Jyväskylässä kolmevuotiasta lasta ammuttiin raketilla. Vaatteet syttyivät tuleen, mutta isä sammutti ne, joten lapsi sai "ainoastaan" kämmenen kokoisen palovamman.
Keuruulla vanhusten palvelutalon katto ammuttiin tuleen. Kokkolassa saatiin syttymään vain yksi pahainen rivitalo.
Kotkassa posautettiin liekkeihin urheilutalo. Helsingissä Fleminginkadulla asunto, jossa asukkaat eivät olleet kotona. Varmasti nauroivat sydämensä pohjasta sitten kun kotiin tulivat.
Pälkäneellä sentään saatiin ammuttua tuleen grilliravintola joka paloi kokonaan. Vahingotkin riemastuttavat miljoona euroa.
Kangasalla meni heikommin. Saatiin poksautettua liekkeihin ainoastaan vaivainen kerrostalon autotalli. Joensuussa sentään päsäytetiin liekkeihin omakotitalo ja Dragsfjärdissä ala-asteen katto, mikä tietysti oli aivan erityisen riemastuttavaa.
Hämeenlinnan saldo jäi vaatimattomaksi. Liekkeihin pamautettiin vain rivitalon ullakko.
Ei mennyt häävisti Orivedelläkään. Siellä ammuttiin pommilla luistinrata pilalle, mikä ei tietystikään ole mitään kunnollista hauskanpitoa.
Tiedot on koottu hätäisesti, joten hauskoja tapauksia on sattunut varmasti vielä muuallakin.
Pienempiä paloja räiskäyteltiin vähän joka paikkakunnalla, mutta mitäpä niistä, kun ei kerran saatu kunnon naurujakaan.
Kohtalaisen hauska uudenvuoden yö kuitenkin oli. Pannaan ensi vuonna paremmaksi. Vai kuinka?
Kylläpä oli hauskaa!
6
631
Vastaukset 6
- päätellen
rakettien myynti yksitysille, TULISI KIELTÄÄ kokonaan. Paljonkohan näistäkin kertyy korjaus kuluja, JA ONNEKSI TUO PIENI LAPSI JÄI HENKIIN,mutta mitä koki sellaista jota ei unohda koskaan.
Katsotaan mitä saadaan tehtyä asioiden eteen rakettien suhteen, jotta saatais uhkakuvat pois jo ennalta ehkäisemällä, eihän näitä voi myydä joka tossun kuluttajalle.- Toimitaan
Olen samaa mielta siitä, että nyt on alettava toimimaan asian eteen. Vuosi vuodelta rakettien räiskintä näyttää menevän vain hullumpaan suuntaan. Ilmeisesti ne ovat nykyisin niin halpoja, että niitä ostetaan lapsille kassikaupalla. Omalla asuinseudullani (pieni kaupunki) räiskintä alkoi jo keskiviikkona ja päättyi kaksi päivää uudenvuoden jälkeen. Kukaan ei näitä kakaroita valvo. Ei sen paremmin vanhemmat kuin poliisikaan.
Itse olen ajatellut ottaa yhteyttä ympäristöministeriöön, ympäristokeskukseen, sisäasiainministeriöön, kansanedustajiin ja kaikkiin mahdollisiin instansseihin.
Varmasti kannattaa myös kirjoittaa aiheesta lehtien yleisönosastoihin.
- Havahtukaa
Onhan tuossa tosiaan vähän miettimisen aihetta.
- PAMAUTTAELIJA
Kaikki nuo johtuivat vain siitä,että jotkut päästä lahot typerykset eivät osaa yksinkertaisesti olla sähläämättä ilotulitteiden kanssa. Ostetaan satasella ilotulitteita, ja ammmutaan niitä mihin sattuu. Meilläpäin jotkut aloittivat ilotulitteiden posauttelemisen heti, kun niitä tuli myyntiin. Että jotkin ihmiset eivät tajua,että ilotulitteet eivät ole sähläystä varten. Mm. toissavuonna roomalaiset ja kissanpierut ainakin lopetettiin myynti. Eräiden typerien sähläreiden takia. Poliisi voisi olla tarkempi ja antaa vaikka kiellon ilotulitteiden väärinkäytöstä.
- PAMAUTTELIJA
Olen samaa mieltä teidän kanssa. Jotain on tehtävä...
- mitäs
PAMAUTTELIJA kirjoitti:
Olen samaa mieltä teidän kanssa. Jotain on tehtävä...
teette.
Siitä vaan kirjottelemaan adresseja...
Tuskin myyntiä lopetetaan muutaman täällä jeesustelijan takia..
Joka vuosi sattuu vahinkoja ja on aina sattunut.
Itse en osta kassillista raketteja vaan laatikollisen..
Niitä on kiva paukutella kun ilotulitus kestää melkein ½ tuntia.. Mahtava näky ja kansa hurraa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417