pikkuhilijoo.Ahman salamurhasta on suatu vastuuseen kolome tosmiestä.
Tässäpä oes hyvä tillaisuus siirtyä susista ahmoehin .
Mietin vuan tuossa mottiivia tähänkii tekkoon:
-Tul liia lähelle koeroo?
-Tul liian lähelle ja kahto kieroon?
-Meinas viiä työpaekan?
-Meinas viijä kaekki kylän pimatsut?
-Ol vuan niin perkeleen pelottava elukka?
Ilimotti uutistenlukija ahmojen lukumiäräks 140.
Olpa tietennii viärässä.
Vae mittee mieltä ootta ristikoläpikattelijat ja muut suojelijat?
Kyllä ne kiinni jiäp
16
909
Vastaukset
- Suvenlaskija
Jep eipä taida tuo ahma kovin paljon poroja ahmia, haaskojahan se enimmäkseen.
Kyllä ahmmoista voisi ihan hyvin ruveta kohkaamaan.
Entäpä karhut? Juurihan karhu raateli ravihevosta, missäs kaikki heppahöperöt ja hevoshullut luuraa ?- savotex.
Eipä kannata,otsot vettää sikkeitä ja oesko nuo hullut hoetolaetoksessa.
- määrää ja laatua
No siinä taas toinen asiantuntija...
Vai ei Ahma tapa poroja? Ahma oli ainakin yhteen aikaan
Poronhoitoalueella suurpetojen aiheuttamia vahinkoja aikajaksolla 1976-1998 on tapahtunut seuraavasti. Ilves 2059 kpl. Ahma 9912 kpl. Karhu 7052 kpl. Susi 5206 kpl. Kotka 6200 kpl. Lisäksi vuosittain tapahtuu muutamia ketun ja korpin lähinnä vasoihin suuntautunutta vahinkoa. Korvauksia kyseisistä vahingoista valtio on maksanut yhteensä noin 84,3 milj. mk. Ilveksen osuus poronvasoihin suuntautuneista vahingoista on 7 %, karhun 20 %, ahman 12 %, suden 14 %, korpin1 %, kotkan 42 % ja ketun 4%. Lukuporoihin suuntautuneet vahingot ovat jakautuneet seuraavasti. Ilves 7 %, karhu 25 %, ahma 46 %, susi 20 % ja kotka 2 %.( lähde: RKTL / Harri Norberg). Vuosina 1999-2004 maasuurpetojen tappamia ja korvattuja poroja on ollut 10 000 kpl. - Suvenlaskija
määrää ja laatua kirjoitti:
No siinä taas toinen asiantuntija...
Vai ei Ahma tapa poroja? Ahma oli ainakin yhteen aikaan
Poronhoitoalueella suurpetojen aiheuttamia vahinkoja aikajaksolla 1976-1998 on tapahtunut seuraavasti. Ilves 2059 kpl. Ahma 9912 kpl. Karhu 7052 kpl. Susi 5206 kpl. Kotka 6200 kpl. Lisäksi vuosittain tapahtuu muutamia ketun ja korpin lähinnä vasoihin suuntautunutta vahinkoa. Korvauksia kyseisistä vahingoista valtio on maksanut yhteensä noin 84,3 milj. mk. Ilveksen osuus poronvasoihin suuntautuneista vahingoista on 7 %, karhun 20 %, ahman 12 %, suden 14 %, korpin1 %, kotkan 42 % ja ketun 4%. Lukuporoihin suuntautuneet vahingot ovat jakautuneet seuraavasti. Ilves 7 %, karhu 25 %, ahma 46 %, susi 20 % ja kotka 2 %.( lähde: RKTL / Harri Norberg). Vuosina 1999-2004 maasuurpetojen tappamia ja korvattuja poroja on ollut 10 000 kpl.No tulipa tiedon määrää, mutta tuliko laatua ?
Nämä on tietysti laskettu vaadituista korvauksista.
Vai oikein kotkakin on aiheuttanut 6200 vahinkoa, ovat lapinmiehet olleet myöhässä ja haaskalta tavattua kotkaa on ollut hyvä vaihteeksi syyttää.
Voihan sitä aina välillä tokasta poron tai pari paistiksi ottaa ja syyttää petoja. - poroja ollenkaan
Suvenlaskija kirjoitti:
No tulipa tiedon määrää, mutta tuliko laatua ?
Nämä on tietysti laskettu vaadituista korvauksista.
Vai oikein kotkakin on aiheuttanut 6200 vahinkoa, ovat lapinmiehet olleet myöhässä ja haaskalta tavattua kotkaa on ollut hyvä vaihteeksi syyttää.
Voihan sitä aina välillä tokasta poron tai pari paistiksi ottaa ja syyttää petoja.Väitätkö siis, että Ahma ei tapa poroja? Mihin perustat väitteesi?
- että ahma tappaa
Suvenlaskija kirjoitti:
No tulipa tiedon määrää, mutta tuliko laatua ?
Nämä on tietysti laskettu vaadituista korvauksista.
Vai oikein kotkakin on aiheuttanut 6200 vahinkoa, ovat lapinmiehet olleet myöhässä ja haaskalta tavattua kotkaa on ollut hyvä vaihteeksi syyttää.
Voihan sitä aina välillä tokasta poron tai pari paistiksi ottaa ja syyttää petoja.http://www.wwf.fi/ymparisto/uhanalaiset_lajit/kotimaiset/ahma.html
"Puolet ahmakannastamme elää poronhoitoalueilla, ja kaikista suurpedoista juuri ahma aiheuttaa suurimmat porovahingot." määrää ja laatua kirjoitti:
No siinä taas toinen asiantuntija...
Vai ei Ahma tapa poroja? Ahma oli ainakin yhteen aikaan
Poronhoitoalueella suurpetojen aiheuttamia vahinkoja aikajaksolla 1976-1998 on tapahtunut seuraavasti. Ilves 2059 kpl. Ahma 9912 kpl. Karhu 7052 kpl. Susi 5206 kpl. Kotka 6200 kpl. Lisäksi vuosittain tapahtuu muutamia ketun ja korpin lähinnä vasoihin suuntautunutta vahinkoa. Korvauksia kyseisistä vahingoista valtio on maksanut yhteensä noin 84,3 milj. mk. Ilveksen osuus poronvasoihin suuntautuneista vahingoista on 7 %, karhun 20 %, ahman 12 %, suden 14 %, korpin1 %, kotkan 42 % ja ketun 4%. Lukuporoihin suuntautuneet vahingot ovat jakautuneet seuraavasti. Ilves 7 %, karhu 25 %, ahma 46 %, susi 20 % ja kotka 2 %.( lähde: RKTL / Harri Norberg). Vuosina 1999-2004 maasuurpetojen tappamia ja korvattuja poroja on ollut 10 000 kpl.Ahmaa juuri porotuhojen takia ole kotiutettu pororajan ulkopuolelle, hyvällä menestyksellä. Ilveshän tuottaa ahmalle haaskoja talviaikaan runsaasti, koska ei itse pysty jäistälihaa syömään. Taitaa olla aika harmiton otus, muuallakuin poronhoitoalueella, kaikkiruokaisena eläimenä tulee mainiosti toimeen kokomaassa, eikä taida pahemmin ahdistella ihmisiäkään.
- Henkilö X
määrää ja laatua kirjoitti:
No siinä taas toinen asiantuntija...
Vai ei Ahma tapa poroja? Ahma oli ainakin yhteen aikaan
Poronhoitoalueella suurpetojen aiheuttamia vahinkoja aikajaksolla 1976-1998 on tapahtunut seuraavasti. Ilves 2059 kpl. Ahma 9912 kpl. Karhu 7052 kpl. Susi 5206 kpl. Kotka 6200 kpl. Lisäksi vuosittain tapahtuu muutamia ketun ja korpin lähinnä vasoihin suuntautunutta vahinkoa. Korvauksia kyseisistä vahingoista valtio on maksanut yhteensä noin 84,3 milj. mk. Ilveksen osuus poronvasoihin suuntautuneista vahingoista on 7 %, karhun 20 %, ahman 12 %, suden 14 %, korpin1 %, kotkan 42 % ja ketun 4%. Lukuporoihin suuntautuneet vahingot ovat jakautuneet seuraavasti. Ilves 7 %, karhu 25 %, ahma 46 %, susi 20 % ja kotka 2 %.( lähde: RKTL / Harri Norberg). Vuosina 1999-2004 maasuurpetojen tappamia ja korvattuja poroja on ollut 10 000 kpl.poronhoitaja niin totta kai joka ikisen löytyneen raadon yrittäisin saada petovahingoksi, niistä kun saa tuplakorvauksen.
Ei ne poromiehetkään ihan tomppeleita sentään ole. - valtion virkamies
Henkilö X kirjoitti:
poronhoitaja niin totta kai joka ikisen löytyneen raadon yrittäisin saada petovahingoksi, niistä kun saa tuplakorvauksen.
Ei ne poromiehetkään ihan tomppeleita sentään ole.Jos olisin korvauksen maksaja, niin tottapahan jotenkin valvoisin myös asiaa.
Ei se valtiokaan mikään ihan typerys ole.
Sinä vaan et näytä tietävän mistään mitään. - savotex.
määrää ja laatua kirjoitti:
No siinä taas toinen asiantuntija...
Vai ei Ahma tapa poroja? Ahma oli ainakin yhteen aikaan
Poronhoitoalueella suurpetojen aiheuttamia vahinkoja aikajaksolla 1976-1998 on tapahtunut seuraavasti. Ilves 2059 kpl. Ahma 9912 kpl. Karhu 7052 kpl. Susi 5206 kpl. Kotka 6200 kpl. Lisäksi vuosittain tapahtuu muutamia ketun ja korpin lähinnä vasoihin suuntautunutta vahinkoa. Korvauksia kyseisistä vahingoista valtio on maksanut yhteensä noin 84,3 milj. mk. Ilveksen osuus poronvasoihin suuntautuneista vahingoista on 7 %, karhun 20 %, ahman 12 %, suden 14 %, korpin1 %, kotkan 42 % ja ketun 4%. Lukuporoihin suuntautuneet vahingot ovat jakautuneet seuraavasti. Ilves 7 %, karhu 25 %, ahma 46 %, susi 20 % ja kotka 2 %.( lähde: RKTL / Harri Norberg). Vuosina 1999-2004 maasuurpetojen tappamia ja korvattuja poroja on ollut 10 000 kpl.salakuatajaketaleet ol. Sehän on erinommainen petovahinkomaksuväline-elukka tuo ahamatti.
- Henkikö X
valtion virkamies kirjoitti:
Jos olisin korvauksen maksaja, niin tottapahan jotenkin valvoisin myös asiaa.
Ei se valtiokaan mikään ihan typerys ole.
Sinä vaan et näytä tietävän mistään mitään.taidanpa tietää sattuneesta syystä erittäinkin hyvin...
Mutta eipä siitä sen enempää, tarpeeseen menevät varmaan rahat, on niitä isompiakin porsaanreikiä Suomen maassa. savotex. kirjoitti:
salakuatajaketaleet ol. Sehän on erinommainen petovahinkomaksuväline-elukka tuo ahamatti.
Tämän ahmatin kans voi puhua, niistä mustalasipäisistä miehistä, harmaista maastoautoista, ainakin siihen virallinenlupa löytyy.
- tervaamaton arska
savotex. kirjoitti:
salakuatajaketaleet ol. Sehän on erinommainen petovahinkomaksuväline-elukka tuo ahamatti.
pohjoisen kunnassa vaikutti susipari (!) jonka poromiehet säästivät, mutta pennut niiltä ammuttiin joka vuosi. Aika hyvä tapporaha-automaatti oli.
- savotex.
tervaamaton arska kirjoitti:
pohjoisen kunnassa vaikutti susipari (!) jonka poromiehet säästivät, mutta pennut niiltä ammuttiin joka vuosi. Aika hyvä tapporaha-automaatti oli.
Kurasen Kelliltä jolla on nykyvään Murjalaisen kana hoijossa, että lapissa ellää yks toinen suspari,jonka pennut pitäs ampua.
-opettajan mielestä - savotex.
kerbiili62 kirjoitti:
Tämän ahmatin kans voi puhua, niistä mustalasipäisistä miehistä, harmaista maastoautoista, ainakin siihen virallinenlupa löytyy.
ja muasturin merkki ja vuosmalli on Ker-Biili vm.1962.
Varokee lappalaeset tämmöstä siirtoistutuspiiliä. savotex. kirjoitti:
ja muasturin merkki ja vuosmalli on Ker-Biili vm.1962.
Varokee lappalaeset tämmöstä siirtoistutuspiiliä.Toisinpäin savotex, tyhjänä lappiin, kuorman kans jonnekkin. Ovat niin tykästyneet kerbiiliin, varsinkin lapinneidot, että nimenneet muutaman kikerönkaivajankin saman nimiseksi. En vain ymmärrä miksi niitä piti tiputtaa Ähtäriinkin, oishan niitä ollut jo siellä Eläinpuistossa valmiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1186834Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam464523Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723672Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272674Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni282411Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221896Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1981388Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191214Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on361011- 88878