Tarvitsen apuanne!
Tunnen oloni typeräksi niiden kavereideni keskuudessa jotka polttavat.
Itse en polta kuin silloin tällöin, enkä tunne yhtään ko. sanastoa.
Voisiko joku selittää minulle seuraavat asiat:
Mitä eroa on oikeasti lightilla (tai ultra lightilla) ja tavallisella?
Mitä eroa näillä on:
esim. Marlboro Filter ja Marlboro 100's Filter
esim. Marlboro Menthol ja Marlboro Lights Filter
Toisissa on joku 100's ja joissain lukee filter, ei tajua.
Auttakaa!
Tunnen oloni typeräksi niiden kavereideni keskuudessa jotka polttavat.
Itse en polta kuin silloin tällöin, enkä tunne yhtään ko. sanastoa.
Voisiko joku selittää minulle seuraavat asiat:
Mitä eroa on oikeasti lightilla (tai ultra lightilla) ja tavallisella?
Mitä eroa näillä on:
esim. Marlboro Filter ja Marlboro 100's Filter
esim. Marlboro Menthol ja Marlboro Lights Filter
Toisissa on joku 100's ja joissain lukee filter, ei tajua.
Auttakaa!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kai suosituimpia savukkeita enää myydäkään ilman filttereitä. Kaikissa savukkeissa filtteripaperi on rei'itetty ( otapa joskus savuke käteesi ja katso tarkasti filtteripaperia, niin huomaat ), jolloin savua imettäessä sekaan tulee ilmaa ja sisäänvedettävät sauhut laimenevat.
Tavallinen - filtteripaperi on rei'itetty, Lights - enemmän reikiä, Ultra Lights - ultrapaljon reikiä. Tupakkarouheen koostumuksista ei ole tietoa. Huhutaan, että samanlaista heinää se on kaikissa, mutta onko sittenkään??
Myös savukepaperi vuotaa, eli savua sisään vedettäessä ilmaa sekoittuu savuun myös paperin läpi. Savukkeen palaessa ja lyhentyessä sauhut muuttuvat väkevämmiksi osittain siksi, että paperinen osuus vähenee ja varsinkin siksi, että tupakka väkevöityy, kun osa sisäänvedetyn savun aineksista tiivistyy vielä palamattomaan tupakkaan ja höyrystyy sitten uudelleen, kun tulipää lähestyy ( ja lämpö riittää aineksien uudelleen höyrystämiseen ). Savun väkevyyteen vaikuttaa myös se, miten savuketta pidetään käsissä. Filtterin ilmareiät jäävät monilla osittain sormien alle, hurjimmilla kokonaan. Loppupelissä tämä ei voi olla vaikuttamatta siihen, kuinka väkeväksi röökin tuntee ( luultavasti merkittävin tekijä ).
Mitä 100's röökeihin tulee, niin kyse on savukkeen pituudesta millimetreissä filttereineen päivineen. 100's röökissä ei ole välttämättä yhtään sen enempää poltettavaa kuin tavallisessakaan ( king size ), filtteri vaan on pidempi.
Menthol-röökeissä menthol imeytetään itse filtteriin, josta se sitten höyrystyy vedettäessä lämpöisiä sauhuja sisuksiin -> savussa mentholin makuinen vivahde.
Lopuksi: ei Sinun tarvitse polttaa ( varsinkaan jos ei tee mieli ), vaikka kaverit polttavat. Ehkä mun ei olisi pitänyt vastata, sillä EN pidä itseäni asiantuntijana, mutta tällaista tietoa olen lukenut ja kuullut -ja huomannutkin.
Kiitos kun vastasit!
Sain paljon hyvää tietoa, juuri sellaista kuin kaipasinkin!
Mä en varsinaisesti polta. Vain silloin tällöin jos ollaan esim. baarissa.
En mä tiedä mikä siinä on, mutta tulee vaan poltettua kun muutkin polttaa.
Kai siinä tulee se tunne että pitää tehdä jotain.
Kiikset vielä kerran!
Nyt tiedän ainakin jotain.