Kertokaahan mitkä kotimaiset elokuvat on kuvattu Lapin jylhissä maisemissa. Tähän Lapin luonnon ikävään olisi kiva edes katsella sinne sijoittuvia elokuvia. Lapin kullan kimallus ja Umur jo katsottu.
Lappi ja elokuvat
24
10491
Vastaukset
- Juurakon Hulda
Ensimmäisenä mieleen tulee Vihreä kulta ja Tapahtui kaukana.
- Maisteri
Lapissa, muttei ehkä aina aivan niin jylhissä maisemissa on kuvattu ainakin seuraavat elokuvat:
Koskenlaskijan morsian 1936, Rovaniemen markkinoilla
1951,
Valkoinen peura 1952, Aila - Pohjolan tytär 1951, Villin pohjolan kulta 1963, Pohjan tähteet (osittain) 1969, Maa on syntinen laulu 1972, Syöksykierre 1981, Poika ja ilves , Rikos ja rakkaus (Rovaniemellä) 1990-luvun lopulla ja Mosku. Nämä tulevat nyt mieleen. On niitä varmasti muitakin. - UUSELKÄ
Vihreä Kulta on filmattu osin Levin Immeljärvellä ja Kätkätunturilla. Hevosen reki osui Takkusen talon nurkkaan, joka on nykyisin Immelkartano. Mieheni äiti on kertonut tuosta elokuvan teosta miehelleni.
15
- Retku
Kauko Röyhkän ohjaus.
- ...
lapinpojan on ohjannut joona tena, käsikirjoittanut röyhkä.
- Retku
... kirjoitti:
lapinpojan on ohjannut joona tena, käsikirjoittanut röyhkä.
puhuin jaskaa.
- elokuvia
Pekka ja Pätkä lumimiehen jäljillä
Juha (50-luvun versio)
Ystävät ja toverit - Tämäkin leffa
Tulion Sensuela ainakin osittain.
- einari pitopohja
On muuten räikeillä väreillä filmattu ja muutenkin aika reipas leffa tuo Sensuela. Hymyilytti etenkin kun appiukko puri ex-sulholta munat...
- Retku
osittain.
- puuttuvat vielä
Speden: Pohjan tähteet
Aleksi Mäkelän: Romanovin kivet - tipahtaa
yksi vielä laariin
Milka - olis tarjolla
The Last Border (Mika Kaurismäki)
Sagojogan ministeri (Paul-Anders Simma) - jooseppi keppilä
jäniksen vuosi osin.
- iotweqotototitiqtitiqtitiutiq
ja
Gunnar Gör Ragnar III
sekä
Vi nussimma Luostolla Gay parade 1999
... - Annitannitakkaraa
Katso Erik Blombergin Valkoinen Peura !
- Retkuilija
Lampaansyöjät, pilkkuja ja pikkuhousuja, rikos ja rakkaus.
- rajankäyntiä
Jotkut Lappi-aiheiset kuvattiin Kuusamossa, joka ei ole Lapissa! 50-luvulla Lappi-kohtaukset saatettiin tehdä jopa Tuusulan hiekkakuopilla. Elokuvan nimestä ei todellakaan voi päätellä kuvauspaikkaa!
- lkurj<e
oliko Rennyn Jäätävä Polta filmattu Lapissa - ainakin sikäläiset taisi huudella saataviaan Rennyltä & kumppaneilta takavuosina ???
- vastausta
Vaikka kysymys on lähes viiden vuoden takaa, täytyy mainita, että Jäätävä polte on pääosin kuvattu Janakkalan Leppäkoskella entisessä tilitehtaassa ja sen tuntumassa. Hämeenlinnastakin on otoksia. Renny Harlin kun on kotoisin lähitienoilta, Riihimäeltä.
- Magisteri
Myös Napapiirin sankarit 1 ja 2, Kaikella rakkaudella, Jon (menee pääosin Norjan Lappiin Ruijaan) ja Joulutarina on pääosin kuvattu Lapissa sekä joiltakin osin Tie pohjoiseen.
- Anonyymi
reindeer spotting
- Anonyymi
Rovaniemellä joulupukin pajassa kuvattu ranskalaista pornoelokuvaa "Double or quits". Julkaistu vuonna 2021. Pääosassa suomalainen nainen. Elokuvan alussa näkyy joulupukin pajakylä.
- Anonyymi
Mestari Cheng (Mika Kaurismäen ohjaama elokuva vuodelta 2019). Lapissa kuvattu.
Siinä elokuvassa Vesku Loiri tekee viimeisen elokuvaroolinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5389068Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616240Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765293Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664769Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004401Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664083SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853972- 962001
- 1061480
- 481015