matkailuvirkailija ja hotellivirkailija

miettteliäs

te jotka olette noita töitä tehneet, mitä mieltä olette ? hyviä ja huonoja puolia. Itse ajattelin lähinnä tuota hotellivirkailijan koulutusta mutta olisi kiva kuulla mielipiteitä :)

9

9629

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nella75

      homma on tuttua.. hyviä puolia mun mielestä on se että saa olla ihmisten kanssa tekemisissä.. kielitaidon ylläpito, sisätyö, mitäs vielä..
      no työajat on tietty miten sen ottaa hyvä tai huono puoli; epäsäännöllinen kolmivuoro systeemi.. jos ei ole yörespaa erikseen..

      • Matkailija123

        Matkailuvirkailijan työ on hektistä, jos työskentelet matkatoimistossa. Ihmisläheistä. Työajat paremmat kuin hotellivirkailijalla.


      • Ammatista kiinnostunut
        Matkailija123 kirjoitti:

        Matkailuvirkailijan työ on hektistä, jos työskentelet matkatoimistossa. Ihmisläheistä. Työajat paremmat kuin hotellivirkailijalla.

        Onko matkailuvirkailijoille hyvin töitä ja saako helposti töitä valmistumisen jälkeen? Onko koulutusvaihtoehdot ammattikoulu tai ammattikorkea? Mitä kieliä pitää opetella?:)


    • entinen vastaanottovirkailija

      Eniten rassasi viikonloppu,ilta ja työt jouluna, juhannuksena, vappuna ja muina pyhinä. Kun muut pitää hauskaa, niin sinä teet töitä. Respa on myös hotellin "kaatopaikka" jos huone on siivottu huonosti tai ravintolassa ei tarjoilu ole pelannut toivotulla tavalla, niin asiakkaat ovat ensimmäisenä respan tiskillä mankumassa. Hyviä puolia tapaa paljon kivoja ihmisiä ja kielitaito karttuu ja hyvä respa voi saada paljonkin tippiä. (Itse sain kerran 500 euroa eräältä ulkomaalaiselta miljonääriltä).Ärsyttävää oli myös ne "tiskillä roikkujat" miehet jotka yrittivät pokata minua ja pyysivät illalliselle ym.

    • miettteliäs

      kiitos noista viesteistä :)

    • miettteliäs

      että minkä koulutuksen olette käyneet ? ja missä

      • sain aikanaan

        vastaanottovirkailijan koulutuksen Lahdessa, mutta koulutus ei taida olla sen niminen enää nykyään.
        Olen helsinkiläinen ja halusin pois kotoa, siksi lähdin Lahteen.


      • nella75

        hotellivirkailijan ammattitutkinto suoritettuna Hämeeenlinnan aikuiskoulutuskeskukslta


    • Anonyymi

      TOLLANEN OIS KIVA OLLA JA TÖISSÄ MM TURKU. NAANTALI. HÄMEENLINNA JNE JA ASUU MM LITTOISISSA JA LIEDOSSA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe