MItä

mieltä

Hard Racing Xtra antif.sininen
Tuote: 38-7507 Hinta: 34.90 Varasto: näytä
Kova (liukenematon matriisi) kuparipohjainen ja helppolevitteinen antifouling-maali moottori- ja purjeveneille. Sopii kaikille pinnoille, paitsi alumiinille. Käytetään vesilinjan alapuolella. Väri sininen.
90-luvun lasikuituveneeseen edellisestä maalista ei tietoa, mahtaakohan tarttua? ka onko muuten hyvä maali?

2

612

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitäisi tarttua mikäli pohjassa on alunperin nihkeän primerin päälle vedetty eliömaali. Jos vanha ei hilseile niin ohenna uutta maalia reippaasti niin pehmentää samalla vanhaa pintaa. Muutoinkin kannattaa ohentaa paljon enemmän kun ohjeessa sanotaan koska näin vanhakin aktivoituu ja menekki on paljon pienempi. Ei se kerroksen paksuus autuaaksi tee vaan toimiva pintakerros. Itse ohennan ainakin 50%, joitain merkkejä joutuu ohentamaan enemmänkin. Näin 9m veneen pohjaan menee n. 1 litra ja syksyllä pohja on puhdas. (veneilyä 22v, ja ohennetulla kerroksella ajettu 18v).

      • tarkukkaan

        Kyseessä on niin sanottu kova antifoulin. Kovan päälle voi vetää uutta kovaa, keskikovaa tai pehmeätä myrkkyä. Mutta pehmeän tai keskikovan päälle ei voi vetää kovaa myrkkyä. Siksipä suosittelen sulle esim. Blakes cruising maalia joka on ns. keskikova (puolipehmeä tms). Tätä voi hyvinkin suurella varmuudella vetästä vanhan pohjan päälle sillein että pysyy riittävästi. Maalin tarkoituskin on kauden mittaan kulua pois eli kalvon paksuus ei pitäisi juuri kovin (toki jonkin verran) pahasti vuosien mittaan kasvaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1529
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      348
      1294
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1090
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      335
      1039
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      62
      1021
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      924
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      831
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      197
      746
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      619
    Aihe