaus ruuttaa takapuolestaan itsensä päälle. Siinä sulle puhaltelemista p****kasaan.
Pahoittelen kirjoitustani, mutta sanoimpa melkein suoraan...
Just tätä minä tarkoitin! Täällä valitetaan ja nitistään että "voi, voi, ei voi/eikä kannata tehdä mitään kun demarit vaan jyrää" Niinhän ne jyrää kun kukaan muu ei tee mitään!! ei edes huonoo...
Minusta on aivan turha heittäytyä sen taakse että ei kannata mitään tehdä kun noi Demarit on vallankahvassa. Jos nyt ei tehdä muuta kuin nitistään joutavaa niin Demarit on ja pysyy vallankahvassa. Kansahan ne on sinne valinnut (valitettavasti) ja kansa voi ne sieltä myös pudottaa. Kunnallisvaalit ei vaan ole ihan vielä mutta eduskuntavaaleissa voi jo harjoitella äänestämään muuta kuin sitä tuttua SDP:ta.
ihan omasta puolestasi. Tavaappas vielä mitä edellinen kirjoitus piti sisällään ja vertaa vastineeseesi.
Tämä on just tätä Varkauteleista ajatuksentajuntaa. Jos ei ymmärretä, niin ymmärretään se jollakin tasolla, eli vähintäänkin väärin. Jonkin asteista tulkintaahan se sellainenkin on. Vaarallistako? ei suinkaan...tottumus asiahan tämä on. Kaikki voidaan ratkaista vaikkapa "sopupelillä".
Sinänsä sinulla on hauska kielikuva tuossa viestissä: "Puhalletaan yhteen hiileen, jotta saadaan tuulta purjeisiin"
Yhteen hiileen puhaltaminenhan tarkoittaa alunperin sitä, että saadaan kekäle hehkumaan ja tuli siitä roihuamaan. Toivottavasti tässä ei nyt käy niin, että tuli roihuaa niin, että tuulen sijasta purjeisiin tarttuukin tuli.
Toivottavasti uusi "kapteenimme" ei taas ole "täytenä kapteenina" eri tilaisuuksissa, kuten, jotkut korkeatkin luottamus- ja virkamiehet ovat joskus omien silminnäkijähavaintojeni perusteella olleet.
Olet oikeassa siinä, että turha valitus ja narina olisi syytä lopettaa. Vaikka tämä kuulostaakin fraasilta, niin muutos lähtee meistä jokaisesta itsestämme. Kun jokainen teemme pikkuhiljaa pieniä päätöksiä ja vaadimme "omilta" luottamushenkilöiltämmekin sellaisia positiivinen muutoskierre saadaan aikaiseksi.
Kokonaan toinen asia on se, että olemassa oleviin epäkohtiin ja virheisiin on meidän jokaisen uskallettava puuttua vaikka siinä yhteydessä saattaisikin "löytyä arkoja liikavarpaita tallottavaksi". Sitä en tiedä onko tämä nettikeskustelu se oikea tapa virheisiin tarttumiseen, mutta tämä ainakin on hyvä tapa saada edes jonkinlaista keskustelua aikaan ja kerätä (joskus jopa) asiallisiakin kannanottoja oman väittämän puolesta ja vastaan.
Kannustan omasta puolestani kaikkia tämän palstan lukijoita esittämään mielipiteitään ja tekmään hyvä keskustelun avauksia tänäkin vuonna. Hyviä keskusteluita - jopa väittelyitä - on ilo lukea ja mukava niihin on joskus osallistuakin!
käyrä
nakkisoppa
kanarianlintu
janhunen