Hei!
Onko kellään tietoa missä Helsingissä olisi perinteinen laavupaikka makkaranpaistoa varten?
Itä-Helsingissä on pari paikkaa, mutta ne ovat sellaisia keittokatoksia joissa on metalliset "hellanlevyt" jne.
Voiko esim. Maunulan Majan edustalla tehdä avotulen ja paistaa makkaraa. Missä voi???
Ei viitsisi Espoon puolelle Nuuksioon asti lähteä, saatika Vihtiin...
Laavupaikkoja Helsingissä?
11
3147
Vastaukset
- mievaanvaan
...voi tietääkseni tehdä tulet,ainakin siellä on paikka.
Kysy suoraan Maunulan majalta,siellähän on kahvio.
Ja Helsingin Ladussa tietänevät lisää sekä Maunulan Majasta,että nuotiopaikoista Helsingissä. - saa sitten
onnellinen lapissa, jos tekee mieli kahavia niin eiku pannu tulelle missä sattuu olemhan ja on tulipuita.
- jONE.
eipä sitä sielläkään saa toisen maalle tulia tehdä ilman lupaa
- sitä kyllä
jONE. kirjoitti:
eipä sitä sielläkään saa toisen maalle tulia tehdä ilman lupaa
kynsitulet tehä jos palelee tai kahavit halvaa...
Ku ei maalimaa polta. - Ikäloppu sissiluutnantti
sitä kyllä kirjoitti:
kynsitulet tehä jos palelee tai kahavit halvaa...
Ku ei maalimaa polta.Yksityisen omistamalle maalle ei saa tehdä tulia tai edes yöpyä ilman maanomistajan lupaa. Valtion mailla yöpyminen on vapaata, mutta avotulen tekolupaa ei niilläkään ole. Ja miksi pitäisi tehdä tulet, kun erämaassa pärjää ilmankin niitä?
Kerran saatiin yksi saksalaisjoukkue yllätettyä, kun yksi miehistä kaivoi poteron öisen nuotiopaikan alle ja kun nuotiolle hiipinyt saksalaisjoukkue istui nuotion äärellä, ponkaisi mies ylös kipunoiden sinkoillessa ympäriinsä. Pääsi sellaisen huudon ja ampui sarjatulta ympäriinsä, että useammalta saksalaiselta taisi kastua housut ennen kuin jatkoivat matkaansa tuonelaan. Tämä oli loppuvuodesta -44 Enontekiössä.
Tästä opimme, että avotulenteko on vaarallista ilman lupaa. - Erä-opas HKI
Ikäloppu sissiluutnantti kirjoitti:
Yksityisen omistamalle maalle ei saa tehdä tulia tai edes yöpyä ilman maanomistajan lupaa. Valtion mailla yöpyminen on vapaata, mutta avotulen tekolupaa ei niilläkään ole. Ja miksi pitäisi tehdä tulet, kun erämaassa pärjää ilmankin niitä?
Kerran saatiin yksi saksalaisjoukkue yllätettyä, kun yksi miehistä kaivoi poteron öisen nuotiopaikan alle ja kun nuotiolle hiipinyt saksalaisjoukkue istui nuotion äärellä, ponkaisi mies ylös kipunoiden sinkoillessa ympäriinsä. Pääsi sellaisen huudon ja ampui sarjatulta ympäriinsä, että useammalta saksalaiselta taisi kastua housut ennen kuin jatkoivat matkaansa tuonelaan. Tämä oli loppuvuodesta -44 Enontekiössä.
Tästä opimme, että avotulenteko on vaarallista ilman lupaa.Pohjoisessa on eri säännöt nuotion polttamiselle kun täällä etelässä, mikä on ymmärrettävää. Miettikää missä kunnossa kansallispuistot täällä olisi jos kaikki polttelisivat puita miten sattuu.
"Pohjois-Suomen laajojen luonnonsuojelu- ja erämaa-alueiden hoito- ja käyttösuunnitelmissa tulenteko-oikeus on kuitenkin usein määritelty vapaammin, esim. erämaa-alueilla tulenteko on pääosin sallittua käyttäen kuivia oksia, risuja ja pieniä juurakoita.
Edellä tarkoitettujen luonnonsuojelu- ja erämaa-alueiden ulkopuolella tulenteossa tulee ensisijaisesti käyttää huollettua tulentekopaikkaa, jos sellainen on alle puolen kilometrin etäisyydellä tarjolla. Jos huollettua tulentekopaikkaa ei ole tarjolla, tulenteko on Lapissa, Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa sekä Pohjois-Karjalassa Metsähallituksen tekemän päätöksen perusteella sallittua käyttäen kuivia oksia, risuja ja pieniä juurakoita, näiden alueiden eteläpuolella tulenteko sen sijaan edellyttää Metsähallituksen luvan."
Lähde: http://www.luontoon.fi/RetkeilynABC/retkeilytaidot/tulenteko/Sivut/Default.aspx
Muistakaa hommata maapuulupa:
http://www.metsa.fi/sivustot/metsa/fi/luvat/tulenteko- ja puunottoluvat/Sivut/default.aspx
- saareen
Seurasaaressa on kioskin vierässä nuotiopaikka sekä myös valmiit puut nuotiota varten.
En tiedä saako kioskilta ostettua makkaraa, meillä on ollut omat mukana. - hattuneljäntuulen
siihen ne lapin ilot sitten loppuvatkin ;) masennusta markalla
- Seppo666
Teltassa saa yöpyä missä haluaa, kun ei aiheuta viljelyksille haittaa tai loukkaa kotirauhaa.
- yhnygbfv
Kyllä vaan täällä maalla tehdään tulet kun haluaa makkarat paistaa ja kukaan siitä ei närkästy kunhan ei roskaa luontoa eikä vahingoita kasvavia puita vaan käyttää maahan kaatuneita puita ja oksia polttopuina tai sitten on mukana omat polttopuut.
Eikös helsingin lähettyvillä ole tämä kalajärven ulkoilu-alue, vanhan porin tien varrella.
Siellä on useasti tullut makkarat paistettua. Lapista olen Helsinkiin muuttanut ja tehnyt tulia ihan mihin sattuu. Aino välissä joku urpo tulee avautumaan, mut kun ottaa kirveen käteen nii jo perkele hiljenevät aina :D :D :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297676Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit307170Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66340Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa705313Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv194985