Historian tuntemus

Onko kokoomuslaisilla oikeasti historian tuntemus niin huonolla mallilla, kun tältä palstalta saa ymmärtää?
3314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on paljon kirjoittajia, jotka haluavat samaistua porvareihin ja kuitenkin yleissivistys ei yllä juuri mihinkään. Tuskin osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnan asioihin. Kuten en minäkään juuri, mutta hämmästelen joskus ihmisten tietämättömyyttä ja näkemysten suppeutta.
Kokoomus on harvoin saanut yli 20 % äänistä. Siis selvä vähemmistö kansasta, niin kuin kaikki muutkin puolueet.

Äänestä
  • Ensin puhut ilmeisesti tarkoituksella porvareista yleisesti ja sitten yksinomaan kokoomuksesta.

    Varmaan tiedät, että Suomessa on muitakin ns. porvaripuolueita kuin kokoomus.

    Muistinvirkistämiseksi voit käydä katsomassa myös Wikipediasta Porvaristo sanan kuvauksen kohdasta 'Nykymerkitys':

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Porvaristo

    Laskepas yhteen ns. porvaripuolueet ja sen jälkeen ns. vasemmistopuolueet, kerro sitten tulokset.

    Äänestä

omaa maisterin paperit

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Historia tutuksi kirjoitti:

Onko kokoomuslaisilla oikeasti historian tuntemus niin huonolla mallilla, kun tältä palstalta saa ymmärtää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu