Palveluja karsitaa....aina vaan lisää

Ihmetellen vain

Lukasin juuri tulleen tämän vuoden ensimmäisen Ankkurin.Yksi aihe ylitse muiden kiinnitti huomioni koskien Länsi-Kotkan terveyspalveluita,jonka oli kirjoittanut paikallinen kansanedustaja.Ainahan näin vaalien alla otetaan kanttaan jos toiseen....ollaan kuin puhiseva sonnilauma,ilman sarvia.Kaikesta huolimatta aihe oli hyvä koska itse olen huomannut niiden palvelujen olevan pitkään jo huonolla tolalla.Uskon myös että moni muukin on huomannut saman.Mikä ihme siinä on että niistä palveluista on aina joutunut "taistelemaan"??!! Eikös joku "viisaskin" ole joskus sanonut että ne ovat kansalaisen perusoikeuksia?! Onko talous todella niin kuralla täällä Kotkassa että nekin palvelut karsitaan pois säästöjen takia? Hei haloo!!

5

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeastaan on ihme että terveyskeskus ei ole vielä lopetettu äänestysprosentti karhuvuoren äänestysalueella oli viime kunnallisvaaleissa n 30.
      Mielestäni äänestä kannattaa ja mielumin oman kaupunginosan etuja ajava ehdokas riippumatta
      mistä puolueesta, kun ei äänestä lainkaan.

      • Alzazeera hassanas

        On hienoa että eduskuntavaaliehdokas Wontergheim rohkenee ottaa kantaa yleiseen keskusteluun. Niin pitääkin!
        Oletteko huomanneet siellä Perussuomalaisten leirissä, että Teillä on erittäin hyvä "markkinarako" saada jalkanne oven väliin tyytymättömien vasemmiston äänistä?
        Arvoisat Pesulaiset, Teidän päävastustaja äänien suhteen tulee olemaan näissä vaaleissa kansanedustaja Pentti Tiusanen ja häneen kyllästyneet entiset äänestäjät! Tähän tajunnanvirtaan Teidän on nyt mahdollisuus iskeä. Se vaatii vain rohkeaa haastamista!


      • kannattaakin

        äänestää oman alueen ehdokkaita...Toivoen että jotain hyvää siitä seuraisi.


      • www.perusraul.ehdolla.fi

        Aivan, jos emme itse aja asioitamme, ei muut tee sitä meidän puolestamme.

        Jos kukaan alueella ei äänestä niin alueen asiat unohtuu, on sitten kunnalliset tai muut vaalit.

        Kannattaa äänestää, sellaista ehdokasta, jonka uskoo uskaltavan/haluavan/voivan avata suunsa.

        Ja kannttaa harkita muitakin kuin ammattipoliitikoita. Siellä on tavallisen ihmisen arkiunohtunut.

        Raul Lehto


      • Aljazeera hassanas
        www.perusraul.ehdolla.fi kirjoitti:

        Aivan, jos emme itse aja asioitamme, ei muut tee sitä meidän puolestamme.

        Jos kukaan alueella ei äänestä niin alueen asiat unohtuu, on sitten kunnalliset tai muut vaalit.

        Kannattaa äänestää, sellaista ehdokasta, jonka uskoo uskaltavan/haluavan/voivan avata suunsa.

        Ja kannttaa harkita muitakin kuin ammattipoliitikoita. Siellä on tavallisen ihmisen arkiunohtunut.

        Raul Lehto

        Viimeisessä kappaleessasi on koko äänestäjäkunnlle se ydin, jota kannattaisi todella miettiä, äänestääpä sitten ketä tahansa!
        Kansan asialle olisi saatava tavallisia ja realistisia henkilöita eikä vain näitä poliittisia kellokkaita, jotka leijailevat omissa atmosfääreisään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2742
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2158
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1419
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1027
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe