Harmittaa, kun en löytänyt kirjoitusta, missä kumosin eriseuraisuus asian siten, että se ei olisi Raamatussa.
Kyllä se löytyy : Paavalin kirje korinttolaisille.
Ensimäinen kirje ja heti alussa :
10. Mutta minä neuvon teitä, rakkaat veljet, meidän Herran Jesuksen Kristuksen nimen kautta, että te kaikki yhdenkaltaisen puheen pitäisitte, ja ettei teidän seassanne eriseuroja olisi, vaan olkaat sovitetut yhdessä mielessä ja yhdessä neuvossa.
Joskus voi erehtyäkin ja olen pahoillani erehtyvyydestäni.
Toivon että se ei pahentanut ketään.
Kyllä se löytyy : Paavalin kirje korinttolaisille.
Ensimäinen kirje ja heti alussa :
10. Mutta minä neuvon teitä, rakkaat veljet, meidän Herran Jesuksen Kristuksen nimen kautta, että te kaikki yhdenkaltaisen puheen pitäisitte, ja ettei teidän seassanne eriseuroja olisi, vaan olkaat sovitetut yhdessä mielessä ja yhdessä neuvossa.
Joskus voi erehtyäkin ja olen pahoillani erehtyvyydestäni.
Toivon että se ei pahentanut ketään.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niin ymmärrettehän nyt kirjoitukseni raamatunkin valossa.
Itse en taas ymmärrä nyt yhtään mitään.
Taitaa olla vanhahäirikkö itse teossa ja toimessa. Itse et taas ymmärrä nyt yhtään mitään. Miksi kieroilet toisten nimimerkkien kanssa.
Matt. 12:24 Mutta kun fariseukset sen kuulivat, sanoivat he:
"Tämä ei aja riivaajia ulos kenenkään muun kuin Beelsebulin, riivaajain päämiehen, voimalla."
Matt. 12:25 Mutta hän tiesi heidän ajatuksensa ja sanoi heille:
"Jokainen valtakunta, joka riitautuu itsensä kanssa, joutuu autioksi, eikä mikään kaupunki tai talo, joka riitautuu itsensä kanssa, pysy pystyssä.
Matt. 12:26 Jos nyt saatana ajaa ulos saatanan, niin hän on riitautunut itsensä kanssa; kuinka siis hänen valtakuntansa pysyy pystyssä?
Matt. 12:27 Ja jos minä Beelsebulin voimalla ajan ulos riivaajia, kenenkä voimalla sitten teidän lapsenne ajavat niitä ulos?
- Niinpä he tulevat olemaan teidän tuomarinne.
Matt. 12:28 Mutta jos minä Jumalan Hengen voimalla ajan ulos riivaajia, ...
- niin on Jumalan valtakunta tullut teidän tykönne.
Matt. 12:29 Taikka kuinka voi kukaan tunkeutua väkevän taloon ja ryöstää hänen tavaroitansa, ellei hän ensin sido sitä väkevää?
Vasta sitten hän ryöstää tyhjäksi hänen talonsa.
Matt. 12:30
Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan;
ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.
Matt. 12:31 Sentähden minä sanon teille:
jokainen synti ja pilkka annetaan ihmisille anteeksi,
- mutta Hengen pilkkaamista ei anteeksi anneta.
Matt. 12:32 Ja jos joku sanoo sanan Ihmisen Poikaa vastaan, niin hänelle annetaan anteeksi;
- mutta jos joku sanoo jotakin Pyhää Henkeä vastaan, niin hänelle ei anteeksi anneta,
- ei tässä maailmassa eikä tulevassa.
Tiit.3:10. "Eriseuraista ihmistä pakene, kun häntä kerta taikka kahdesti neuvottu on,
11. Tietäen, että senkaltainen on käännetty pois ja syntiä tekee, niinkuin se, joka itsensä tuominnut on".
Kerrottu kaikki ainakin kahdelta puolelta ja kahteen kertaan . aloittajalle: Usko niin sinä pelastut ,siinä on kaiken alku . usko Jeesus JUMALAN pojaksi niin sinä pelastut , on uusitestamentti lyhykäisyydessä .
unohdion että
sinun syntisi on anteeksi annettu -33 pitkänäperjantaina ,maailman loppuun asti usko ,ja ole hyvässä turvassa .
Tässä epistolassa neuvoo P.Paavali Korinttolaisia :että he uskossa , ja siinä opissa kuin he häneltä kuulleet oli , yksimielisest pysyisivät,ja enimmäst ahkeroisivat,hyvin ja täydellisest oppimaan sen,kuin parhain tarvitaan pääkappale asias on , nimittäin:että kristus on meidän autuutemme ,johonka kaikkien ihmisten järki ja viisaus loukkaa ja pahentaa.Sillä niinkuin myös nyt meidän aikanamme,että pyhä Evankeliumion ilmi tullut,monta löydän,jotka ennen kuin he tämän hyvin ja täydellisesti oppineet ovat,tahtovat olla viisaat ja taitavat kaikkinaisista puhumaan ja tuomitsemaan,ja kuitenkin sangen vähän asiasta tietävät . Josta tulee,että he mones paikas eripuraisuutta , eriseuroja ja kaikkee pahaa kehoittavat ja saarnaavat ,., niin tapahtui myös korinttossa ,.,AGRIKOLAN RAAMATUSTA
Hallelujaa kiitos Jeesus sanastasi. Kiitos pelastuksen lahjasta, jonka me saamme armosta, uskon kautta.
Kristus on meidän autuutemme, johonka kaikkien ihmisten järki ja viisaus loukkaantuu ja pahentuu.
Tahtovat olla viisaat ja taitavat kaikkinaisista puhumaan ja kristittyjä Jumalan lapsia tuomitsemaan. Ja kuitenkin sangen vähän asiasta tietävät. Josta tulee, että he monessa paikassa eripuraisuutta, eriseuroja ja kaikkee pahaa kehoittavat ja saarnaavat. Tämä on käynyt toteen, -valitettavasti.
... ansaita itse autuuttaan. Jos Jeesuksen lahjoittama vanhurskaus ei syntiselle riitä, niin kyllä riittää "kilvoitusta" ja "vaaran" paikkoja.
Saarnoista tulee lopulta (todellinen vaara) kuivia syntiluetteloita. Ilo Herrassa, joka on Jumalan sanan mukaan uskovan väkevyys, on silloin poissa.
Syyllisyys ja häpeä verhoavat pelon tähden muista ihmisistä eritäytymään pyrkivää ihmisjoukkoa.
Herätkää kaikki kristityt valvoman Jeesuksessa Kristuksessa, sillä Jeesus elää. Jeesus tuntee omansa ja hänen omansa tuntevat hänet, niinkuin Raamattu sanoo.
Lakihenkisistä "Jumalan tulkeista ja esimiehistä" on enemmän haittaa kuin
hyötyä Jumalan lapsen elämässä.
He vain pilkkaavat Jumalan sanaan luottavia kristityitä sanoen: "etsivät helpompaa rietä taivaaseen".
Tie valmis on voin löytää sen, keskellä kysymyksien. Jeesus Kristus on tie totuus ja elämä. Totisesti muuta tietä ei taivaaseen ole. Ei olw sen helpompaa eikä vaikeampaa tietä.
Pilkkapuheet helpommasta tiestä osoittavat
miten eksyksissä TIELTÄ moni raukka on, näinä aikoina.
miettii, voiko Jeesuksen lunastustyön omakseen uskonut aina ja jokaiselle sanoa hallelujaa.
Jeesus sanoi itse, että hän on tie totuus ja elämä. Hän sanoi myös, että se tie on kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät. Hän sanoi vielä paljon, paljon muuta.
Jeesuksen kulkemaa tietä on neljä evankelistaa valottanut, eikä se tie ole ollut pelkkää hallelujaa.
Kertokaa, mitenkä olette päässeet siihen tilaan, että voitte aina sanoa hallelujaa, muuten viestistänne ei ole kenellekään mitään hyötyä.
Olen uskonut syntini armosta anteeksi , siihen ja vain siihen on Jumala tarinnut oman poikansa . Lunastus työnsä tekijäksi , meistä ei kenestäkään olisi ollut sen täyttäjäksi , vain Hän pystyi sen täyttämään .Ei Aabraham,ei Isak, ei Jaakob , Daavid ei Salomon , ja lukemattomat muut , vain JEESUS kelpasi JUMALALLE ,jos joku muu olisi kelvannut ei JEESUKSEN olisi tarvinnut tänne syntyä ,ja koska hän on meidät lunastanut ristin kuolemalla me olemme autuaita jo täällä ajassa ja sitten kerran taivaassa jossa on ilo loppumaton. HALLELUJAA .